1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Marka Konumlandırma ve Takibi Nasıl Yapılır?

Marka Konumlandırma ve Takibi Nasıl Yapılır?
Marka Konumlandırma ve Takibi Nasıl Yapılır?
0
Marka Konumlandırma ve Takibi Nasıl Yapılır?
Marka Konumlandırma ve Takibi Nasıl Yapılır?

Rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmeler, tüketicilere sundukları ürünlere değer katmaya çalışıyor. Bu talebi yerine getirebilmek için, işletme markaları tüketicilere “konumlandırma” kalıcılığı sağlayabilir. Konumlandırma, markanın tüketicinin zihnindeki kalıcılığını sağlamak için önemli bir araçtır. Konumlandırma kavramı, 1972’de Reklamcılık Dergisi’nde “Konumlandırma Dönemi” başlıklı makalesiyle başladı. Pozisyon belirleme kavramını tanımlayan Jack Trout ve Al Reis’e göre, tüketicilerin beklentileri doğrultusunda işletmeler tüketicilerin zihninde özel ve değerli bir yer yaratıyor. Konumlandırma yaparken, iş, ürün yerine tüketiciye odaklanır. Konumlandırmada işletme, markanın tüketicisinin zihninde önemli ve kalıcı bir yer sağlamaya çalışır. Marka konumlandırma, bir tüketicinin belirli bir markayı diğer markalardan farklı algıladığı süreçtir.

Konumlandırma, tüketicinin marka algısının ve seçiminin odak noktasıdır.

Konumlandırma, temel olarak tüketicinin zihnindeki odak boşluklarını bulmaya dayanan bir iletişim programı tekniğinden oluşur. Tüketiciyi akıllara odaklayan Metro markası, Amerika’daki fast food zincirleri arasında “denizaltı sandviçleri” ile beşinci büyük marka oldu. Coca-Cola ile rekabet etmek isteyen Pepsi, odak noktasını tüketici aklında “genç” (Pepsi Generation) olarak konumlandırarak ikinci en güçlü marka haline getirdi.

Marka Konumlandırma Takibi

Marka konumlandırma denetimi (strateji) marka yönetimi için çok önemlidir. İşletmeler açısından, tüketicilerin stratejik konumlandırma sağlayarak marka seçiminde ve marka seçiminde akıllarına gelen ilk isimlerden biri olması gerekiyor. Yönetimde uygulanan strateji, alınan kararlar ile işletmenin maksimum seviyeye ulaşmasını sağlar. İşletmenin çevre ile olan ilişkilerini düzenler ve rekabet avantajı sağlar. Fast food pazar lideri McDonald’s, rekabet avantajı, stratejisini pazardaki diğer işletmelere göre planlamak zorunda kalmadan evde yemek yiyen tüketicilere kaydırdı. “Şimdi bir sebebi hak ediyorsun” cingulate ile tüketiciler için etkili bir strateji yaptı.

Her bir pazarlama unsuru marka konumlandırmasını etkileyeceğinden, büyük bir konumlandırma stratejisinin belirlenmesi ve kullanılması gerekmektedir. Mevcut konumlandırma stratejisi, pazarlama faaliyetlerine destek sağlayabilir. Doğru konumlandırma ile işletme, tüketiciler tarafından tercihini ve pazar payını arttırmaktadır. Uluslararası markaların bazıları, doğru stratejileri seçerek piyasada sembol haline gelmiştir. Marka konumlandırma stratejisiyle, işletmeler hedef tüketicilerle iletişim kurabilir ve rakiplerin işletmelerinden daha fazla fayda sağlayabilir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir