1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Video SEO Nedir: Videolarınızı Arama Motorları için Optimize Etmenin 4 Yolu

Video SEO Nedir: Videolarınızı Arama Motorları için Optimize Etmenin 4 Yolu
0

Video zaten pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir bileşeni değilse, siz trendin gerisinde kalıyor olabilirsiniz. Cisco Görsel Ağ Endeksi ‘ne göre, Video tüketicilerin potansiyel ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak için videolara güvenmesi konusunda ve ürün ve hizmetleri satın alma niyetinde 2019 yılında tüm internet trafiğinin % 80’i olduğu tahmin edilmektedir. Markalar da bu dinamiğin bilincindedir ve bilincinde olmak zorundadır.

Ancak, web sayfanız için video kaydetme ve yayınlama hemen büyük miktarda trafik çekmeye başlamayacaktır. Ayrıca bunlara Video SEO uygulamak gerekir.

Video SEO nedir? Video SEO, metin durumuna benzer ve videolarınızı dizine eklenecek ve alakalı anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralanacak şekilde optimize etme pratiği olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, Video SEO giderek daha rekabetçi hale gelmektedir. Daha fazla işletme video bant aralığına atladıkça, aynı anahtar kelimeler ve arama sorguları için rekabet eden bir dizi yeni içerik bulunduğunu göreceksiniz.

Videolarınızı SEO dostu hale getirmek için, kalabalığın arasından sıyrılmak için size 4 yol sunacağız:

1. İçeriğe odaklanın

Bir video yayınlarken hedefiniz arama motorlarında sıralama yapmak olsa da, bu durum işinizin kalitesini geçersiz kılamaz. Videonuzun içeriği son derece ilgi çekici, sevimli ve paylaşılabilir olmalıdır. Film şeridinizi hazırlamak için zaman harcayın ve Adobe Premiere Pro gibi gelişmiş düzenleme yazılımlarını öne çıkarın. Videonuz kitleler tarafından ne kadar iyi alınırsa, arama motorlarında o kadar yüksek olur.

Videonun, hedef müşterinizle duygusal bir tepki uyandıran önemli bir aracı olduğundan emin olun. Bu onları tweet atmaya, arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaya veya tekrar tekrar oynamaya zorlar.

Viral Dollar Shave Club tanıtım videosu , ilk iki gününde yaklaşık 5.000 siparişle 600.000 görüntüleme aldı. Markanın bir hane adı haline getirilmesine yardımcı oldu ve birkaç üst düzey yatırımcının da dikkatini çekti. İşte bu etkili bir video pazarlama stratejisinin gücü.

2. Videonuz için akıcı bir başlık ve açıklama hazırlayın

“Ortalama olarak, başlığı insan metnini okuduğundan beş kat daha fazla okudum.” Modern reklamcılık ve metin yazarlığı gurusu David Ogilvy’nin bu zamansız tavsiyesi pazarlama ahlakınıza dahil edilmelidir. Sadece içerik ağırlıklı bir gönderi için geçerli olduğunu düşünerek hata yapmayın.

Uyarıcı ve akıcı video başlığı, videonuzu tıklayan veya rekabet için görmezden gelen potansiyel olası satış arasındaki farktır. Birkaç başlık olasılığını beyin fırtınası yaparak biraz zaman geçirin ve ekip üyelerinizden birine karar vermeden önce geri bildirim alın.

Aynı ilke videonun meta açıklaması için de geçerlidir. Arama motorlarının videonun ne hakkında olduğunu anlaması için alakalı anahtar kelimeler eklemeyi deneyin. Bu, dizine eklemeyi kolaylaştırır ve sitenize daha alakalı trafik getirilmesine yardımcı olur.

Potansiyel müşterilerin videonuzu başka bir platformda görüntülediklerinde, sonunda sitenize gideceklerinin garantisi yoktur. Bununla birlikte, hem video açıklamasında hem de profil sayfalarında web sayfanıza geri bağlantılar oluşturarak bunları yönünüze sürüklemeye çalışabilirsiniz.

Sitenizde de kesinlikle video yayınlamalısınız, ancak her gün diğer platformlarda yapılan milyarlarca aramayı kaçırmayın.

3. Mobil cihazlar için optimize edin

Web’de arama ve mobil cihazlarda gezinme 2016’da masaüstü trafiğini aştı ve yavaşlama belirtisi göstermedi. Ve Google’ın kendisi, arama sıralamalarını belirleme konusunda mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelere yüksek öncelik verileceğini açıkladı.

Önce mobil bir strateji benimsemiyorsanız, SERP’lerde cezalandırılabilirsiniz – bu her ne pahasına olursa olsun kaçınmak istediğiniz bir şeydir. Geliştiricilerinizin bunun farkında olduğundan emin olun. Hosting hizmetlerine güveniyorsanız, çoğu otomatik olarak mobil optimizasyon sunar.

4. Video transkripsiyonları ekleyin

Google’ın tarayıcısı, site içeriğini belirlemek için metin okuyarak web’de gezinir. Video sayfanıza metin tabanlı bir transkripsiyon eklemek, arama motorlarının içeriği dizine eklemesine yardımcı olur. Ayrıca, bir adım daha ileri gidebilir ve işi tarayıcı için daha da kolaylaştırmak için transkripsiyonunuza birkaç anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Bu rekabette kaslara yardımcı olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir