1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya ‘da Grup Davranışları Nasıl Anlaşılır?

Sosyal Medya ‘da Grup Davranışları Nasıl Anlaşılır?
Sosyal Medya 'da Grup Davranışları Nasıl Anlaşılır?
0
Sosyal Medya 'da Grup Davranışları Nasıl Anlaşılır?
Sosyal Medya ‘da Grup Davranışları Nasıl Anlaşılır?

İnternet, dünyanın her tarafındaki insanlar arasındaki yeni iletişim ve etkileşim araçlarına yol açmış, mesafe, zaman ve sınırların engellerini kırmıştır. Teknoloji, insanların yalnızca birbirleriyle konuşmak değil, aynı zamanda bir grup olarak birlikte birçok aktiviteye katılmalarını mümkün kıldı. Bu nedenle, sosyal aktivitelerdeki grup etkinlikleri, herhangi bir konu hakkındaki grup tartışmasının sonucu olarak kolektif bilgelik kavramını büyütmektedir. Sosyal ağlar Bloglar, Forumlar, Fotoğraf / Video Paylaşımı, Müzik paylaşımı, E-postalar, Sohbet, SMS, Podcasting, Mikro bloglar ve wiki’ler gibi çeşitli kanallardan oluşur.

Pazarlama ile uğraşan herkes için, sosyal ağlar için sadece bir katılımcı değildir. Daha da önemlisi örgütünü temsil eden bir pazarlama uzmanı olmaktadır. İnsanların sosyal ağları ve iletişim ağları, mevcut müşteriler ve potansiyel müşterilerden oluşmaktadır.

Sosyal Medyada Grupları Etkileme

Sosyal ağlar kanallarında yer alan katılımcıların ve grupların davranışlarını anlamak söz konusu olduğunda, öncelikle var olan ağ türünü görmek için çeşitli kanalları ziyaret etmelidir. Bazı kanallarda, bireyleri başkalarıyla konuşarak ve sohbet ederek bulabilirsiniz. Bloglar ve forumlar altında ortak bir konu hakkında grup üyeleri arasında tartışmalar vardır. Ayrıca, grup içi tartışmalar ve bir grupla görüşen ve konuları tartışan bir grup da bulacaksınız. Tüm bu gruplar ve ağlar, tartışmaların ve fikirlerin sonucunu etkileme gücüne sahipler. Bu nedenle, grup dinamiklerini anlamanın yanında, kontrol etmek, etkilemeyi ve etkili faktörleri tanımlamak, pazarlama bakış açısından tartışmalara katılmak ve etkilemek için strateji tasarlamak kullanışlı olacaktır.

Gruplar arası tartışmaların önemli ve güçlü yönleri bulunmaktadır. Biri, tüketicilerin pazarlık gücünü güçlendirmektir. Başkalarının bilinçli seçim yapma, filtreleme ve yardımcı olma yoluyla akıllı argümanlar oluşturabilmeleridir. Bireyler ilgi duydukları ürün ve hizmetler hakkında bilgi toplamayı severler. Ve bir araya gelmeye ve aynı zamanda bir konuşma biçiminde sosyalleşmenin tadını çıkarmaya değer buluyor.

Pazarlamacılar, sosyal medya ağlarına katılan müşterilerin gerçek deneyimleri ve fikirleri olduğunu hatırlamakta fayda var. Pazarlamacı bir kişi olarak tartışmayı etkileme gücüne sahiptir. Grubun güvenini ne kadar iyi kazanabileceği, iletişim planının stratejisine ve uygulanmasına bağlıdır. Bu da, her zaman sosyal ağda anlamanın ve varlığın tam olarak anlaşılmasını ve aynı zamanda grubun nabzını her zaman okuyabilmesini gerektirir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir