1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Ağlar ‘da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon

Sosyal Ağlar ‘da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon
Sosyal Ağlar 'da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon
0
Sosyal Ağlar 'da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon
Sosyal Ağlar ‘da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon

Sosyal ağlar, reklamların yanı sıra markaları tanıtmak için de büyük bir fırsat sunuyor. Markanızı, çeşitli sosyal ağlardaki tartışmalara katılan 200 milyondan fazla kişinin önünde sunabilirsiniz. Dolayısıyla bu durum reklamcılık kavramına farklı bir boyut kazandırıyor.

Sosyal ağların aslında geleneksel medya kanallarından farklı olduğunu hatırlamamız bizim için önemlidir. Geleneksel medya kanalları, izleyicilerin seçim yapmadığı tek yönlü iletişim kanallarıdır. Diğer yandan sosyal ağlar, tüketici katılımını, aktif tartışmayı sağlar ve böylece markanın itibarını arttırır.

Sosyal ağlar, diğerlerinin bağlantılarını, tartışmalar ve halkın deneyimleri hakkında konuşmalar yapar. Aynı zamanda görüş ve yorumların ifadesi için platform sağlar. Sosyal ağlarda itibar ve görüşlerin nasıl şekillendiği bu süreç, sosyal ağda başarılı bir marka tanıtım stratejisi oluşturmanın anahtarıdır.

Daha büyük markalar ve kendini kanıtlanmış markalar aynı platformda mevcut olsa da, yeni ortaya çıkan bir marka için izleyiciyi işaretlemek ve izleyiciler arasında bir vızıltı yaratmak için yeterli bir alan var. Bu da daha sonra ağlara yayılmaya ve böylece büyümeye yardımcı oluyor. İletişim sürecinin ve insan psikolojisinin anlaşılması, bir ürünün veya markanın sosyal ağda konumlandırılmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Ağ Özellikleri

Sosyal Ağlar 'da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon
Sosyal Ağlar ‘da Marka Oluşturma, Lansman ve Promosyon

Sosyal ağların dikkat çekici özelliklerinden biri, insanların kendi yorumlarını yapmaları ve deneyimlerine dayanarak fikir vermeleridir. Normal konuşma, ne yaptığını ya da deneyimlediğini ortalamak eğilimindedir. Örneğin, konuşmanın konusu Wimbledon eşleşmeleriyle eşleşiyorsa, oraya seyahat eden kişilerin hava durumu ve otel hakkında konuşması muhtemeldir. Kaldıkları hakkında gerçek ve otantik geri bildirim sağlamaları muhtemeldir. Otel konuşmanın konusu haline geldiğinde, diğer kişiler de kendi deneyimlerini ve yorumlarını paylaşacak ve böylece ortak bir görüş oluşturacaklardır. Eğer belirli otel mevcut olmalı ve konuşmaya katkıda bulunacak olsaydı, tartışmayı etkilemeye yardımcı olabilirler ve iyi bir marka tanıtımını veya itibarını kazanmaya yardımcı olabilirler. Otelin mevcut olduğu ve katılabildiği gerçeği, güvenilirliği verir. Katılımcılar otel tarafından sunulan her şeyi otantik ve resmi olarak kabul ederler. Böylece, katılımcılar ve otel arasındaki etkileşim, toplum içinde sadakat ve iyi bir üne kavuşmasına yardımcı olabilir. Dahası, aynı duyguların diğer topluluklara da dağılması muhtemeldir.

Şirketler pazara yeni bir marka tanıtmak istediğinde sosyal ağ, tanıtma sürecini başlatmak için doğru platform sağlar. Aslında şirketler, planlanan lansmandan önce uzun bir süre boyunca sosyal ağlar üzerinden tüketicilerle iletişim kurdukları ve aynı çevrede bir çevrimiçi topluluk kurdukları biliniyor. Böylelikle, tüketicilerin piyasanın ruhuna büyük bir bakış açısı kazandıran ve tüketicileri daha iyi anlayan planlarını sunabilir, anlayabilir ve değerlendirebilir. Akıllıca kullanılırsa, belirli bir markanın etrafında yaratılmış olan bu türden çevrimiçi topluluklar, piyasaya sürülme ve pazarlama faaliyetlerine son derece yardımcı olacak bir fırlatma aracı olarak kullanılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir