1. Anasayfa
 2. İşletme

Gig Ekonomisi Nedir? Gig Pazar Rehberiniz

Gig Ekonomisi Nedir? Gig Pazar Rehberiniz
0

Her şey 2009 yılında finansal kriz sırasında başladı. İnsanlar işsizdi ve birçok yarı zamanlı iş yaparak çalışarak geçimlerini sağladılar. Gelecek yıllarda bu kısa vadeli istihdamın yeni nesil için bir yaşam tarzı olacağını kim bilebilirdi?

Tam zamanlı istihdam, insanların bir on yıl önce özlem duydukları bir şey şimdi çalışan konserlere sıkıcı bir alternatif haline geldi. Yüksek ekonomi veya işin Uberleşmesi, Forbes’in dediği gibi, binyılların yeni trendi. İnternetin, dizüstü bilgisayarların ve akıllı telefonların ortaya çıkışı, dünyadaki insanlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırmış ve kısa bir süre için tek bir şirkete bağlı kalmadan kısa süreli görevlerden gelir elde etmeyi kolaylaştırmıştır.

Ancak konser ekonomisinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamaya devam etmeden önce, ‘konser’ kelimesinin gerçek anlamını anlamak önemlidir.

Gig Nedir?

Başlangıçta müzik endüstrisinden türetilen bir konser, kısa vadeli bir iş, bir proje veya ödediği bir performanstır. Genelde serbest meslek veya proje bazlı iş denir, basit bir konser tanımı ‘kısa bir süre için bir iş’ olabilir.

Gig Ekonomisi Nedir? Gig Pazar Rehberiniz

Bazı genel gig örnekleri:

 • Bir canlı müzik performansı veya bir tiyatro oyunu
 • Uber şoförü için bir yolculuk
 • Bir web sitesi için makale yazmak için bir proje
 • Bir danışmanlık projesi

Gig tabanlı çalışanlar arasında serbest çalışanlar, bağımsız yükleniciler (danışmanlar, brokerlar), proje tabanlı çalışanlar, koşullu çalışanlar ve diğer dış kaynaklı, geçici ve yarı zamanlı çalışanlar bulunmaktadır.

Gig Ekonomisi Nedir?

Gig ekonomisi işlemlerin göreve dayalı olduğu ve işçilerin herhangi bir şirketle uzun vadeli sözleşmeler yapmak zorunda kalmadan bağımsız olarak çalıştığı serbest piyasa sistemidir.

Bu ekonomi çok geniştir. Müzikten danışmanlığa kadar tüm kısa vadeli konserleri içermektedir. Gig ekonomisinin bir parçası olan işçiler yarı zamanlı caz müzisyenleri, tam zamanlı Uber sürücüleri veya tam zamanlı bağımsız danışmanlar olabilir. Bu ekonomiyi farklılaştıran ve yönlendiren tek faktör, uzun vadeli iş sözleşmelerinin olmamasıdır; herkes istediği kadar çalışabilir ve yalnızca yaptığı iş için para kazanabilir.

2008-2009 mali krizinden bu yana, insanlar ve şirketler göreve dayalı işçiliğe daha yatkın hale geldi. HBR tarafından yayınlanan bir rapora göre , Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki yaklaşık 150 milyon işçi, bağımsız müteahhit veya korsan olarak çalışmak için istikrarlı işlerini bıraktı.

Şimdi, bular, basitçe iş yapan insanlardır. Bu genellikle farklı giglerde biraraya gelir, birden fazla şirketle birlikte çalışır ve kendilerine en uygun olan çalışma zamanını seçer. Sadece sağladıkları işte gelişen bireysel markalardan daha az değildirler.

Gig Ekonomi Trendi – Gig Ekonominin Yükselişi

Intuit 2020 raporuna göre, koşullu işçi sayısının 2020 yılında oDesk (başka rapor tarafından işgücünün yüzde 40 aşacaktır Gelecek İşgücü Raporu dahil – ABD şirketlerinin% 59’u artık bir dereceye kadar koşullu workforces kullanacaktır).

Büyük şirketler ve hatta birçok küçük işletme, maliyetleri azaltmak, daha fazla iş yapmak ve mevcut yetenek havuzunu genişletmek için kendi ortak çalışan yarı zamanlı çalışan ağlarını oluşturma yolunda ilerliyor. Bunun mükemmel bir örneği Uber’dir. Şirketin arabası yok, ancak dünyanın en büyük taksi operatörü markası.

Bu yeni çalışma şekli hem işçilerin hem de şirketlerin dikkatini çekmiştir. Şirketler için, işçiler ortak olarak hareket eder ve sağlık hizmetleri, sosyal güvenlik veya vergiler gibi yerine getirme yükümlülüğü yoktur. İşçiler için daha fazla özgürlük alıyorlar, daha fazla ödeyenlerle çalışabiliyorlar ve istedikleri zaman (çoğunlukla) çalışmakta serbestlerler.

Birçok şirket bu yükselen trendden faydalandı ve serbest çalışanların işe alınması için markasını pazar olarak belirledi. Bunlardan bazıları Fiverr, Upwork, Freelancer vb.

Dijitalleşme, normal işlerin azalmasında ve giglere dayalı iş kültürünün artmasında büyük bir kredi sahibidir. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar artık çok ekonomik bir oranda olan az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden işgücüne erişebiliyorlar. İletişim teknolojisindeki gelişme de, çalışmanın büyük bir kısmı uzaktan yapıldığı için büyümeyi hızlandırdı.

Dahası, hükümetler bile serbest çalışanlara yaptıkları iş için ödeme yapmalarını sağlamak için “Serbest Çalışma Serbest Değil” gibi yasalar oluşturarak konser ekonomisinin büyümesini artırmaya yardımcı oluyor .

Gig Ekonomisinin Özellikleri

İşletme işçilerinin % 76’sından fazlası serbest meslek işlerini tam zamanlı bir iş için geride bırakmayacaklarını söylüyor.

Yaptığınız İş için Para Kazanın

Olağan kurumsal işlerin aksine, konser çalışması her şey için bir fiyat içerir. Müşteri daha fazlasını isterse daha fazla öder.

İşin Fiyatı

Pek çok işçi işçisini çeken konser ekonomisinin en çekici özelliği, çalışmalarının fiyatını verebilmeleridir. Bu genellikle yetenekli ve daha yetenekli işgücünün lehine çalışır ve memnuniyetlerini arttırır ve kendi kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını karşılar.

Taahhütleri, Gereksinimleri Ve Şartları Temizle

Gigler genellikle net iş gereksinimleri, son teslim tarihleri ​​ve şartları içerir. Bu, çalışanın (çalışan işçi) belirli işler ve kişisel işler için zaman ayırmasını kolaylaştırır.

Odak sadece iş üzerinde

Genellikle, tüm müşterilerin umrunda olduğu gibi kısa ve son tarihe kadar yapılacak iş olur. Gig işçisinin diğer şirketlerle çalışıp çalışmadığını ya da işleri nasıl yerine getirebileceğini umursamıyorlar.

Gig işçisine yalnızca kendisine verilen görevleri tamamladığında ödeme yapılır.

Markaya Daha Çok Odaklanın

Bu yeni çalışma şekli, şirketlerin, çalışanlar için sağlık ve diğer wooing politikalarına para harcamaktan daha çok markayı oluşturmaya ve pazarlamaya odaklanmasına olanak sağlamıştır. Uber ve Lyft, örneğin, böyle bir ideolojide geliştiler. Vaat edilen iş parasından başka bir şey vermezler.

Gig Ekonomi Örnekleri

Gig ekonomisi çok büyük. Geçici ve / veya esnek bir temelde sağlanan hemen hemen tüm işleri kapsar. İşte ekonomi ekonomisindeki işlerden bazı örnekler –

 • Sanatçılar – müzik sanatçılarının etkinliğe dayalı ücretli performansları, tiyatro sanatçılarının tiyatro performansı vb.
 • Serbest çalışanlar – içerik yazarları, grafik tasarımcıları, müzik üreticileri vb. proje temelli uzmanlar.
 • İki Taraflı Ortaklıklar – Uber’inki gibi iki taraflı ortaklıklar ve iki tarafın da yalnızca iş olduğunda birlikte çalıştığı sürücüler.
 • Koşullu Çalışanlar – proje bazında işe alınan şirketlerin daimi olmayan çalışanları.

Gig Ekonominin Artıları ve Eksileri

Her yaşam tarzı gibi, canlı çalışan iş gösterileri de kendi avantaj ve dezavantajlarına sahiptir.

Gig Ekonomisinin Faydaları

İşletmelere

 • Daha Az Kaynak Gerekli: İşgücünün iş temelli ( genellikle uzaktan çalışan ) çalışan bir şirkete sahip olması sayesinde, şirketler, fantezi ofis kiralamak ve sağlık ve sosyal güvenlik gibi cazip faydalar sağlamak için çok fazla para harcamak zorunda kalmazlar. İşçi zaten kendi alanında uzman, işletmelerin de eğitimi için harcama yapması gerekmiyor.
 • Uzman Havuzu : İşletme, iş için uzmanları tayin eder. Bu sürtünmeyi azaltır ve verimliliği arttırır.
 • Daha Fazla Esneklik: Şirket şarta bağlı çalışanlara daha fazla güveniyorsa, işgücünü anın ihtiyacına göre ayarlamak ve değiştirmek kolaylaşır.

Gig Çalışanlarına

 • Daha Fazla Esneklik: Çalışan konserler işin zamanı ve yeri ve hatta işveren için daha fazla esneklik sağlar. Bu, işçilerin iş-yaşam dengesini geliştirir.
 • Daha Fazla Memnuniyet: İşçiler kendi fiyatlarından bahseder ve en ilginç görünen işleri seçerler. Bu onların motivasyonunu ve memnuniyetini arttırır.
 • Daha Fazla Para: İşinizin konuşulduğu gigler. Yaptığın işte iyiyseniz, daha fazla para alırsınız. Dahası, gigler söz konusu olduğunda her şeyin bir bedeli vardır. Müşteriniz daha fazlasını isterse daha fazla öder.

Gig Ekonomi ve Sözleşme İstihdamı

Ne kadar benzer görünse de, gig çalışması sözleşmeli istihdamdan farklıdır.

Sözleşmeli çalışanlar, önceden belirlenmiş bir iş için ve önceden belirlenmiş bir süre zarfında şirketler tarafından tutulan çalışanlardır. Bunlar aynı zamanda ofise zamanında ulaşması ve rutin çalışan görevlerini yerine getirmesi gereken normal çalışanlar gibidir. Onları normal bir çalışandan ayıran tek özellik, vergi, sosyal güvenlik vb. gibi çalışanlara sağlanan faydaları alamamasıdır.

Gig çalışanları ise çalışanlarla değil, müşteriyle ortak olarak çalışan tamamen bağımsız bireylerdir. Sadece yapılması gereken işle ilgili sözleşmeleri var ve kuruluşun çalışanları gibi davranmak zorunda değiller.

İyi Gig Ekonomi İşleri Bulma

Sorumluluk reddi: Çalışan gösterilerden geçinmek için harekete geçmeyi düşünmeden önce, yaptığınız işte iyi olduğunuzdan emin olun, aksi takdirde bu ekonomide uzun süre yaşamak çok zor olacaktır.

İşte iş bulmak için en iyi 5 web siteleri.

 • Fiverr: Fiverr, freelancerların en büyük ağıdır (pazar). Yapmanız gereken tek şey, müşterinize yardımcı olabilecekleri ve hangi oranda yardım alabileceklerini size bildirmek.
 • Upwork: Upwork saatlik ve sabit fiyatlı işler sağlar. Fiverr’e benzer ancak daha organizedir. Entegrasyonunuz veya uzmanlığınız ne olursa olsun, bu web sitesinde kaydolabilirsiniz.
 • Freelancer.com – Freelancer en eski freelancer pazarları arasındadır. Öne çıkan özelliği, yeni başlayanların bile rekabet edip kazanabileceği yarışma alanıdır.
 • Gigster – Gigster, IT alanında iş arayanlar için yazılım geliştirmeye odaklanan harika bir çalışma sitesidir.
 • 99Designs – Tasarımcılar ve görsel hikaye anlatıcılar için mükemmel bir çalışma sitesi.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir