1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma

Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma
Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma
0
Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma
Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma

Sosyal medya pazarlaması, pazarlamada en son oyun olarak kabul edilir. Pazarlamak için bir ürününüz veya servisiniz varsa, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin bulunduğu yer olan çeşitli sosyal medya kanallarında mevcut olmak için başka seçeneğiniz yoktur. Daha da önemlisi, müşterileriniz de ürün ve hizmetlerinize referans içeren fikirlerini, deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyor ve öneriyorlar.

Çoklu medya teknolojisi, bloglar, mikro bloglar, ses ve video paylaşımı ve Podcast’ler dahil olmak üzere sosyal medya kanallarının büyümesini hızlandırmıştır. Ancak pazarlama açısından, yalnızca reklam için sosyal medya kanallarına bakmanıza gerek yoktur. Müşterilerinizle bağlantı kurarak, imajınızı oluştururken, çevrimiçi itibarınızı arttırarak ve ürün ve hizmetlerinizle ilgili olarak kitlenizden elde ettiğiniz etkileşimlerden yararlanarak daha büyük ölçekte yapabileceğiniz çok daha fazla şey var.

Topluluğun Toplu İstihbaratından Yararlanma

Aslında teknoloji işletmelerinin çoğu, blog’ları izlemeye ve seyircilerle bağlantı kurmaya son derece faydalı bulmuşlardır. Bu sayede ürün yenilikleri, teknoloji platformları hakkında konuşabiliyor ve gelişmekte olan topluma yararlı yönelimler ve yardımlar elde edebiliyorlar. Gelecek için ürünler üretmek için faydalıdır. Teknoloji çok hızlı değişiyor ve ürünlerin ömrü çok kısa. Böyle bir durumda, gerçek kullanıcıların nabzını hissetme, ürünle etkileşim kurma ve onlara bir ürün hissi verme, ürün veya teknoloji ile ilgili problemleri çözme konusunda topluluğun kolektif zekası üzerine  odaklanmak, iş için son derece faydalı olabilir. Hiçbir teknokrat, sadece ekibinizin sınırlı beyinlerini değil, toplumdaki en iyi yetenekleri de hesaba katabileceğinizi göz ardı edemez. Çoğu kez çevrimiçi tartışmalar, ürün geliştirme sırasında karşılaşılan büyük sorunların çözümüne yol açtı.

Sosyal medya kanallarını kullanan pazarlama ve reklam kavramının farklı olduğunu fark etmesine yardımcı oldu. Sosyal medya kanallarını kullanmak için stratejinizi hazırlarken birkaç hedefe sahip olabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizle reklam vermek ve bağlanmak kesinlikle tüm çabalarınızın arkasındaki temel nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra, kanalları niceliksel hedefleri de içerebilecek başka birçok amaç için de kullanabilirsiniz. İçsel amaçlar için kanallar, çalışanlarla ve destek sağlayıcılarla bağlantı kurmaktan, önerilen ürün geliştirmeyle ilgili olarak ilgili toplumu bilgilendirmeyi sağlar. Yanı sıra,  toplumdan gelen düşünceleri, düşündükleri şey hakkında topluma ulaştırmak için medya kanalı işinizi, itibarınızı ve müşterinizin davranışını, anlayışını, ihtiyaçlarını, görüşlerini ve geri bildirimlerini yansıtan bir ayna olarak kullanılabilir.

Farklı Pazarlama Hedefleriyle Çoklu Kanalları Kullanın

Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma
Çoklu İş Amaçlı Sosyal Medya Kanallarını Kullanma

Stratejinize ve odaklanmanıza bağlı olarak, amaca uygun uygun kanalı seçmeniz gerekir. Farklı platformları anlamak, içinde bulunmayı ve katılmayı seçtiğiniz kanalların karması ve eşleşmesine karar verebilmek için gereklidir. İş ve profesyonel ağlar ve Beyaz Etiket toplulukları dahil olmak üzere sosyal ağlar dışında, video paylaşımı ve podcast de dahil olmak üzere bloglar ve diğer çoklu medya kanalları alanında bulunmanın gerekli olduğunu göreceksiniz. Kanalların her biri farklı bir amaca yöneliktir ve size etkileşimli modda müşterilerle bağlantı kurma şansı verir.

Bu kanallarda izleyicileriniz olan müşterilerinizle etkileşim kurduğunuz ve etkileşim kurduğunuz gerçeğini fark edersiniz. Bu da iş ilginizi daha da ileriye taşımak için size açılmış olan çok sayıda fırsattan yararlanmanızı sağlar. Bunu, kitlenizin reklamınızı atlayıp görmezden gelmek için bir seçeneğin olduğu kanallarda reklam alanı satın almak için karşılaştırdığınızda, sosyal medya kanallarının bir altın madeni olduğunu fark edebileceksiniz. Müşterilerinize ulaşın ve etkileşim kurun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir