1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Etkili Pazarlama ile İlgili Gerçekler

Etkili Pazarlama ile İlgili Gerçekler
0

2018 yılı, reklam bütçesinin etkileyici pazarlamaya daha da kaydığına tanık oldu. Marka savaşı özellikle marka kimliğini yansıtması gereken belirli etkileyicileri almaya odaklandı.

Marka pazarlamacıları, bunu ya da bu etkileyiciyi elde etmeye özellikle takıntılıdır. Çünkü kişinin takipçileri müşteriye dönüştürecek kadar etkili olduğuna inanmaktadırlar.

Reklam dünyasının bu şu andaki durumu kaçınılmaz oldu. Çünkü sosyal medya yalnızca yazılı ve radyo değil, aynı zamanda güçlü bir televizyonu da ele geçirdi. İstiridyeyi anlayabiliriz çünkü bu etkileyicilerin kullandığı kanal beğeniler veya yorumlar biçiminde otomatik tepkiler almaktadır. Beklemeye asla gerek yok.

Ama gerçekten çalışıyor mu? Etkileyici pazarlama gerçekten takipçilerini dönüştürüyor mu? Gerçek parasal değeri belirten her etkileyiciye verilen formülü ne zaman belirleyeceğiz? gibi sorular aklımızdan çıkmıyor.

Etkili Pazarlama ile İlgili Gerçekler

Aylar önce, Entrepreneur.com, “Etkileyenler Paranıza Değer Mi?” adlı bir makale yayınladı. O makale;

“İşletmeler elbette Instagram kullanıcılarının fotoğraflarının yayın akışına kayan reklamları satın alabilir. Ancak genç tüketiciler, bunları görmezden gelme konusunda endişe verici derecede beceriklidir. İdeal çözüm, bu akışları reklamlara değil, tanıdık, güvenilir arkadaş seslerine sızmak olacaktır – ki bunlar da olduğu gibi, girişimcinin zorla iletilmesini istediğiniz tam mesajı iletiyor ”dedi.

“Doğal olarak, Instagram etkileyici gibi bir şey oldu. Zengin bir sosyal medya fantazi hayatı yaratan, genellikle genç ve çekici bir kişi, ücretsiz şeyler veya küçük bir ücret karşılığında ürününüze mutlu bir referans katacaklar. Bu, işletme sahibi olarak, model veya fotoğrafçı tutmadan bir reklam oluşturmanıza olanak sağlar. Potansiyel müşterilerinizin ürününüzü bir stüdyonun sert ışığı altında değil, yerinde, gerçek bir kişinin göz alıcı yaşamında görmesini sağlar ”diye devam etti.

Forbes, asıl sorunun, çoğu markanın doğru etkileri alamadığı gerçeğinden kaynaklandığını bildirdi. “Markanızın ne sattığına veya kime sattığınıza bakılmaksızın, aşağıdaki zorluklardan biri (veya tümü) ile mücadele etmemiş, hayatta kalan bir pazarlamacı bulunmamaktadır. Bunlar; İlk olarak tüm izleyicilerinizi ve kanallarınızı desteklemek için yeterli içeriğe sahip olmamak. İkinci olarak tüketicilerin dikkatini çekmek ve almak için çok fazla gürültü oluşturmak. Üçüncü olarak otantik ve güvenilir bir marka kimliği geliştirememe.

“Dolayısıyla, etkileyici pazarlaması ortaya çıktığında, kendisini tüm bu sorunların çözümü olarak görülüyor. Pazarlamacılar, etkileyici kampanyalar oluşturmak, sosyal medya fenomenleri ile sözleşme yapmak ve bu yeni stratejik önceliği bulmak ve yönetmek için etkileyici platformlar satın almak için artan miktarda bütçe, zaman ve kaynak ayırma konusunda hızlı davranmaktadırlar. Sorun? Bunlar asla pazarlamacılar üzerinde durması gereken etkileyici pazarlamacılar olmadı. ”

Stackla tarafından yayınlanan bir raporda, “insanların yalnızca yüzde 23’ü ünlülerden ve etkileyicilerden gelen içeriğin etkili olduğuna inanıyor; alternatif olarak,% 60’ı arkadaşlardan veya aileden gelen içeriğin satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. ”

Forbes bunu şöyle yorumladı: “Bir endüstri olarak, sosyal etkileyicilerin doğası gereği asılsız olduğu gerçeğini gördük. Markanızın gerçek hayranları olsalar bile, yarattıkları içerik kazanılmaz; bu sadece modern ücretli reklam ve içerik biçimidir. ”

Günün sonunda, en iyi etkileyiciler hala sizin müşterilerinizdir. “Kulağa geldiği kadar klişe olarak, müşterileriniz en iyi pazarlamacılarınızdır. Bu durum yüzyıllar boyunca geçerliydi. Ağızdan çıkan sözler her zaman pazarlamanın en etkili biçimlerinden biri olmuştur ”dedi.

Güvenilirlik söz konusu olduğunda, markanız anında gerçek bir kullanıcının gönderisine veya incelemesine karşılık ücretli bir gönderiyi görecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir