1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama ve Örgütsel Amaçlar için İş ve Sosyal Ağları Kullanma

Sosyal medya, pazarlama için çok önemli olduğu gibi, organizasyonlar için sosyal ağlar çok önemlidir. En önemli özelliği şirket içi iletişimin kaliteli olması ve işletme çalışanlarının motivasyonlarının yüksek olmasıdır.

Pazarlama ve Örgütsel Amaçlar için İş ve Sosyal Ağları Kullanma
Organizasyon içi sosyal medya
0

Pazarlama ve Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar ne kadar pazarlama için önemliyse organizasyonlar için de önemlidir.
Sosyal ağlar ne kadar pazarlama için önemliyse organizasyonlar için de önemlidir.

Reklam kampanyasının veya pazarlama programının bir parçası olarak, her işletmenin pazara, potansiyel müşteriye ve hali hazırda olan müşteriye bağlanmak için Sosyal Medya kanallarını kullanması gerekir. Ürününüzün yanı sıra organizasyonunuz ya da işiniz için bir marka ve imaj oluşturmakla ilgileniyorsanız, Sosyal Medyada bulunmak için başka seçeneğiniz yoktur. Sosyal Medya, Sosyal Ağlar, Sosyal İçerik ve Sosyal Etkileşimler altında gruplandırılmış çeşitli kanallardan ve platformlardan oluşmaktadır.

Bu bölümde, Kişisel Sosyal Ağlar, Profesyonel / İş Ağları ve Beyaz Etiket Ağları dahil olmak üzere Sosyal Ağlara odaklanıyorum. Sosyal Ağlar, bir kuruluşun iş kolu ile ilgilenen bir toplulukla ya da kurumun uzun vadede çevrimiçi bir itibar yaratma konusunda sözünü ettiği ürünle bağlantı kurması için büyük bir fırsat sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya ile Pazarlama Fırsatlarını Belirleme

Organizasyon İçinde İç Sosyal Ağlar Kurmak

Organizasyon içinde sosyal ağ kurmak çalışanları motive edecektir.
Organizasyon içinde sosyal ağ kurmak çalışanları motive edecektir.

Organizasyonlar, sadece dış topluluk ile  etkileşim içinde değildir. Aynı zamanda tüm çalışanlar dahil olmak üzere, organizasyon içinde Sosyal Ağlar kurmaya ve oluşturmada etkileşim içindedir. Organizasyon, çalışan topluluğuyla yapılan görüşmeleri teşvik ederek, dinleyerek ve bunlara katılarak, çalışanların görüş ve sorunları hakkında konuşmalarını teşvik eden resmi olmayan bir platformu destekleyebilir. Çalışanların belirli bir ürün, politika veya şirket hakkında ne düşündüklerine dair önemli geri bildirimler, bu tür sosyal ağlarda kolayca toplanabilir. Bu ağlar organizasyonların iyi yetenekleri araştırmasına ve işe almasına ve aynı zamanda akıllı yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur. İç Sosyal Ağlar, örgütün çalışanların nabzını hissetmesine, açık bir kültür inşa etmesine yarar sağlar. Yanısıra kültürün geliştirmesine ve birlikte olma hissini geliştirmesine yardımcı olur. Pazarlama cephesinde, organizasyonun gelecekteki ürün geliştirme planlarını duyurmasına, üretken ve yaratıcı geri bildirimleri ve değerlendirmeyi davet etmesine ve iç sadakati oluşturmasına yardımcı olur.

Profesyonel ve İş Sosyal Ağlarına Katılmaktan Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Kişisel Sosyal Ağların yanı sıra İç Sosyal Ağları kullanmanın dışında, büyük ölçüde profesyonel Sosyal Ağları kullanmanın da yararı vardır. LinkedIn, Facebook ve Jigsaw gibi siteler, çeşitli kişiler, belirli ilgi grupları, uzmanlar topluluğu vb. hakkında çok sayıda veri ve bilgi madeni olduğu bilinmektedir. Pazarlamacılar, bu iş sosyal ağlarında ve profesyoneller topluluğunda var olan potansiyeli fark ettiler. Ve böylece üretken amaçlar için onları meşgul etmek için başarılı bir strateji geliştirdiler. Önde gelen markaların ve şirketlerin çoğu, geliştirmeyi ve piyasaya sürmeyi planladıkları yeni bir ürün hakkında tartışmalar yapmaktadır. Böylece bu ürünle ilgilenen bir topluluk topluluğu oluşturma stratejileri geliştirdiler. Bir çevrimiçi topluluğu geliştirerek, ürün çevresinde bir vızıltı oluşturabilir. Bu tür tanıtım, gerçek ürün lansmanında yardımcı olur. Birçok durumda, organizasyonlar ürünle ilgili üretken tartışmalar konusunda uzmanlar topluluğu ile iletişim kurabiliyor ve ürün geliştirmeye yardımcı olan yararlı geri bildirim, öneri ve çözümler elde edebiliyorlar. Çevrimiçi toplulukların yardımıyla pazar araştırması ve pazar geri bildirimi oluşturulabilir.

Sosyal Ağlar, hem bireysel ağlar hem de profesyonel ağlar, Örgütlerin izleyicileri ile sürekli iletişim halinde olmaları ve daha da önemlisi etkileşimli bir şekilde etkileşimde bulunmaları için en iyi fırsatları sunmaktadır. Bu platformlardan ne kadar uzakta ve ne kadar faydalanabileceğinizi, tutarlı ve kalıcı bir şekilde ne kadar meşgul olabileceğinize ve müşterilerinizin ilgisini çekmek için ne kadar zaman ve çaba harcayacağınıza bağlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir