1. Anasayfa
 2. Üretim Yönetimi

Yeni Ürün Geliştirme Yöntemleri

Yeni ürün geliştirme yöntemleri ve yeni ürün geliştirme stratejileri hakkında önemli bilgiler verdim. Toplamda 7 aşamaya yer verildi.

Yeni Ürün Geliştirme Yöntemleri
0

Yeni ürün geliştirme , şirketin piyasaya yeni ürünler sunması için aldığı bir görevdir . Düzenli olarak, yeni ürün geliştirme için işte bir ihtiyaç ortaya çıkacaktır .

Mevcut ürünler teknolojik olarak güncel olmayabilir, sahip farklı segmentleri için hedef veya varolan bir ürünü parça takmak istiyorum. Bu gibi durumlarda, Yeni ürün geliştirme şirket için cevaptır.

yeni urun gelistirme nasil yapilir

Yeni Ürün Geliştirmenin 7 Aşaması

Fikir üretme

Bu konuda temel olarak yeni ürün Fikirlerini sistematik olarak araştırmaya dahil oluyorsunuz . Bir şirketin, peşinden gitmeye değer bir şey bulmak için birçok fikir üretmesi gerekir. Yeni ürün fikirlerinin ana kaynakları iç kaynakları , müşterileri, rakipleri, distribütörleri ve tedarikçileri içerir.

Tüm yeni ürün fikirlerinin neredeyse% 55’i tek bir çalışmaya göre iç kaynaklardan geliyor. 3M ve Toyota gibi şirketler uygulanabilir fikirleri ortaya çıkarmak için özel teşvik programları veya çalışanlarına başvurdular.

Yeni ürün fikirlerinin neredeyse% 28’i müşterileri izlemekten ve dinlemekten geliyor . Müşteriler: kendi başlarına yeni ürünler bile yaratırlar ve şirketler bu ürünleri bulup piyasaya sürerek faydalanabilirler.

Örnek – Pillsbury, yıllık Bake-off ürününden yeni ürünler vaat ediyor. Pillsbury’nin dört pasta karışımı hattından biri ve bir başkasının çeşitli varyasyonları doğrudan Bake-Off kazananlarının tariflerinden geldi.

Fikir Tarama

Yeni ürün geliştirmedeki ikinci adım Fikir taramasıdır. Fikir üretmenin amacı, geniş bir fikir havuzu oluşturmaktır. Bu aşamanın amacı, takip etmeye gerçekten değer olanları aşağı çekmek. Şirketler, ürün inceleme komitelerinden resmi pazar araştırmalarına kadar bunu yapmak için farklı yöntemlere sahiptir.

Bu aşamada, ürünü pazarda başarılı bir şekilde başlatmak için gereken faktörlere ve bunların göreceli önemlerine dayanarak her fikri değerlendirmek için kullanılabilecek bir kontrol listesine sahip olmak yararlıdır.

Buna karşı yönetim, fikrin şirketin pazarlama becerileri ve deneyimi ile diğer yetenekleriyle ne kadar uygun olduğunu değerlendirebilir. Son olarak, yönetim, şirketin ürünü başarıyla lanse etme kabiliyetinin genel bir derecelendirmesini alabilir.

Konsept Geliştirme ve Test

Yeni ürün geliştirmedeki üçüncü adım Konsept Geliştirme ve Test’tir Çekici bir fikir Ürün konseptinde geliştirilmelidir . Firmanın kendisini müşterilere pazarlama olarak görebileceği bir ürün için bir fikir olan bir ürün fikrine karşı, bir ürün kavramı , anlamlı tüketici terimlerinde belirtilen fikrin ayrıntılı bir versiyonudur.

Bu, tüketicilerin fiili veya potansiyel bir ürün algısı olan bir ürün görüntüsünden yine farklıdır. Kavramlar geliştirildikten sonra , bunların tüketicilerle sembolik ya da fiziksel olarak test edilmesi gerekir. Bazı konsept testleri için bir kelime veya resim yeterli olabilir, ancak fiziksel bir sunum konsept testinin güvenilirliğini artıracaktır.

Konsepte maruz kaldıktan sonra, tüketicilerin, şirkete hangi konseptin en güçlü temyizde olduğuna karar vermesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi soruyu yanıtlayarak yanıt vermeleri istenir. Şirket daha sonra satış hacmini tahmin etmek için bu bulguları tüm pazara yansıtabilir.

Pazarlama Stratejisi Geliştirme

Bu, yeni ürün geliştirmedeki bir sonraki adımdır. Strateji deyimi üç bölümden oluşur: Birinci bölüm açıklar hedef pazar, planlı ürün konumlandırma ilk birkaç yıldır ve satış, pazar payı ve kar hedeflerini.

İkinci kısım, ürünün ilk yıl için planlanan fiyat, dağıtım ve pazarlama bütçesini gösterir. Pazarlama stratejisi ifadesinin üçüncü kısmı, planlanan uzun vadeli satışları, kar hedeflerini ve pazarlama karması stratejisini tanımlar.

İş Analizi – Yönetim pazarlama stratejisine karar verdikten sonra, iş teklifinin çekiciliğini değerlendirebilir.

İş analizi, bir şirketin hedeflerini karşılayıp karşılamadığını bulmak için öngörülen satışların, maliyetlerin ve karların incelenmesini içerir . Yaparlarsa, ürün, ürün geliştirme aşamasına geçebilir.

Ürün Geliştirme

Burada Ar-Ge veya mühendislik, ürün konseptini fiziksel bir ürüne dönüştürür. Bu adım büyük bir yatırım gerektiriyor. Ürün fikrinin tam teşekküllü bir uygulanabilir ürün olarak geliştirilip geliştirilemeyeceğini gösterecektir.

İlk olarak, Ar-Ge, müşterileri memnun edecek ve heyecanlandıracak ve hızlı ve bütçeli maliyetlerle üretilebilecek prototipler geliştirecektir. Prototipler hazır olduğunda, test edilmeleri gerekir. Fonksiyonel testler, ürünün güvenli ve etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek için laboratuar ve saha koşullarında gerçekleştirilir.

Test Pazarlaması

Ürün fonksiyonel testleri geçerse, bir sonraki adım test pazarlamasıdır : ürünün ve pazarlama programının daha gerçekçi bir pazar ortamına sokulduğu aşama. Test pazarlaması, pazarlamacıya, ürünün piyasaya sürülmesinden önce pazarlama karmasını değiştirmek için bir fırsat verir .

Test pazarlamasının miktarı ürünün türüne göre değişir . Test pazarlaması maliyetleri muazzam olabilir ve aynı zamanda rakiplerin bir “ben de” ürünü piyasaya sürmesine ya da pazarlamacının çarpık sonuçlar alması için testi sabote etmesine izin verebilir. Dolayısıyla, zaman zaman yönetim bu aşamadan uzaklaşmaya karar verebilir ve doğrudan bir sonrakine geçebilir:

Ticarileşme

Yeni ürün geliştirmedeki son adım Ticarileştirme. Ürünü pazara tanıtmak – üretim, reklam ve tanıtım için yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalacaktır . Şirket lansmanın zamanlaması (mevsimsellik) ve yer (bölgesel, ulusal veya uluslararası) karar vermelidir . Bu, şirketin risk alma kabiliyetine ve dağıtım ağının erişimine büyük ölçüde bağlıdır.

Bugün, pazara hızını arttırmak için, birçok şirket gelişime bu sıralı yaklaşımı bırakıyor ve daha hızlı, daha esnek, eşzamanlı geliştirme yaklaşımını benimsiyor. Bu yaklaşım çerçevesinde, birçok şirket departmanı birlikte çalışarak, ürün geliştirme sürecindeki zamandan tasarruf etmek ve etkinliği artırmak için atılan adımlarla örtüşüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir