1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya

İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya
İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya
0
İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya
İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya

Her akşam birkaç saatini geçirmek ya da dünyanın her yerinden arkadaşlarla sohbet etmek ya da fotoğraflarını yüklemek ve makaleler hakkında yorum yapmak milyonlarca insanın yaşam biçimi haline geldi. Sosyal Medya, daha önce hiç olmadığı gibi birbiriyle iletişim kurmak ve birbirleriyle iletişim kurmak için büyük bir topluluk topluluğunu sağlamıştır. Ayrıca, bireylerin okuma, yazma, bilgi paylaşma, kendi bakış açısına katkıda bulunma, tartışmalara katılma, fotoğraf, müzik, video paylaşma ve ortak bir ilgi alanı etrafında ortak görüş ve tartışma oluşturma özgürlüğü sağlar. Sosyal etkileşimler için olanaklar sınırsızdır.

İşletmelerin Bakış Açısından Sosyal Medya

İşletmeler için sosyal medya, potansiyel müşterilere ve mevcut müşterilere doğrudan ulaşabildiği ve etkileşimde bulunabileceği devasa bir fırsat dünyasıdır. Günümüzde şirketler, seçimden ziyade mecburi olarak sosyal medyada olmaktan başka çareleri yoktur.

Herhangi bir şirket, sosyal medyada, herhangi bir ürün hakkında tartışma ve diğerlerinin görüşlerini etkileme özgürlüğüne sahiptir. Bu nedenle, pazarlamacıların sosyal medyadaki topluluklarla uyum içinde olması ve onları dinlemesi önemlidir. Müşterilerinizi ve onların görüşlerini ve ürünlerle ilgili deneyimlerini dinlemek bazı katkılar sunar. Ürün performansı hakkında gerçek bir geri bildirim alabilme ve geri bildirimlere göre uygun eylemler gerçekleştirebilmelerini sağlar. İşletmeler ayrıca, sosyal ağdaki katılımcılarla görüştükten sonra halkın nabzını tutabildiğini fark etmelidirler. Sosyal medya, piyasalara, belirli durumlarda potansiyel müşterileri nasıl etkileyeceğine ve onlara nasıl yaklaşacağına dair stratejik bir yaklaşım sunar.

İşletmeler diğer pazarlama kanalları ve sosyal medya ağları arasındaki temel farklılıkları anlamalıdır. Sosyal medya ağları, “tüketicilere” ve mevcut müşterilere erişim sağlayan en doğrudan kanallardır. Bununla birlikte, çeşitli forumlarda ve bloglarda topluluklar ve bireyler arasındaki konuşmaların ve bilgilerin tamamen gönüllü veya işbirlikçi olduğunu belirtmek de önemlidir. İşletmeler diğer kanallarda müşterileri doğrudan reklamlarla, postalarla ve diğer reklam biçimleriyle etkileyebilir. Ama sosyal medya ağında ürün ve hizmet üzerine tartışmalarda mutlak bir kontrole sahip değildir. En iyi ihtimalde katılımcıları yönlendirerek toplulukları etkileyebilir.

İşletmeler için önem arz eden sosyal medya ağlarının bir başka yönü ise medyanın, gerçek kullanıcılardan ürün ve hizmetler hakkında gerçek ve anlık geri bildirim sağlamasıdır. Geri bildirimin ve ifade edilen görüşlerin gerçek olup olmadığını ve toplam geri bildirimin doğru olup olmadığını merak edebilir. Bir zaman dilimi boyunca tartışmalardan evrimleşen kolektif fikir sürecinin değişebileceği gerçeği, fikirlerin ve genel geri bildirimin temsilinin de bir süre boyunca değişebileceği anlamına gelebilir. Yani, işletme tarafın etkisine de tabi olabilir ve sonuçta, fikirler ilk etapta tamamen değişebilir. Geri bildirim, gerçek deneyime sahip gerçek müşterilerden alındığı için, görüşlerin ve geri bildirimin genellikle çok doğru olduğu görülmüştür. Bazı durumlarda, çeşitli izleme ve ölçme araçları kullanılarak geri bildirim de ölçülebilir.

Sonuç olarak, işletmeler, sosyal medya ağlarının, şirketlerin müşterileri hedef aldığı diğer ana medya kanallarının bir uzantısı olarak çalıştığı gerçeğini fark etmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir