Marka Stratejisi Nedir? – Tanım, Örnekler ve Geliştirme
Marka Stratejisi Nedir? - Tanım, Örnekler ve Geliştirme
0

Coca-Cola gibi bir ürünü ikonik bir marka yapan nedir? Dünyanın dört bir yanındaki insanların onu anında tanıdığı ve satın aldığı nasıl biliniyor? Cevabın büyük bir kısmı marka stratejisinde bulunur. Bir marka stratejisinin bileşenleri ve bir stratejinin nasıl formüle edileceği hakkında bilgi edinin.

Marka Stratejisinin Tanımı

Marka stratejisi mevcut ve potansiyel müşterilerinin zihninde kendisinin belirli bir görüntüyü oluşturmak için işletme tarafından kullanılan resmi plandır.  Şirket başarılı bir marka stratejisi oluşturup yürüttüğünde, bu durum işletme için çok önemlidir. Coca-Cola kadar büyük ve köklü şirketlerin yanı sıra küçük markalar ve hatta diğer şirketlere hizmet satan şirketler de özenle oluşturulmuş bir marka stratejisinden faydalanmaktadır. Marka stratejisinin bir sonucu olarak, insanlar bir şirket hakkında belirli bir duygu veya görüş geliştirir – bu da satın alma kararlarını yönlendiren bir duygudur. Bu duygu marka değerine eşittir. İnsanlar bir marka hakkında ne kadar güçlü hissediyorlarsa, marka değeri o kadar güçlü olur.

Coca-Cola Örneği

En iyi bilindiği gibi Coca-Cola, etkili bir marka stratejisinin kapsamlı bir örneğini sunar. 1886’da karbonatlı su ile karıştırılmış ve Amerikan Güneyindeki soda çeşmelerinde satılan bir şurup olarak başlayan şey, şimdi küresel, multi milyar dolarlık bir markadır. Bu başarıyı, Coca-Cola‘yı popüler, güvenilir, aranan ve başarılı hale getirmeyi amaçlayan, özenle planlanmış ve sürekli yürütülen bir strateji ile başarmıştır.

Coca-Cola formülü icat edildikten kısa bir süre sonra, orijinal Coca-Cola işletme ortaklarından biri adı önerdi ve kendine özgü yazı tipi de dahil olmak üzere bugün hala kullanılan Coca-Cola logosunu tasarladı. Ürünün bir formülü ve adı olduğu için müşterilere ihtiyacı vardı. İşte burada, Coca-Cola marka stratejisinin bir sonraki adımı devreye girdi – ücretsiz bir Coca-Cola örneği için kuponlar dağıtarak potansiyel yeni müşterilerle ilişkiler kurmak. Vazgeçmenin bu iyi niyet jesti ilk Coca-Cola pazarlama kampanyası oldu.

Coca-Cola için bir sonraki başarı işareti rekabet şeklinde geldi. Diğer alkolsüz içecek üreticileri Coca-Cola formülünü taklit etmeye çalıştı. Sodaların esas olarak soda çeşmelerinde bardaklarda satıldığı günlerde insanları kandırmak kolaydı, orijinalliği sağlamak için ürünü tanıdık bir şişe veya alüminyum kutu ile tanımlama yeteneği yoktu.

Rekabete karşı koymak için Kok kendi şişeleme operasyonunu başlattı. Aynı zamanda, bir dağıtım ağı kurmaya başladı, böylece Coca-Cola doğal Atlanta, Georgia’nın sınırları dışında satılabilirdi. Ancak uzak şehirlerdeki şişeleme operasyonları eldeki şişeleri kullandı, bu da Coca-Cola’nın farklı şekil ve boyutlarda şişelerde satıldığı anlamına geliyordu. Bu tutarsızlık, Coca-Cola’nın marka bütünlüğünü – diğer bir deyişle, müşterilerin markadan beklentilerini tehdit etti. Tutarlı bir görünüm olmadan bir markanın sadakat oluşturma yeteneği azalır. Böylece, Coca-Cola 1916’da kendi benzersiz şişesini tasarladı.

20. yüzyıl boyunca, Coca-Cola markasının evrimi, birlikte ele alındığında bir marka stratejisi içeren bir dizi mantıklı adım izledi. Tesadüfen değil, bu adımlar herhangi bir ürün veya şirket için bir marka stratejisinin bileşenleri ile çok ortak bir ortaktır.

Marka Stratejisinin Ortak Bileşenleri

Aşağıdaki soruların cevapları hemen hemen her marka için bir marka stratejisi oluşturmak için bir çerçeve sunmaktadır. Onları dikkatlice düşünmek ve cevapları yazmak bir marka stratejisi oluşturmada önemli bir egzersizdir.

Ürününüz veya hizmetiniz ne yapıyor? Coca-Cola söz konusu olduğunda, ünlü sloganı, Coca-Cola’nın ne yaptığını açıklıyor: ‘Canlandırıcı Duraklama’. Yani, Coca-Cola ferahlık sağlar. Bir ofis malzemeleri mağazası bu soruyu ‘kolaylık ve maliyet etkinliği sağlıyoruz’ şeklinde yanıtlayabilir.

Ürününüzün hedef kitlesi kim? Bunu, herkesten ürün veya hizmetinizle ilgilenmesi muhtemel kilit insan gruplarına daraltmanız önemlidir.

Markanızın imajı nedir? Bu soru logonun ötesine geçiyor ve yazı tipi stillerini, renkleri, görüntü türlerini, dil stilini – markanızı temsil eden beş duyunun algıladığı her şeyi içeriyor.

Markanızın insanları nasıl hissettirmesini istiyorsunuz? Coca-Cola ‘Rahat, mutlu’ diye cevap verebilir. Bir oto tamir atölyesi ‘Rahatlatıldı, adil muamele edildi’ şeklinde cevap verebilir. İş kadınlarına hizmet veren bir giyim mağazası, ‘Sofistike, kendinden emin’ olabilir.

İnsanlar markanızla nerede ve ne zaman karşılaşacaklar? Bu ikili soruya net bir cevabınız olduğunda, hedef kitlenizin markanızın mesajını her görmesini ve görmesini istediğiniz yerde görmesini sağlayan bir pazarlama planı oluşturmak için bir yol haritanız vardır.

İnsanlar markanızı neden bir rakip yerine seçmeli? Bu soru markanızı farklılaştırmanıza yardımcı olur, bu da markanızın rakip bir markadan nasıl daha iyi veya daha arzu edilir olduğunu açık bir dille açıklamaktır.

Marka Stratejisinden Kimler Sorumludur?

Pazarlama rollerindeki insanlar genellikle marka stratejisini oluşturmaktan ve uygulamaktan sorumlu kişilerdir. Bununla birlikte, bir şirketteki herkes, eylemleri ve özellikle müşterilere davranış biçimleriyle markayı pekiştirme sorumluluğuna sahiptir.

Makale Özeti

Marka stratejisi müşterilerinin zihninde kendisinin seçilmiş bir imaj oluşturmak için bir işletme tarafından kullanılan bir plandır. Başarılı olduğunda, insanlar bir şirketin kim olduğunu ve ne yaptığını bileceklerdir. Marka stratejisi, bir şirket hakkında belirli bir duygu veya fikir olan marka değerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu, satın alma kararlarını yönlendiren bir duygudur. İnsanların marka hakkında ne kadar güçlü hissettiklerini yönlendirir. Her türlü şirket, yeni müşteriler kazanmaya ve satışlar oluşturmaya yardımcı olmak için marka stratejilerine güvenmektedir.

Coca-Cola, marka stratejisinden gelişen bir markanın kalıcı bir örneğidir. Bir markanın müşterilerinin markanın sahip olduğu beklentileri içeren marka bütünlüğünü sağlamaktadır. Coca-Cola bunu başardı çünkü kendilerini ve ürünlerini sunma biçimleri konusunda tutarlı oldular. Ürünlerinin imajı herkesin zihninde gömüldü, çünkü şirket insanların pazarlamalarında beş duyusunu kullandığından emin oldu.

Temel bir soru setini yanıtlamak, bir işletmenin kendi marka stratejisini oluşturmaya devam etmesinin bir yoludur. Tipik sorular arasında ‘Ürün ne yapar?’ ve ‘Potansiyel müşteriler kimler?’ ve ‘İnsanlar markanızı neden bir rakibe göre seçmeli?’ Bu son soru, markanızı farklılaştırmanıza yardımcı olur; bu, markanızın rakip bir markadan nasıl daha iyi veya daha arzu edilir olduğunu açık bir dille açıklamaktır. Pazarlamadan sorumlu kişiler genellikle bir markanın stratejisini oluşturan kişilerdir, ancak bir şirketteki herkesin uygulandığından emin olmak için oynayacağı bir rol vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir