1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletmelerde Liderliğin Önemi – Liderdik Özellikleri

İşletmelerde Liderliğin Önemi – Liderdik Özellikleri
0

Google’ın, iş dünyasında liderliğin anlamını bulursanız, her biri tek bir lider kadar benzersiz olarak tanımladığı yaklaşık 658.000.000 sonuç elde edebilirsiniz.

Tanımlanması zor bir kavramdır, çünkü farklı insanlara çok farklı şeyler ifade eder.

Peki, liderliğin ihtiyacı nedir?

Bazıları liderliğin amacının diğerleri arasında sonuç sunmak olduğunu düşünürken, bazıları liderin daha fazla lider geliştirme amacına inanıyor. Diğerleri liderin öncelikli sorumluluğunun vizyonun gerçekleşmesini sağlamak olduğunu görüyor.

Liderlik bir pozisyon ya da unvan değildir; bu bir eylem ve örnektir. Belirli hedeflere ulaşmak için diğerlerini etkileme sürecidir. Bir lider organizasyonu yönetir ve ekibin hedeflerine ulaşmasına, kararlı davranmasına ve rakiplerini yenmesine, organizasyon içindeki performans ruhunu aşmasına yardımcı olur.

Liderliğin Önemi

İş dünyasında liderliğin önemi göz ardı edilemez. Çalışanların, kuruluşun ulaşmak için hayal ettiklerini hayal etmelerini sağlamak ve ortak hedefe ulaşmak için birlikte çalışmalarını sağlamak esastır. Liderlik aynı zamanda verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve kurumsal hedeflere ulaşmak için önemli bir yönetim işlevidir.

Her liderlikte liderliğin neden önemli olduğunu açıklayan bazı nedenler:

İnsanların Davranışını Etkilemeye Yardımcı Olur

Liderler, işyerinde bireylerin davranışlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Ekip üyeleri için bir yön belirlemek liderlerin sorumluluğundadır. İyi liderler her zaman takipçileri aracılığıyla iyi sonuçlar elde etmeye çalışırlar. Bir grubun bilgi ve becerilerini kullanırlar, bireyleri ortak bir hedefe yönlendirir ve sonuçlara ulaşmak için bir taahhütte bulunurlar.

Etkili liderler sadece emir vermekle kalmaz; ilham verir, ikna eder ve cesaretlendirir.

En iyi liderler, davranış değişikliğini hızlandırarak iş sonuçlarını etkileyen kuruluş genelinde başarılı bir şekilde etkileyebilecek kişilerdir.

Liderler Disiplini Korur

Liderler organizasyonda disiplini uygulama konusunda güçlü bir etkiye sahiptir. Resmi kurallar ve düzenlemeler uygular ve çalışanlarda “öz disiplini” geliştirmelerine yardımcı olarak disiplini uygularlar.

Astları, liderleri genellikle kendilerine güven duyduğundan, bağlılık ve sadakat ile kuralları ve düzenlemeleri takip eder. Liderler ekip çalışmasını teşvik eder, işe karşı tutumlarını değiştirir ve iyi insan ilişkileri geliştirir, üyeler arasındaki etkileşimi kolaylaştırır ve organizasyonda disiplini sürdürür.

Motivasyon

Grup çalışması ve ekip çalışması örgütsel hedeflerin gerçekleştirilmesi için şarttır ve liderlik bunun için hayati hale gelir.

Liderler, çalışanları başka türlü yapmaya istekli olmadıkları işleri almaya teşvik eder. İnsanların yeteneklerini istekliyle birleştirir ve onları harekete geçirir. Çalışmak ve arzularını performansa dönüştürmek için potansiyellerinden yararlanırlar. Liderlik çalışması yoluyla, liderler herhangi bir grup insan iş başarısını etkileyebilir.

Liderlik, yetenek yönetimi üzerine yaptığı çalışmalarla grubu daha yüksek bir performans seviyesine çeker .

Büyük liderler her zaman ekibi daha güçlü ve daha birleşik hale getirmek ve tüm çalışanların birlikte iyi çalışmasını sağlamak için ekip oluşturma faaliyetlerini teşvik eder.

Takım Ruhu Oluşturma

Hiçbir birey yalnız çalışamaz. Liderler kolektif olarak çalışmak ve hedeflerini örgütsel hedeflerle koordine etmek için takipçiler arasında takım ruhunu geliştirir. Bir lider takımın kaptanı olarak hareket eder. Sinerji kuvvetleri yaratır ve bireysel çıktıları kolektif çıktıya çarpar.

Lider, tam bir işbirliğini başararak moral güçlendirici olabilir, böylece hedeflerine ulaşmak için çalışırken yeteneklerini en iyi şekilde yerine getirebilirler.

“Herkesi bölünme yerine affetmeye, kişisel hırs için takım çalışmasına seçmeye davet ediyorum.” -Jean-Francois Cope

İşbirliği için Temel

Liderlik işbirliğinin temelini çeşitli şekillerde sağlar. İyi iki yönlü iletişim, birebir kişisel ilişkiler ve yardım, katılımın kullanımı ve ihtiyaç memnuniyeti için fırsat yaratma, lider ve astları arasındaki anlayışı arttırmak için kullanılır.

Bu, bireysel kişiliklerin etkileşimleriyle elde edilen anlayışı arttırır, aralarındaki olumlu duygu ve tutumları teşvik eder ve işyeri kültürünü geliştirir .

“Hiçbir lider, güçlü olmasına rağmen, liderlik ve hizmet etmeye yemin ettiği kişilerin desteği ve işbirliğine sahip olmadığı sürece, ulusal öneme sahip veya önem taşıyan hiçbir şeyde başarılı olamaz.” -Rodrigo Duterte

Psikolojik destek

Liderler, ekip üyelerine örgütsel görevi başarmaları ve bu görevleri yaparken karşılaştıkları sorunları aşmaları için yardım eder. Takipçilerin gayret ve güvenle çalışmalarını teşvik ederler ve ayrıca iş esnekliği sağlayarak kişisel hedeflerini ve ihtiyaçlarını organizasyonel hedefleri ve ihtiyaçları ile aynı hizaya getirmelerine yardımcı olurlar .

“Bitkiler için güneş ne ise, sevgi insanlara odur.”

Liderler ekip üyeleri arasında güven yaratır ve yeteneklerini anlamalarını sağlar. Gerektiğinde onlara rehberlik eder, danışmanlık yapar ve koçluk yaparlar.

İşletmelerde Liderliğin Önemi

Yetersiz Liderlik Nedeniyle İş Başarısızlığı Örnekleri

Enron

Bu yozlaşmış liderliğe aşırı bir örnek olabilir, ancak oldu ve bugün başka şirketlerde de tekrar yaşanması muhtemel.

Enron, ABD’deki iş tarihi dünyasının en büyük başarısızlıklarından biridir. Enron’daki üst düzey yöneticilere şirket düşerken bile çok yüksek maaşlar ödendi. Büyük ikramiye ve büyük masraf hesaplarından yararlandılar. Aynı zamanda, liderler özel kuruluşlara ve sahte ortaklıklara katılarak daha fazla para kazanmak için her fırsatta bulundular. Bunun sonucu olarak, bir dizi Enron yöneticisi çeşitli suçlamalar nedeniyle suçlu bulundu ve şu anda uzun hapis cezaları alıyorlar.

Merrill

Merrill Lynch kötü lideri vardı, o iyi sonuçlar elde etmek için kötü kararlar zorlamaydı. Stan O’Neal o adamdı ve inanılmaz maliyet düşürücü taktikleri ona bol miktarda düşman kazandı.

Firmaya yaklaşık 28 milyar dolara ve 35.000 iyi maaşlı iş kaybına mal oldu. Stan O’Neal ve Merrill Lynch’deki görev süresi, silinemeyen bir lekedir ve varlığı, firmanın kademelerinin üstüne nüfuz etti.

Firma çöktü ve yandı, çünkü başkan yüksek riskli işlemlerle uğraşarak bir eve koşmak istiyordu.

Kötü bir lideriniz olduğunda ve o kontrol edilmezse olanlar olur.

Sonuç

Liderliği bulmak ve stratejiye almak, bir işletme uzuvlarını büyütmeye başladığında bir iş planında başlaması gereken bir şeydir. SOP’u planlamamak ve yerine oturmamak, başarısız liderlik için tetikleyicidir, ancak erken aşamada bu adımları atlamak çok kolaydır.

İşletme sahipleri daha sonra bu tür ayrıntılara daha sonra ulaşabileceklerini ancak daha sonra hiçbir zaman gelmeyeceklerini düşünüyor. Belki de daha fazla başlangıç ​​yönetim protokolünü kolaylaştırmaya odaklanmışsa, vakıflar daha sağlam olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir