1. Anasayfa
 2. Pazarlama

CRM Nedir? CRM Yazılımları – Müşteri İlişkileri Yönetimi

Crm nedir diye düşünüyorsanız bu makale sizi bilgilendirecek. Crm yazılımları, crm programı fiyatları ve içerikleri hakkında aradığınızı bulacaksınız.

CRM Nedir? CRM Yazılımları – Müşteri İlişkileri Yönetimi
2

CRM veya Müşteri İlişkileri Yönetimi, bir kuruluşun müşterilerle ve potansiyel müşterilerle ilişkilerini ve etkileşimlerini yönetmek için kullanılan bir stratejidir. CRM sistemi, şirketlerin müşterilere bağlı kalmasına, süreçleri düzene koymasına ve karlılığı artırmasına yardımcı olur.

İnsanlar CRM hakkında konuştuğunda genellikle bir CRM sistemine, iletişim yönetimi, satış yönetimi, verimlilik ve daha fazlası için kullanılan bir araca atıfta bulunurlar. Bir CRM sisteminin amacı basittir: İş ilişkilerini iyileştirmek.

CRM Nedir?

CRM, kullanıcılar, müşteriler, hizmet kullanıcıları, iş arkadaşları veya tedarikçiler de dahil olmak üzere tekil kişilerle ilişkilerine odaklanmalarına yardımcı olur.

İnsanlar CRM hakkında konuştuğunda, üç şeyden herhangi biri anlamına gelebilir:

Teknoloji Olarak CRM: Bu, ekiplerin, şirket ile kullanıcılar arasındaki etkileşimleri kaydetmek, rapor etmek ve analiz etmek için kullandığı, genellikle buluttaki bir teknoloji ürünüdür. Buna CRM sistemi veya çözümü de denir .

Strateji Olarak CRM: Bu, bir işletme felsefesidir. Müşterilerle ve potansiyel müşterilerle ilişkilerin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda olan bir yapıdır.  

Bir Süreç Olarak CRM: Bunu, bir işletmenin bu ilişkileri beslemek ve yönetmek için benimsediği bir sistem olarak düşünebiliriz.

CRM Nedir? CRM Yazılımları - Müşteri İlişkileri Yönetimi
Fotoğraf: Zaozaa09

CRM yazılımı ne yapar?

CRM yazılımı e-posta, telefon, web sitesi sosyal medya profili ve daha fazlası gibi müşteri iletişim bilgilerini kaydeder. Ayrıca şirketin faaliyetiyle ilgili son haberler gibi diğer bilgileri de otomatik olarak alabilir. Müşterinin iletişimdeki kişisel tercihleri ​​gibi ayrıntıları saklayabilir.

CRM sistemi, size bireyler ve şirketler hakkında eksiksiz bir kayıt sağlamak için bu bilgileri düzenler. Böylece zamanı daha iyi kullanabilirsiniz.

CRM yazılımı, müşterinin 360 ° görüntüsünü oluşturarak, işletme ile etkileşimlerini yakalayarak ve müşterilerle daha iyi görüşmeler yapmak için gereken bilgileri karşılaştırarak müşteri ilişkileri yönetimini geliştirir. 

CRM neden önemlidir?

CRM bir işletmenin müşteriler, hizmet kullanıcıları, iş arkadaşları, ortaklar ve tedarikçilerle ilişkilerini derinleştirmesini sağlar.

İyi ilişkiler kurmak ve potansiyel müşterileri ve müşterileri takip etmek, bir CRM fonksiyonunun merkezinde olan müşteri kazanımı ve elde tutulması için çok önemlidir. Her şeyi tek bir yerde görebilirsiniz. Müşterinin sizinle önceki geçmişini, siparişlerinin durumunu, olağanüstü müşteri hizmetleri sorunlarını ve daha fazlasını size söyleyebilen basit ve özelleştirilebilir bir gösterge panosu gibi.

Gartner, 2021 yılına gelindiğinde , CRM teknolojisinin kurumsal yazılım harcamalarının en büyük gelir alanı olacağını öngörüyor . İşletmeniz geleceğe dair umut istiyorsanız, gelecek için bir stratejiye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur. İleri görüşlü işletmeler için CRM, bu stratejinin çerçevesidir.

Farklı işletme fonksiyonları CRM kullanımından nasıl yararlanır?

CRM’in önemi geleneksel olarak bir satış ve pazarlama aracı olarak görünse de, en büyük kazanımlardan bazıları müşteri hizmetleri , İK, tedarik zinciri ve iş ortağı yönetimi gibi diğer alanlarda ortaya çıkabilir .

İşte farklı işletme işlevlerinin CRM kullanmanın avantajlarından bazıları:

 • Satış ekipleri, satış hatlarını daha iyi anlamak için CRM’yi kullanabilir.

Satış yöneticileri, örneğin, bireysel ekip üyelerinin satış hedeflerine ulaşmalarındaki ilerlemeleri hakkında güvenilir bilgilere erişebili. Böylece bireysel satış ekiplerinin, ürünlerin ve kampanyaların da ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilir.

Satış temsilcileri, azaltılmış yöneticiden, müşterilerinin daha derin bir anlayışından ve daha fazla satış ve daha fazla veri girerek zaman harcama fırsatından yararlanır.

 • Pazarlama ekipleri tahminleri daha basit ve daha doğru hale getirmek için CRM’yi kullanabilir.

Pazarlama ekipleri liderlikte net bir görünürlük elde edebilirler. Sorgulamadan satışa kadar tüm müşteri aşamaları belirleyebilirler. Böylece onlara satış hattını veya gelecek işlerin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Ayrıca, müşterilerin sosyal medya faaliyetlerinden (beğenileri ve beğenilmemeleri ve belirli markalar ve işletmelerle ilgili düşünceleri) bilgileri de dahil edilebilir.

 • Müşteri hizmetleri ekipleri kanallar arasındaki konuşmaları etkili bir şekilde izleyebilir.

Bir müşteri, bir kanaldaki bir sorunu dile getirebilir. Örneğin Twitter veya Facebook – ancak özel olarak çözmek için e-postaya, telefona veya canlı sohbete geçebilir.

Müşteri etkileşimleri için ortak bir platform olmadan, bilgi akışında iletişim kesilebilir veya kaybolabilir. Bu gibi durumlarda da değerli bir müşteriye tatmin edici bir yanıt verilmemesine yol açabilir.

 • Tedarik zinciri, tedarik ve ortak yönetimi ekipleri ilişkileri daha iyi yönetebilir.

Tedarikçilerle ve ortaklarla toplantıları izleyebilir, yapılan talepleri kaydedebilir, faydalı notlar ekleyebilir, takipleri planlayabilir ve beklenen sonraki adımların başında gelebilirler.

Raporlama, işletmelerin tedarikçilerin verimliliğini karşılaştırmasını sağlar ve böylece tüm tedarik zincirlerini daha etkin bir şekilde yönetir.

 • İK ekibi işe alım sürecini hızlandırmak ve çalışan performansını izlemek için CRM’yi kullanabilir.

CRM, işe alım sürecini hızlandırarak, adayları yönetme sürecini otomatikleştirerek, kaynak bulma ihtiyaçlarını analiz ederek ve yetenek boşluklarını belirleyerek ve personel tutma hedeflerinin takibini destekleyerek insan kaynakları fonksiyonuna yardımcı olabilir.

Satış ekiplerinden, müşteri hizmetleri personelinden, pazarlamacılardan ve sosyal medyadan gelen tüm veri akışlarını birleştirmenin ve bunları işlemden geçirilebilir.  

Bir CRM platformu, bu bilgi akışını kanallar arasında izini kaybetmeden yönetmenize olanak tanır ve satış, servis, pazarlama ve entegre bir görünümün ötesinde sunar.

CRM’in faydaları nelerdir?

CRM, müşteri etkileşimleri hakkında veri toplayarak ve düzenleyerek, herkes için erişilebilir ve uygulanabilir hale getirerek ve bu verilerin analizini kolaylaştırarak, birçok avantaj sunar.

CRM’in avantajları ve avantajları

Gelişmiş iletişim yönetimi

Potansiyel müşterilerden ve müşterilerden gelen her çağrı, soru, müzakere ve temas noktası, merkezi bir iletişim yönetim sistemi ile tüm ekip tarafından kaydedilir ve erişilebilirdir . 

Bu durum, hem satış, pazarlama hem de müşteri hizmetleri ekiplerine takip, ilerleme ve müşteri geçmişi açısından bir artış sağlar.

Takımlar arası işbirliği

Bireylerin uzmanlığını geliştirir. CRM sistemi bir işletmenin farklı yerlerinden insanların birlikte çalışmasını sağlar. 

Bir satış ekibi ısmarlama teklifler üretmek için bir ürün ekibiyle birlikte çalışabilirken, müşteri adayı oluşturan bir pazarlama kampanyası bir satış görevlisini müşteri ile daha bilinçli ve özel bir görüşme yapmak için donatabilir.

Verim Arttırma

Takip e-postaları gibi idari görevleri kesin bir biçimde yakalamaya faydalı olur.

CRM ile, takip e-postaları otomatik olarak oluşturulabilir ve etkinlik için test edilebilir. Yönetim bir müşteri toplantısının en son ayrıntılarına kolayca erişebilir. Müşteri hizmetleri yöneticileri müşterinin arka planını çağrıdan ayrılmadan öğrenebilir.

Güçlendirilmiş satış yönetimi

Satış ilişkilerini müşteri ilişkilerini analiz etmek, satışla ilgili faaliyetleri izlemek, anlaşma uygunluğunu değerlendirmek, gerektiğinde ekstra yardım sağlamak ve ekiplere gerçek zamanlı güncellemeler sağlamak için verilerle güçlendirir.

Entegre satış tahmini

Tek bir doğruluk kaynağı, satış yöneticilerinin ürün hattındaki satışların görünürlüğü sayesinde doğru tahminler yapmasını çok kolaylaştırıyor. 

Satış ekipleri geçmişten öğrenebilir ve geleceği tarihsel verilerle tahmin edebilir. Tahmini analitik, büyük verilerden gelecek müşteri davranışlarını öngörmeye yönelik öngörüleri kullanır.

Güvenilir raporlama

Satış hattına bir bakış attığınızda potansiyel sorunları tespit etmek ve bunları çözmek için basitleştirir. 

Verileri sindirilebilir hale getirmenin yanı sıra, elektronik tablolarda verileri manuel olarak veya zahmetli bir şekilde pivot tablolar oluşturarak bir zaman harcayarak harcanan zamandan tasarruf ederek ekip verimliliğini artırır.

Geliştirilmiş satış ölçümleri

Doğru potansiyel müşterileri, gerçekten önemli olan müşterileri sıfırlayarak zamanında ve verimli bir şekilde besleyin. CRM verileri ve raporlama sistemleri, satış hunisindeki çeşitli noktalarda dönüşüm etkinliği konusunda bilgi sağlar. 

Bir işletme müşterilerini daha iyi anladıktan sonra,  satış  ve  çapraz satış fırsatları ortaya çıkar. Mevcut müşterilerden ek iş fırsatları yaratır.

Artan müşteri memnuniyeti ve elde tutma

Sorunları önceden tahmin etmeyi ve şikayetlerle ilgilenmeyi kolaylaştırmak, müşterinin bugüne kadarki etkileşimlerine kolayca erişilebilen bir görüşe sahip olmaktan geçer . 

Bu, artık departmanlar ve kanallar arasında zıplayan sıkıntılarına katlanmak zorunda kalmayan ve her seferinde sorunlarını tekrar açıklamak zorunda olan müşteriler için daha olumlu bir deneyim yaratıyor.

Daha iyi pazarlama YG’si

Etkili izleme, işletmelerin hangi pazarlama etkinliklerinin ve kampanyaların müşteri tabanlarında etkili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. 

Kampanya izleme, pazarlamacıların bütçelerini en üst düzeye çıkarmasını ve daha fazla yatırım getirisi sağlamasını kolaylaştırarak, hangi tür bir müşteri için ne tür bir pazarlamanın çalıştığıyla ilgili işlem yapılabilir bilgiler sağlar.

Geliştirilmiş ürün ve hizmetler

İyi bir CRM sistemi, bir işletme ve ötesinde çok çeşitli kaynaklardan bilgi toplayacaktır.

Bu, müşterilerin nasıl hissettiği ve bir kuruluş hakkında neler söyledikleri hakkında eşi görülmemiş bir kavrayış sağlar. Böylece işletmeler sunduklarını geliştirebilir, sorunları erken tespit edebilir ve boşlukları belirleyebilirler.

CRM Programı – CRM Yazılımları

Teamwork CRM Yazılımları

TeamWork CRM Yazılımları, satış kadronuzun verimliliğini arttırmak ile birlikte satışlarınızı da arttırır. Şirketi yeniden yapılandırma yolunda insan kaynakları, personel, pazarlama faaliyetlerini gözden geçirir.

Satış personelinin verimliliğini arttırarak hem personeli hem sizi mutlu eder. Satış personelini izleyerek verim konusunda büyük bir ilerleme kaydedilir. Pazarlama konusunda SMS ve e posta gibi tekniklerle ürünlerinizi pazarlama konusunda ilerleme kaydedersiniz.

Amaç her zaman müşteriyi memnun etmek olduğundan crm programı sizler için muhteşem bir seçenek olacaktır. Müşteri talep ve şikayetleri hızlıca görebilirsiniz.

Bitrix24 CRM Yazılımları

Bitrix24, Satış ekipleri için bir satış hunisi oluşturarak size görsel olarak yardımcı olur. Müşteriler için 360 derece sistemini kullanır ve tekrarlayan satışlarda raporlar sunar.

CRM programı e-posta pazarlaması, SMS, tele-pazarlama, ses yayını ve Facebook/Google hedeflemeli kampanyalar için ideal bir yazılımdır. Ayda 5000 e-postaya kadar programın kendisinde ücretsiz!

Ödeme alma ve teklif verme için crm programı oldukça kolaylık sağlamakta. Fatura düzenleyin, PayPal, Stripe, Braintree, Authorize.Net ve diğer ödeme sistemleri aracılığıyla çevrimiçi ödeme almaya yardımcı olur.

Crm yazılımı fiyatları, Tek özellikli CRM ayda sadece 69 $.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. çok güzel makale olmuş ellerinize sağlık başarılar dileriz.

 2. 23 Haziran 2021

  Merhaba Sezgin Bey,
  Yazınız çok detaylı ve güzel olmuş emeğinize sağlık..
  CRM programı, iş süreçlerine göre değişen ihtiyaçlara yönelik de değişiklik gösterir. Bu noktada firmamda teklif hazırlama ve görev takibi yapmak için yerli müşteri takip programı olan evobulut’u tercih ettik.
  Müşteri takip ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor ve maliyeti de uygun…
  Farklı sektörlere uyarlanabilir yapısı ile farklı birçok özelliği de içinde barındırıyor. excel aktarım yapılıyor ve potansiyel müşterileri de potansiyel-fırsat modüllerinden takip ediyoruz.
  Görev ve iş yönetimi modülü ile de aday müşterilerle olan süreçlerimizde görev atamaları yaparak kayıp yaşamadan görüşmelere devam ediyoruz.
  Entegrasyonlara açık yapısı tercih etmemizdeki en büyük artılarından biri…
  Destek ekibi de satıştan sonra çok ilgili. https://www.evobulut.com/musteri-takip-programi incelemek isteyenler için öneri olarak sunabilirim. Sizler de yazılarınızda faydalanabilirsiniz…
  İyi günler dilerim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir