1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Sosyal Medya Genç Kızları Depresif Yapıyor

Sosyal Medya Genç Kızları Depresif Yapıyor
0

Bu yazımızda sosyal medyanın zararları üzerinde yapılmış bir çalışma üzerinde duracağım. Her geçen gün özellikle genç erkek ve kızlar sosyal medyada on saate kadar zaman geçirmektedirler. Bu cinsiyet farklılıkları üzerinde bir çalışma yapıldı.

Sosyal medya, günümüz gençleri için yaşamın bir gerçeğidir, ancak uzun süreli kullanımlarda istenilenden fazlasını verebiliyor. Bunları, siber zorbalık, imkansız güzellik standartları ve şiddet içeren içerik olarak sayabiliriz.

Ancak bugün Lancet’in EClinicalMedicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, gençlerdeki depresyon ile sosyal medya kullanımı arasında sıkı bağlantılar olduğu bulundu. Birleşik Krallık’taki 11.000’den fazla insanların verilerini kullanarak, depresyondaki kızların sosyal medyayı erkeklerden daha fazla kullanma eğiliminde olduklarını buldular .

Örneğin, Facebook, Snapchat ve WhatsApp gibi uygulamalarda günde beş saatten fazla zaman harcayan kızların yaklaşık yüzde 40’ı, erkeklerin yüzde 14,5’i ile karşılaştırıldığında depresyon belirtileri gösterdi. Sürenin uzunluğundan bağımsız olarak, kızlar sosyal medya kullanımlarıyla ilgili olarak, bunlardan yaklaşık olarak iki kat daha fazla depresyona girme ihtimalinin altındaydı. Dahası, kızlar sosyal medyayı daha yüksek oranlarda kullanıyor. Beş kişiden ikisi günde üç veya daha fazla saati sosyal medyada geçiriyor.

Sosyal Medya Genç Kızları Depresif Yapıyor

Kızlar ayrıca, araştırmacıların diğer şeylerin yanı sıra sosyal medyada geç saatlere kadar kullanımından dolayı neden olabileceğine inandıkları uyku sorunlarından muzdarip olma ihtimalinin iki katıydı. Kötü uyku, uzun zamandır depresif belirtilerle ilişkilendirilmiştir.

Araştırmacılar birçok ergenin vücutlarından nefret etme ve güven duymama eğiliminde olduklarını fark etmişlerdir. Birçok İngiliz yetkili, ebeveynleri çocuklarının hayatları için sosyal medyaya karşı uyarıyor.

King’s College Londra’daki Ulusal Ebeveynlik Araştırma Akademisi direktörü Stephen Scott, “Sosyal medyanın aşırı kullanımının özgüven eksikliği ve zihinsel bozukluğa yol açması muhtemeldir” diyor.

Örneğin, depresyonda olan kızların yüzde 60’ı görünüşlerinden memnun değil ve erkek çocuklarından 2¹ / ₂ kat daha fazla kilosundan memnun kalmama olasılığı daha yüksek. Bunun yanında ulaşılmaz fiziğin görüntüleri ile sosyal medyadan başka nereden etkilenecekler? Siber zorbalık da zayıf benlik saygısına katkıda bulunabilir. Yine, depresyon belirtileri gösteren kızlarda, çevrimiçi taciz mağduru olma ihtimali iki katıydı.

University College London’s Institute profesörü araştırma görevlisi Yvonne Kelly , “Bu bulgular, sosyal medyanın güvenli kullanımı için yönergeler hakkındaki mevcut politika geliştirme ile oldukça ilgili ve sektöre gençlerin sosyal medya kullanım saatlerini daha sıkı düzenleme gerekiyor” diyor. Araştırmayı koordine eden Epidemiyoloji ve Sağlık Hizmetleri oldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir