Mavi Okyanus Stratejisi Nedir? – Nasıl Niş Yaratırım?
0

Mavi Okyanus Stratejisi, iki profesör olan W. Chan Kim ve Renee Mauborgne tarafından oluşturulan işletme stratejisine ilişkin bir teoriyi temsil eder.

Teori, şirketin önemli ve karlı bir büyümesinin gerçekleştirilmesi için ana teknik olarak yeni bir pazar alanı, mavi okyanus yaratmayı taahhüt ediyor. Teori, bir inovasyon süreci ve farklı yenilikçi stratejik hareketlerin yaratılmasını mümkün kılan çeşitli yönetim araçlarıyla desteklenmektedir.

Mavi okyanus yeni bir pazar alanının yaratılmasını temsil ederken, kırmızı okyanus mevcut pazar alanını gösterir, metafor aslında günümüzde çoğu şirketin hayatta kalmak ve ilgili pazarlarda rekabetçi kalmak için karşılaştığı kanlı savaşa atıfta bulunur. Çoğu zaman bu şirketler, daha yüksek bir pazar payı elde etmek için stratejilerini rekabet gücüne odaklıyor.

Bu yaklaşım, stratejinin yapısal kısmını temsil eder, yani şirketlerin davranışlarını / stratejilerini mevcut dış koşullara (sektörün yapısına) göre uyarlamasıdır.

Ancak bunun sınırlı bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir. Küreselleşme ve bunun üretim maliyetinin önemli ölçüde azalması ve bilgiye erişimin artması gibi sonuçları nedeniyle, endüstrilerin çoğunda mutabakat gittikçe daha yoğun, baskıyı artırıyor ve kar marjlarını düşürüyor.

Mavi Okyanuslar?

Mavi okyanuslar, çeşitli stratejik kararlar sonucunda şirketler tarafından yeni oluşturulan pazar alanlarıdır. Yeni bir pazar alanının yaratılması, şirkete bir süre keyif alabilecekleri bir doğal tekel konumu sağlar. Bu, stratejinin rekonstrüktivist kısmını temsil eder, yani şirketlerin endüstrilerin sınırlarını değiştirebileceği (genellikle daha çok zihinsel yatılılar olarak görülür).

Ancak Mavi Okyanus Stratejisi, şirketleri uzun vadede etkileyebileceği için tekelci bir şekilde davranmaya teşvik etmemektedir. Aynı şekilde firmalar hızlı bir şekilde yüksek miktarda müşteri kazanabilmek ve kendilerine önemli bir rekabet avantajı yaratabilmek için fiyatlandırma stratejilerini stratejik bir şekilde belirlemelidir.

Yapılandırılmış ve tutarlı bir şekilde yeni pazar alanları yaratma sürecinin ana amacı, fırsatların maksimize edilmesi ve ilgili risklerin en aza indirilmesidir. Mavi Okyanus Stratejisi oluşturma süreci, işbirlikçi, görsel, deneysel ve keşifsel olarak tanımlanabilir. Bu stratejinin ardındaki mantık, öncelikle şirketin faaliyet gösterdiği sektör ve ilgili rakipleriyle birlikte şirketin mevcut durumunu analiz etmeye odaklanmaktadır. Bu şekilde, maliyetlerin nasıl azaltılacağı ve müşterileri için değer yaratmanın farklı yolları konusunda keşif çalışması yapılmaya başlanıyor.

Bu strateji, kamu, özel veya sosyal herhangi bir sektördeki her türlü dernek / kuruluş / şirket tarafından uygulanabilir.

Çoğu zaman bu strateji, iş modellerinin inovasyonunun yanı sıra ürün / hizmetlerin inovasyonu ve tüketicilerin deneyimlerinin inovasyonu için kurulmuştur.

Mavi Okyanus Stratejisi girişiminin tipik mimarisi dört adımı, zaten yapılan varsayımların doğrulama için bir atölye serisi ve “arazi çalışması” ve keşfi için oluşan bunların her birine sahip tüketici ‘nin ihtiyaçları ve beklentileri. Bu sürecin sonuçları, yeni bir iş modeli yeniliğinin temelini temsil edecek yeni bir değer önerisinden oluşur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir