1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama Bakış Açısından Sosyal Medya

Pazarlama Bakış Açısından Sosyal Medya
0
Pazarlama Bakış Açısından Sosyal Medya
Pazarlama Bakış Açısından Sosyal Medya

Arkanıza yaslanıp internetten geçen trafik türüne bakarsanız, şaşırmış olursunuz. Herhangi bir zaman noktasında milyonlarca insan mesaj alışverişinde veya birbirleriyle sohbet ediyor. Çeşitli sosyal ağ kanallarını kullanan kişilerin birbirleriyle iletişim kurmaları yüzdesinin, çevrimiçi ticaret ve diğer ticari işlemlerin gerçekleşmesinden çok daha büyük olacağı varsayılmaktadır.

İnternete girme, sohbet etme, film indirme, müzik okuma, yorumları okuma, tartışmalara katılma, podcast dinleme ve SMS vb. gibi tüm dünyadaki yaşam tarzlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu, emekli kişiler, ev hanımları ve çalışan profesyoneller için her yaştan çocuk için geçerlidir. Herkes sosyal medyada alakalı ve yararlı bir şey bulabilmektedir.

Milyonlarca kişi birbiriyle konuştuğunda, aslında belirli bir ilgi konusundan bahsediyor ya da deneyimlerini paylaşıyorlar. Bu tür konuşmalar, bireylerin bahsettiği çeşitli ürün ve hizmetlere ağızdan aldırmak için çok şey ifade ediyor. Böylece pazarlamacılar, ürünlerine ilgi duyan potansiyel müşteriler için sosyal ağı hasat etmek için harika bir fırsat buluyor.

Sosyal ağı etkili bir pazarlama aracı olarak kullanabilmek için pazarlama profesyonelleri, sosyal ağ ve bunun nasıl işlediğini anlamak zorundadır. Sosyal medya, görsel medya da dahil olmak üzere diğer medya türlerinden farklı şekilde çalışır. Sosyal medya ağları, büyük ölçüde, konuşma yapan topluluğunun ürettiği içerik tarafından yönlendirilir. Bu tür konuşmalar, görüş oluşturuyor ve potansiyel müşterilerin kararlarını etkiliyor. Yorumlar, tartışmalar, derecelendirmeler ve yorumlar vb., atıfta bulundukları ürünleri ve hizmetleri deneyimleyen müşterilerden ölçülebilir geri bildirim sağlar.

Bu noktada, pazarlamacıların sosyal web kanallarının kendileri tarafından değil, katılımcılar tarafından kontrol edildiğini hatırlamaları önemlidir. Bu ortamın insanların konuşma içinde yer almasının temel karakteristik özelliği,  tartışmalara katılan bireyler ve topluluklar arasında bir güven unsuru olmasıdır. Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, pazarlamacıların fikirleri nasıl etkileyecekleri ve potansiyel müşteriler için olumlu bir deneyim için nasıl yol gösterecekleri konusunda strateji geliştirmeleri gerekiyor.

Sosyal Medyada Tüketici Türleri

Sosyal ağdaki tartışmalara katılan katılımcıların kompozisyonunu analiz ederseniz, öncelikle iki kategoride insan vardır. Birincisi, ürün veya hizmetinizi zaten satın almış, deneyimlemiş olan insanlar ve ikinci kategori satın almayan veya kullanmayanlara aittir. Bu kategori, tartışmaya katılan potansiyel müşterileri içermektedir. Gelecekteki bir zamanda bir satın alma ihtimali vardır. Bu nedenle sosyal medya, ürünü deneyimlemeyi bekleyenler ile ürünle deneyimleyenleri birbirine bağlayan bir kanal haline gelir. Bu kavram, pazarlama personeli tarafından açıkça anlaşılırsa, sosyal ağın, potansiyel müşterileri başarılı bir şekilde etkilemek ve satmak için bir araç olarak kullanılması yollarını tasarlayabileceklerdir. Bir pazarlama yöneticisi ilk olarak satın alma sürecini tanımlayabilmelidir. Sonra sosyal web alanına girebilmeli ve olası müşteri tabanından potansiyel satış dönüşüm kanalı oluşturmak için açık bir şekilde haritalayabilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir