1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma

Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma
0
Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma
Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma

Sosyal medya pazarlama ortamında şirketlerin, artık bu sosyal medya kanallarında olmamaları için hiçbir bahaneleri bulunmamaktadır. Pazarda yeni bir ürün tanıtmayı, marka imajınızı veya marka itibarınızı oluşturmayı planlıyorsanız, bugün en çok tercih edilen seçenek olan sosyal medya kanallarında bulunmanız gerekecektir.

Müşterilerinizle birlikte bulundukları sosyal medya kanalları aracılığıyla katılmak ve etkileşim kurmak için bir seçenek belirlemek gerekir. Ancak, medya, sosyal ağlar, sosyal içerik ve sosyal etkileşim kanalları altında sınıflandırılabilen çok sayıda platform ve kanaldan oluşmaktadır. Etkili bir pazarlama iletişimi stratejisi oluşturmak için, müşterilerinizin mevcudiyetine bağlı olarak, herhangi bir yerde değil, birden fazla sosyal medya kanalında bulunmanız gerekir.

Bloglama, olası ve mevcut müşteri tabanınızla ilişki kurmanın en kolay ve en basit yöntemlerinden biridir. Bloglama, kişisel bloglar, işletme blogu, mikro blog, fotoğraf / video paylaşımı ve podcast’ler gibi çeşitli kategorileri içerir.

Bloglama – İki Yönlü İletişim

Blog, kitlenizle etkileşim kurmanın en kolay, hızlı ve doğrudan yollarından birini sağlar. Blogunuzu oluşturarak ve yazarak, müşterilerinize ve kitlenize kendiniz, ürününüz veya hizmetiniz ve şirketiniz hakkında anlatmak istediğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz. Görüşlerini ve geribildirimlerini paylaşmaya davet edebileceksiniz. Bloglamada, sizin son olarak, blogunuza harcayağınız zaman ve ilgi miktarını seçebilirsiniz. Ve sosyal etkileşimler oluşturabilirsiniz. Bloglama size, siz ve ürününüzle kesinlikle ilgilenen izleyicilerin ve topluluğun adil ve açık bir şekilde tartışılmasını ve görüşlerini bildirme şansı verir.

Blog yazmak sadece kendiniz ve ürününüz hakkında konuşuyor olmanızla ilgili değildir. Müşterileriniz hakkında her şeyi dinleyip anlayacaksınız. Blog yazma ayrıca, müşterilerinizi dinleme, beklentilerini, deneyimlerini ve hislerini anlama fırsatını size sunar. Bu da size kendi iş veya ürününüze ve işinizde ilerlemenize yardımcı olur. Size dürüst geri bildirim sağlayabilen ve sadık bir temel oluşturabilenlerle çok yakın bir ilişki kurmayı başarabilirsiniz.

Bloglama reklam değil

Blog yazma kavramı, reklamcılık için kullandığınız diğer ortamlarla karşılaştırıldığında farklı çalışır. Bloglamada, doğrudan reklam ve tek taraflı mesajlar değildir. Müşterilere pazarlama yapıyorsunuz, ancak daha önemlisi, kitlenizi dinleyerek, onlarla bir ilişki kurarak, geri bildirimlerini alarak ve ürün tekliflerinizi ve hizmetlerinizi geliştirmeye çalışarak yapıyorsunuz. Müşterilerinize sağladığınız değeri artırmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak, müşterileri doğrudan reklamcılığa karşı konuşarak dinleme ve etkileşim içinde olmalarını içerir. Müşteri beklentisiyle eşleştirmek ve söz verdiğiniz teslimatı sürdürmek için ürün performansı ve hizmet sunumu ile eşleşmeniz gerektiğini söylemeniz gerekmiyor.

Blog yazarken her zaman hatırlamanız ve takip etmeniz gereken kurallardan biri şeffaf ve bilgi ile açık olmaktır. Uzun vadeli bir profil ve itibar oluşturmaya ciddi olarak ilgi duyuyorsanız, Şirketlerin çoğunda “ücretli blog” dan kaçınmak en iyisidir. Blogcu topluluğunun, gerçek blogları ücretli bloglamadan ayırt edebilecek kadar akıllı olduğunu hatırlamak daha iyidir. Herhangi bir sorun, herhangi bir maliyetle kaçınılması gereken olumsuz tanıtım ile sonuçlanabilir. Her zaman kendiniz ve işinizle ilgili gerçekler hakkında açık ve şeffaf olmak en iyisi olduğunu her zaman unutmayın. Profil ayrıntılarınızı vermenize ve izleyicilerinizi sizi bir kişi olarak tanımasına yardımcı olur. Bu saydamlık, imajınızı ve itibarınızı çevrimiçi oluşturmanıza yardımcı olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pazarlama Sektöründe Değişim

Blog Türleri

Kişisel bloglar

Kişisel blog, bir şirket veya kuruluştan ziyade, bir birey tarafından yazılmış sürekli bir çevrimiçi günlük veya yorumdur. Kişisel blogların büyük çoğunluğu blog yazarlarının yakın aile ve arkadaşlarından çok az sayıda okuyucu çekmektedir. Ancak, az sayıda kişisel blog, popüler reklam sponsorluğunu cezbettiği noktada popüler hale gelmiştir. Hem çevrimiçi toplulukta hem de gerçek dünyada çok az sayıda kişisel blog yazarları ünlendi.

Microbloglar

Microblog, internette, metin, resim, link, kısa video veya diğer medya olabilecek küçük dijital içerik parçalarının yayınlanması uygulamasıdır. Microblog, birçok kullanıcıya organik ve spontane hissedilen portatif bir iletişim modu sunmaktadır. Kamusal hayal gücünü, kısmen de kısa mesajların hareket halindeyken veya beklerken okuması kolay olduğundan değer gördü. Arkadaşlarınız iletişim halinde olmak için kullanırlar, iş ortakları toplantıları koordine etmek veya faydalı kaynakları, ünlüleri ve politikacıları (veya onların yayıncılarını) konser tarihlerini, dersleri, kitap yayınlarını veya tur programları hakkında microblogları paylaşmak için kullanırlar. Geniş ve büyüyen bir eklenti araçları yelpazesi, diğer uygulamalar ile gelişmiş güncellemeler ve etkileşim sağlar. Ortaya çıkan işlevsellik, bu tür iletişim için yeni olasılıkların tanımlanmasına yardımcı oluyor. Bunların örnekleri arasında Twitter , Facebook , Tumblr ve şimdiye kadarki en büyük, WeiBo var .

Kurumsal Bloglar

Bir blog çoğu durumda olduğu gibi, özel olabilir, ya da için olabilir iş veya değil, kar amacı gütmeyen kuruluş veya hükümet amaçları. Dahili olarak kullanılan bloglar ve sadece çalışanlar tarafından bir Intranet üzerinden erişilebilir kurumsal bloglar denir . Firmalar iletişim, kültür ve geliştirmek dahili kurumsal bloglar kullanmak çalışan bağlılığı bir de şirket . Şirket içi kurumsal bloglar, şirket politikaları veya prosedürleri hakkında haberleri iletmek, çalışanlara yönelik esprit deşifreleri oluşturmak ve morali geliştirmek için kullanılabilir . Şirketler ve diğer kuruluşlar da harici, kamuya açık bloglar kullanmak pazarlama ,markalaşma veya halkla ilişkiler amaçlı. Bazı kuruluşlar yöneticileri tarafından yazılan bir bloga sahipler; Uygulamada, bu yönetici blog yazılarının çoğu, yazılan yazarın tarzına mesaj yazan bir hayalet yazar tarafından kaleme alınmıştır . Kulüpler ve toplumlar için benzer bloglar kulüp blogları, grup blogları veya benzer isimler olarak adlandırılır; Tipik kullanım, üyeleri ve diğer ilgili tarafları kulüp ve üye faaliyetlerine bildirmektir.

Kategorilerine Göre Bloglar

Bazı bloglar gibi, belirli bir nesneye odaklanmak siyasi bloglar , gazetecilik blogu, sağlık blogları , seyahat blogları, bahçe blogları, ev blogları, kitap blogları, moda blogları, güzellik blogları, yaşam tarzı blogları, parti blogları, düğün blogları, fotoğraf blogları, proje blogları , psikoloji blogları, sosyoloji blogları, eğitim blogları , niş bloglar , klasik müzik blogları , genel bloglar, hukuki bloglar veya dreamlog’lar . Nasıl yapılır? /Öğretici bloglar giderek popüler hale geliyor. İki tür blogu, sanat blogları ve müzik bloglarıdır . Özellikle ev ve aile ile ilgili tartışmaların yer aldığı bir blog, nadiren anne bloğu olarak adlandırılmamakta ve popüler olanlardan biri, her ay iki milyondan fazla okurun katıldığı Womenonthefence.com’u yaratan Erica Diamond’dır .

Ortak Bloglar veya Grup Blogları

Yayınların birden fazla yazar tarafından yazıldığı ve yayınlandığı bir weblog türü. Yüksek profilli işbirlikçi blogların çoğunluğu, politika, teknoloji veya savunuculuk gibi tek bir birleşik temanın etrafında yer almaktadır. Son yıllarda, blogosfer genellikle zaman ve kaynak havuzu isteyen zaten kurulmuş blogcular tarafından kurulan çıkmasını ve daha işbirlikçi çabaların artan popülaritesi, gördü, hem popüler bir web sitesi sürdürmenin basıncını azaltmak ve daha büyük bir okuyucu çekmek için.

Bir blog oluşturmak için, her ikisi de ücretsiz versiyonları olan Wordpress ve Blogger gibi popüler blog platformlarını kullanabilirsiniz.

Şirket için Blogun 7 Faydası

Düşük Maliyetli Pazarlama Kanalı

Blogları ucuzdur ve hatta ücretsizdir. Bir blog mevcut bir web sitesine kolayca yerleştirilebilir. Bloglar, web’in tamamında barındırma sitelerinde düşük maliyetle veya ücretsiz olarak da korunabilir. Tipik olarak, bir web işletmesinin marka bilinirliği amacıyla kendi blog alanlarını oluşturması önerilir. Aynı zamanda bence daha profesyonel görünmektedir.

Bir Ağ Oluşturmak İçin Mükemmel Ağ

Her işletmenin bir ağa ihtiyacı vardır; Bölümler ve diğer şirketler ve müşteriler ile harici bir ağ arasında bir iç ağ. Bununla birlikte, birçok kişi ile temas halinde kalmak, büyük yatırımlar gerektirir. Öte yandan düzenli bir blog hızla yazılır (özellikle konuya yakın olduğunuzda ve iyi huylu olduğunuzda). Bloglar, her yerde binlerce hedeflenen okura ulaşabilir.

Gelişmiş Şirket Görünürlüğü

Ağ iletişimi ile yakından ilgili olan blog pazarlama, şirketi görünür tutarak korur. Bir müşteri veya ortak çalışan bir şirket ürününüze veya hizmetinize bir daha ihtiyaç duyduğunda, işiniz en önemli noktalarından biri olacaktır.

Blogla yazmak görünürlüğünün faydalarının bir kısmı bağlantılar ile ilgilidir. Yerinde bloglar sitenizdeki diğer alanlara bağlantı verebilir, ancak site dışı bloglar doğrudan ona bağlanabilir. Blog içeriğinizi oluştururken, trafiğinize ve arama motoru sonuçlarınıza daha fazla ekleyerek diğer trafiğe kapalı blog’larla bağlantıyı değiştirebilirsiniz.

Artan Ürün Eğrisi

Blog pazarlama, ürünleriniz için ana görünürlük elde etmek için son derece kullanışlıdır. Ürün hattınız, şirketinizin blog’unun odak konusu olabilir. Bu, ürün özellikleri ve kullanımıyla ilgili olarak tüketicileri veya potansiyel müşterileri eğiteceğiniz veya yeni eklemelerin alınabileceği bir yer olabilir.

Ürün reklamcılığı, elbette şirket bloglarıyla sınırlı değildir. Hayal edebileceğiniz her konudaki bloglar ağı kapsar. Ürünleriniz hakkında konuşmak veya şirketinizi incelemek için yüksek kaliteli blogcular ödeyerek başka bir etkili blog pazarlama tekniğidir. Loudlaunch.com veya Sponsorreviews.com gibi blog yayınları vardır, burada posta başına ödeme modelinde çalışan blog yazarları ağına girebilirsiniz. Bu, ürününüzün farkındalığını artırmak için düşük maliyetli ve etkili bir yol olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir