1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Hedef Pazar Nedir? Hedef Pazar Analizi

Hedef Pazar Nedir? Hedef Pazar Analizi
0

Pazarlama stratejinizin başarısı veya başarısızlığı, hedef pazarınızı analiz ederek belirlenebilir. Hedef pazarınızı müşterilere dönüştürdüyseniz, pazarlama stratejinizde başarılı oldunuz demektir. Hedef pazarınız ürünlerinize fazla dikkat etmiyorsa ve aynısını görmezden gelirse, pazarlama stratejinizde başarısız oldunuz demektir.

Hedef Pazar Seçimi

Hedef pazar, bir işletme veya pazarlamacı için en çok ilgisini çeken bir nüfus grubudur. Sonuçta, Pazarlama kampanyalarınızla hedefleyeceğiniz bu grup insandır . Bir işe başladığınızda, aklınıza gelen ve ürününüzü satın almaya hazır olacak, ya ihtiyaç duydukları ya da istedikleri bazı insanlar olacak. Bu grup insan sizin hedef pazarınızdır. Hedef pazar, mevcut pazarlama stratejinizin tam odak noktasıdır.

Bir şirket, bölümlendirmeyi gerçekleştirmesi gereken net bir Hedef pazarına sahip olmalıdır . Bu Hedef pazar, ürün veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan hedef müşterilerinizi tutar.

Ancak, birkaç pazarlamacı için en önemli zorluk hedef pazarınızı bulmaktır. Hedef pazarlama, pazarlama stratejisinde önemli bir adımdır ve bölümlendirme, hedefleme ve konumlandırma ( STP ) üçgeninde gelir .

Hedef pazarınızı bulmanın iki yolu vardır. Yeni bir işletme elinizde bir ürünle veya hedef pazar göz önünde bulundurularak başlayabilir. Böylece, bir girişimci bir ürün üretebilir ve daha sonra ürün için hedef pazar bulabilir; veya hedef pazarı bulabilir ve daha sonra bir ürün oluşturabilir. Her iki durumda da, ürününüze veya hizmetinize uygun bir hedef pazar bulmak önemlidir. Makale, hedef pazar nasıl bulunur? sorusuna cevap bulmak için adım adım süreci ele alıyor.

Hedef Pazar Nedir? Hedef Pazar Analizi

1) Kendini tanı

Hedef pazarınızı bulmak için ilk adım kendinizi tanımaktır. İşinizin ve ürünlerinizin gücü, temel yetkinliğiniz ve şirketinizin yapabilecekleri veya yapamadıklarıdır. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin avantajlarını listelemelisiniz ve Niçin müşteri ürününüzle ilgilenecektir? Kendiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar çok hedef pazar bulabilirsiniz.

2) Rekabetinizi bilin

Hedef pazar bulmadaki ikinci adım rekabeti tanımlamaktır. Size doğrudan veya dolaylı rekabet veren şirketler hangileri? Hangisini rakip olarak görmelisiniz, hangisini görmezden gelmelisiniz?

3) Müşterilerinizi tanımlayın

Üçüncü adım, müşterilerinizi veya ürünlerinizi satın alacak müşterilerin profilini tanımlamaktır. Bu adım Dominos örneğiyle açıklanabilir . Pizza kulübesinin aksine Dominos , müşterilerin showroom’u ziyaret etmesini istemedi. Ana odağı eve teslimdi. Bu nedenle, Dominos kapasitesini ve rakiplerini dahili olarak araştırıp hedef pazar belirleyebilir. Dominos müşterisini evde pizza siparişi verebilecek bir kişi olarak tanımladığı için hedef pazarında belirsizdi.

4) Boşluğu bulmak veya boşluk analizi yapmak

Gücünüzü ve rekabet gücünüzü öğrendikten sonra, kolayca bir boşluk analizi yapabilirsiniz. Müşterinin sizden veya rakibinizden hangi ürün veya hizmetleri aldığını ve aynı zamanda müşterinin ihtiyaç duyduğu, ancak sizin veya rakibiniz tarafından temin edilmeyen ürünler olduğunu görebilirsiniz. Böylece boşluk analizi yoluyla bir hedef pazar buldunuz.

5) Coğrafi genişleme

Hedef pazar bulmanın bir başka yolu da coğrafi genişlemeden geçiyor . Bu nedenle, ürününüz Mumbai’de üretiliyorsa, gereksinimin Delhi’den gelmesi de muhtemeldir. Bu nedenle, operasyonlarınızı coğrafi olarak genişletmediyseniz, hedef pazarınızda bir şey yoktur.

6) Demografi

Gençler, ürünlerinizi olgun insanlara yönelik olsa bile kullanabilir mi? Playstation ve Xbox genç yetişkinler için yapıldı ancak şaşırtıcı bir şekilde, yaşlı insanlar bile oyunları gençleri seviyor. Bu nedenle, hedef pazarınızı bulmak için demografiyi analiz edin ve bir sonraki müşterinizin kim olabileceğini tanımlayın.

7) Pazar araştırması yapar

Pazar araştırması ayrıca hedef pazarınızı bulmanıza yardımcı olabilir. In bankacılık segmentinde, düzenli pazar araştırması, finansal ürünlerin çok çeşitli için uygun olacaktır hedef pazarı bulmak için yapılır.

8) Niş pazarlama

Sadece kitle pazarında genişlemenize gerek yok. Niş pazarda da genişleyebilirsiniz. Bununla birlikte, niş pazarın çok özel gereksinimleri olacaktır. Bir niş pazarlama araştırması yaparak, niş olan ancak ürünleriniz için genişletilebilir bir pazar olan hedef pazar bulabilirsiniz.

9) Müşteri görüşleri

Müşteri geri bildirimleriyle müşteri tabanınızda daha derine inebilirsiniz. Ürünlerinizden rahatsız ve hatta memnun olan müşteriler size geri bildirimde bulunabilirler. Bu geri bildirimler, hedef pazarınızı bulmak için kendi içlerinde fikir olabilir.

Yukarıdaki 9 adımda, hedef pazarınızı bulmanıza yardımcı olabilir ve şu soruya cevap verebilirsiniz: Hedef pazar nedir. Hedef pazar bulmak için aklınıza gelen herhangi bir adım düşünebiliyor musunuz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir