1. Anasayfa
 2. Pazarlama Yönetimi

Perakendecilik, Toptancılık ve Pazar Lojistik Yönetimi

Lojistik yönetimi adı altında perakendecilik yönetimi, toptancılık yönetimi ve pazar lojistik yönetimi hakkında akademik bilgiler verdik.

Perakendecilik, Toptancılık ve Pazar Lojistik Yönetimi
0

Şirketler geleneksel tedarik zincirinden uzaklaşmayı ve değer ağına doğru ilerlemeyi dört gözle bekliyor. Bir değer ağında geleneksel tedarikçi-toptancı-perakendeci bir müşteri olmaktan ziyade ortak olarak kabul edilir. Pazarlama kanalını değer ağı prensibi altında tasarlayan şirketler, oyuncuları, rolleri ve önemlerini anlamalıdır.

Perakendecilik Yönetimi

perakendecilik yönetimi

Bireysel veya ticari kullanım için mal ve hizmetlerin son müşteriye ulaştığı hareket, perakendecilik olarak bilinir. Bu harekete katılan oyuncular perakendeciler olarak bilinir. Perakendeciler, üretici, distribütör veya toptancı olabilir. Son müşteriye internet veya fiziksel mağazalar üzerinden ulaşabilirler. Perakende organizasyonları, mağaza perakendecileri, mağaza dışı perakendeciler ve perakende organizasyonu olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Perakende satış mağazası, en iyi örnek Macy veya Sears gibi bir mağaza. Mağaza perakendecileri, self servis, kendi kendine seçim, sınırlı servis ve tam servis mağazaları ile hizmet seviyesine daha da bölünmüştür. Mağaza perakendeciliği, ürünlerin son müşteriye ulaşma yolunda% 90’ın üzerindedir.

Yıllar boyunca mağaza dışı perakendecilik pazar payını kazanmıştır. Mağaza dışı perakendecilik doğrudan satış, doğrudan pazarlama, otomatik satış ve satın alma hizmeti içerir. Avon doğrudan satışa bir örnektir. İnternet perakende devi Amzon.com doğrudan pazarlamanın bir örneğidir. Alkolsüz içecek otomatları otomatik satış şeklindedir.

Perakende organizasyonları, doğrudan kurumsal sahiplik altındaki mağazalardır. Perakende organizasyonlar ile müşteri memnuniyeti ve marka yönetimi daha da kolaylaşıyor. McDonald’s gibi Eski Donanma ve Franchise gibi kurumsal zincir mağazalar, perakende organizasyonlarının iyi örnekleridir.

Her perakendecinin başarı için bir işletme veya pazarlama stratejisine sahip olması gerekir. Perakendeci, mağaza içi tanıtım ve ürün çeşitliliği için hedef pazarını ve müşterilerini analiz etmelidir. Hizmetler perakendecilik işinin büyük bir bölümünü oluşturur, bu nedenle perakendeciler hizmet seviyesini kesinleştirmelidir. Hizmetler, satın alma, satın alma ve destek hizmetleri içerir.

Teknoloji ve benzeri görülmemiş bir ekonomik büyümenin ortaya çıkmasıyla, perakendeciliğin iş şekillerinde kendi değişim payı vardır.

Toptancılık Yönetimi

Toptancılık Yönetimi

Daha fazla yeniden satış için tüketici ve sanayi için mal satın alma işlemi toptan satış olarak adlandırılmaktadır. Burada, üreticiler ve çiftçiler toptancılar olarak kabul edilmez.

Toptancı, pazarlama kanalının önemli bir parçasıdır. Toptancı firma ürünlerinin erişimini ve müşterilere satış riskini artırır. Toptancı, çeşitli ürün çeşitliliğinin envanterini depolayabilir, böylelikle müşteriler için şirkete ve zamana yardımcı olur. Toptancı firmanın rekabeti ve müşteriyi anlayabilmesi için kulak ve göz görevi görebilir.

Pazar Lojistik Yönetimi

Pazar Lojistik Yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi, şirketlerin üretkenliği artırması ve maliyetleri düşürmesi için çok önemlidir. Pazarlama lojistiğinin amacı, menşeli malları satış noktasından etkin ve en düşük maliyetli bir şekilde teslim edecek altyapıyı tasarlamak ve uygulamaktır. Yüksek müşteri memnuniyeti ve mümkün olan en düşük maliyetin bu objektif karışımı asimetriktir. Pazarlama lojistiği ile ilgili önemli karar, sipariş işleme, depolama, envanter ve nakliye ile ilgilidir.

Şirketler siparişi ödeme döngüsüne kısaltmayı dört gözle bekliyorlar. Uzun bir döngü müşteri memnuniyeti ve şirketin karında düşüşe neden olacaktır. Firmalar, emir alan satış elemanlarından alacaklılardan ödeme almaya kadar her seviyede ölçütler belirlemelidir.

Mamuller için depolama, şirketler için bir başka önemli merkezdir. Satış emri ile bitmiş ürün miktarı arasında doğru bir denge olması gerekir. Stratejik lokasyonlarda depolama, malların zamanında teslim edilmesini ve stokların azaltılmasını sağlar. Teknoloji, depolama standartlarını iyileştirmede yardımcı oldu.

Kazıklı envanter şirket için iyi bir işaret değildir. Stok yönetimi, müşteri gereksinimlerini karşılayan hammaddelerin zaman ve miktarına karar vermeyi içerir. Just In Time (JIT) gibi yönetim ilkesi, daha iyi stok yönetimi için kullanılır. JIT’de odak, hammadde ve mamul malların iyi akışını geliştirmektir.

Ulaştırma ve navlun maliyeti, nihai ürünlerin yanı sıra, nihai ürünlerin yanı sıra, hammadde ve nihai mamullerin teslimi ve teslimatında da önemli bir rol oynamaktadır. Burada şirketlerin, özel bir taşıyıcı (şirket mülkiyeti), sözleşmeli (Dış ajans) veya ortak taşıyıcı (standart oranlarda paylaşılan hizmet) kullanıp kullanmamaları kararını vermeleri gerekiyor.

Perakendecilik, toptan satış ve lojistik karar son müşterilere değer vermek için çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir