1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya İşletmeler için Neden Gerekli?

Sosyal Medya İşletmeler için Neden Gerekli?
0
Sosyal Medya İşletmeler için Neden Gerekli?

İnternet, insanların yaşam tarzını ve alışkanlıklarını değiştirdi. Öncelikle her insanın başkalarıyla iletişim kurması ve bilgi, fikir, haber vb. alışverişde bulunma ihtiyacı vardır. İnternet, insanların yalnızca bir aile ile değil, dünyadaki insanlarla iletişim kurmalarını ve iletişim kurmalarını sağlamıştır. Gerçekten internet, uluslar arasındaki sınırları silmiştir.

İnsan ve sosyal topluluğun geniş katılımı, Sosyal Medya Ağı (SMA)’nın büyümesine ivme kazandırdı. Bir veya diğer sosyal medyaya katılmayan, e-posta alışverişi yapmayan, sohbet veya fotoğraf göndermeyen ve müzik alışverişi yapmayan hiç kimse yoktur.

İnternet topluluğuna katılımın artmasıyla birlikte, (SMA), müşterilere yaklaşmanın ve müşterileri tanımanın en etkili yolunu bulan pazarlamacılar tarafından araştırılan önemli bir araç haline gelmiştir. Pazarlamacılar, hali hazırda müşterileri olan ve ürünlerini tecrübe etmiş olanların yanı sıra ürünü satın almaktan etkilenebilecek potansiyel müşterileriyle temas kurabildikleri için de çift avantajlıdır.

Sosyal Medyanın Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Sosyal Medya İşletmeler için Neden Gerekli?
Sosyal Medya İşletmeler için Neden Gerekli?

Sosyal medya, geleneksel haber medyasıyla karşılaştırıldığında, bazı temel yönlerden farklıdır.

Okurların ya da izleyicilerin pasif katılımcılar olduğu geleneksel medyanın aksine, sosyal medya ağı, müşterilerin ‘olduğu gibi‘ aktif olarak katıldığı ve bilgi alışverişi yaptığı, deneyimi paylaştığı, fikirlerini ve yorumlarını kendi anlayışlarına dayalı olarak verdiği bir yerdir. Bu, pazarların müşteriyle “gerçek zamanlı” olarak etkileşimde bulunabildiği ve iletişimden faydalanabileceği anlamına gelir. Organizasyon aslında müşteriyi “dinliyor” ve müşterinin marka ve ürün hakkındaki algısı hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor. Sosyal medya kanalları, kolektif fikirlerin oluşturulmasına yardımcı oluyor ve ilgili konular hakkında sağlıklı tartışmaları hızlandırıyor.

İkinci önemli özellik, sosyal medya ağının, basılan ve haber medyasının faaliyet gösterdiği sınırlı kanallarla karşılaştırıldığında çeşitli kanallara ve ortama yayılmasıdır. (SMA); ses, video, metin, ses bölmeleri ve özel forumlar, genel tartışma panoları, SMS, sohbet, e-postaların yanı sıra blog vb. gibi çeşitli araçlarla çalışır.

Üçüncüsü, (SMA), değişen içerik, araç ve her zaman değişmeye devam eden dinamik, esnek bir ortamdır. Katılımcılar girdi vermeye devam ettikçe ve grubun kolektif bilgeliği, içeriğin değişmesi ve güncellenmesiyle sonuçlanırken, daha fazla araç için talep yaratılmasını sağlar.

Dördüncüsü, (SMA) pazarlamacılardan farklı bir katılımı gerektirmektedir. Pazarlamacıların kampanya yürüttükleri geleneksel medyadan ve belirli bir kitleye veya gruba odaklanan müşteri odaklı reklamlardan farklı olarak, sosyal medya ağı katılımcıların tartışmaya yönelmelerini sağlar ve pazarlamacıların tartışmayı yönlendirmekten daha fazla dinlemesi gerekir. Pazarlamacılar, kamuoyunun oluşturulmasına yardımcı olarak potansiyel müşterilere dolaylı bir şekilde yaklaşmalı ve daha sonra onları ürününüze ilgi çekmek için dolaylı olarak yönlendirmelidir.

(SMA) çok hızlı bir hızla gelişmektedir. Pazarlamacılar medyaya uyum sağlamak, işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak ve mevcut olduklarından emin olmak için başka seçenekleri olmamaktadır. Bir işletmenin sosyal medya ağlarında bulunmaması, pazarlama açısından kötü bir seçenek olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir