1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Türkiye’de Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Türkiye’de Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?
0

İşinizi büyütmeye mi çalışıyorsunuz? Dijital pazarlama işinizi büyütmeye yardımcı olacaktır. Türkiye’nin gittikçe artan popülaritesi ve internete erişimi ile hedef pazarınız ve sunduğunuz hizmet artıyor. Önemli olan nokta risk almak ve şirketinizi orijinal bir şekilde müşteriye bir değer sağlayacak şekilde sunmaktır.

Başka bir deyişle, her şekilde güvenilir bir dijital pazarlama ajansına ihtiyacınız var. Bu yazıda, Türkiye’deki bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşmaya hazırlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size öğreteceğim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dijital pazarlama stratejisi 2019: En yeni trendlerden nasıl yararlanılır?

Niteliklerine bakın

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir

Bugün bir web sitesi kurmak oldukça kolaydır. Web tasarımı eğitimi almamış kişiler için bile göze profesyonel görünebilecek ücretsiz site kurabilecekleri yerler var. Dijital pazarlama ajansının sertifikalarını, rozetlerini ve listeledikleri diğer nitelikleri kontrol etmek önemlidir. 

Örneğin, bir SEO şirketi web sitesi bir Google İş Ortağı rozeti gösteriyorsa , sıkı sınavlardan geçtiklerini ve Google’ın gözünde güvenilir olduklarını anlarsınız. Bu niteliklerden hiçbiri yoksa, onlardan vazgeçmek istemeniz mantıklı olacaktır. 

İşletme dergilerinde / sitelerinde veya diğer güvenilir yayınlarda yer aldılarsa, sizinle çalışmak ve sonuç sunmak için muhtemelen daha uygun olurlar. Anlaşılacağı gibi ilk kuralımız aradığımız dijital pazarlama ajansının niteliklerine bakarak arama alanımızı daraltmamızdır.

Alanınızda tecrübesi olan birini seçin

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir

Seçeceğiniz dijital pazarlama ajansının daha önceden sizin sektörünüzde bir başarısı var mı? Örneğin, yerel bir otomobil tamir atölyesine sahipseniz, size farklı bir tamir atölyesinde elde ettikleri sonuçlar hakkında bir rapor veya vaka incelemesi gönderebileceklerini sormalısınız. Sizinkine benzer bir şirket için hiç çalışmadılar ise, yatırımın değeri olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Dışarıda birçok dijital pazarlama şirketi olduğu gerçektir, ancak nişlerinin veya uzmanlık alanlarının işinizle hiçbir ilgisi yoksa, bu işe yaramaz. 

Geçenlerde ABD merkezli bir şirketin son derece derinlemesine ve sektöre özgü, hatta kendi orijinal araştırmalarına değinerek haşere kontrolü konusunda bir rehbere rastladım. Ev hizmetleri sektöründe bir şirkete sahipseniz, sektörünüzü anladıklarını ve tüm pazarlama çabalarınızı ele almak için çok uygun olduklarını bilerek güvenle ilerleyebilirsiniz.

Sonuç olarak mümkünse endüstriniz için pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir ajans seçmelisiniz.

Hangi ölçümleri kullanıyorlar?

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir

Pazarlama ajansının sizinle nasıl iletişim kuracağı ve hangi başarı ölçümlerinin, temel performans göstergeleri ve aylık ücretlerini haklı çıkarmak için kullanacakları analitikle ilgili olarak doğru bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Onlardan bir örnek çalışma olarak ilerleme raporu isteyin ve performans göstergelerinin işiniz için doğrudan geçerli olup olmayacağını belirleyin.

Web siteniz için son hedef nedir? Yeni abone kazanmak mı? Yerel bir işletmeye daha fazla duyuru sağlamak mı? Sitenize daha fazla trafik gelmesi mi? Hedeflerinizi açıkça tanımlayarak, birlikte çalışmanız gereken dijital pazarlama ajansının türünü daha iyi anlayabilirsiniz.

Diğer bir husus, raporlarının ne kadar değerli olduğudur. Özel mi yoksa tamamen otomatik mi? İşte size iyi bir kural: Bir insan onlara hiç dokunmamış gibi görünmüyorsa, muhtemelen şirketinize yardımcı olmazlar. Elbette, otomatik sistemlerin iş dünyasında rolleri var, ancak sizleri pazarlamak için robot kiralamıyorsunuz, insanları işe alıyorsunuz.

Sonuç olarak; kampanyanızla ilgili raporlamada kullanacakları metrikleri tanıdığınızdan emin olun.

Kanıtlanmış yöntemler

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir

Daha fazla müşteri kazanmak için arama motoru pazarlaması veya çevrimiçi reklamcılığın gerçekleştirilmesinin kesin bir yolu olacağını düşünebilirsiniz. Bu düşünce türü bir hatadır. Yapılması gereken birçok sağlam prensip olmasına rağmen, sonuç almanın mükemmel bir yolu yoktur. 

Her ne pahasına olursa olsun illegal uygulamalar ve yüksek riskli stratejilerden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, bir strateji web sitenizi ve işinizi uzun vadeli işe yaramıyorsa, neden kazandığınız parayı harcayacaksınız? İşte bu nedenle seçim işleminiz çok önemlidir.Kanıtlanmış bir sicile sahip bir ajans seçerseniz, şirketinizi daha güçlü ve daha yetenekli bir sürümüne dönüştürmeye yardımcı olurlar.

Sonuç olarak bir şirketi kullandıkları taktiklerden memnunsanız kullanın ama yöntemleri sorgulanabilecek herhangi bir ajanstan da kaçınmayı bilin.

Şimdi sıra sende

Artık dijital pazarlama ajanslarını değerlendirecek dört ayrı şeyle nasıl değerlendirebileceğinizi biliyorsunuz . Sonuç olarak, bu sizin kararınızdır, bu nedenle her bir şirketin getirdiği değeri ve özellikle de işiniz için alabilecekleri sonuçları düzenli olarak karşılaştırarak mümkün olan en iyisini yapın.

Şirketin zirvelere oynaması da sizin elinizde, olduğu yerden düşmesi de. Ajans seçmek bir oyun gibidir. İyi oyunlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir