Niş Pazarlama Nedir? – Tanım, Avantajlar, Fikirler
0

Pazarlama, işin önemli bir parçasıdır. Şirketler, müşterileri çekmek ve satışlarını artırmak için çeşitli pazarlama stratejileri kullanmaktadır. Aynı zamanda bir sektörün parçasıysanız ve satışlarınızı artıracak fikirler arıyorsanız, niş pazarlama tekniği adı verilen benzersiz bir pazarlama tekniği hakkında bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun. Bu pazarlama tekniğini, parçası olduğunuz pazar doygunluk noktasına ulaştığında bile iş yaratmak için kullanabilirsiniz.

Bu makalede, niş pazarlamanın ne olduğunu, niş pazarlamanın tanımını, niş pazarlamanın avantajlarını, niş pazarlamanın dezavantajlarını ve işinizde benimseyebileceğiniz niş pazarlama için popüler fikirleri öğreneceksiniz.

Niş pazarlama nedir?

Niş pazarlama, bir şirketin reklam yöntemlerinin pazarın belirli bir kesimine odaklandığı pazarlama yöntemidir. Şirketler işlerini büyütmek için niş pazar yaratırlar. Niş pazar, belirli bir müşteri sektörünün ihtiyaçlarını belirleyerek ve esas olarak o grubun ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün oluşturarak oluşturulabilir. Şirketler, diğer rakip firmalar tarafından tartışılmayan küçük bir müşteri bölümünün sorunlarına çözüm sağlamak için bu yöntemi kullanır. Bu şekilde rakiplerine göre rekabet avantajı elde ederler.

Niş pazar her zaman küçük bir pazar değildir. Ancak, benzersiz veya özel ihtiyaçları olan küçük nüfus grubundan veya hedef kitleden oluşmaktadır. Niş pazara girerek, bir şirket pazarda öncü olur ve diğer şirketlerin de pazara girme şansı vardır. Lider şirket, pazara yeni giren şirketlere göre her zaman avantajlı olacaktır.

Bununla birlikte, niş pazara girmek her zaman faydalarla dolu değildir. Piyasaya girmeden önce doğru şekilde analiz etmezseniz, para kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, şirketler sadece pazar segmentini analiz etmekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlelerini bilgilendirmek için niş pazarlama yöntemlerinden de yararlanır.

Giyim endüstrisi en çok sömürülen sektörlerden biridir. Doygunluk noktasına ulaştı. Bu nedenle şirketler, satışlarını artırmak için kullanabilecekleri pazar segmentleri arıyor. Örneğin, şimdi şirketler yerine standart boyutlarda satan giysi büyük boy için giysi satan üzerinde duruluyor insanlar. Bu niş pazar segmenti, “Büyük Boy” veya “Battal Beden” Giyim serisi olarak bilinir.

Benzer şekilde şirketler de hamile kadınlardan oluşan niş pazarlara odaklanıyor. Rahat ve şık kıyafetler bulmak her hamile kadının uğraştığı bir sorundur. Bu nedenle şirketler bu fırsatı hamile kadınlar için “hamile kıyafetleri” satmak için kullanıyor. Bu şirketler, kıyafetlerini hedef müşterilerine tanıtmak için niş pazarlama yöntemlerini kullanırlar.

Niş pazarlamanın tanımı

Öncelikle, niş pazarlamanın tanımını anlamak için niş pazarın anlamını sizinle paylaşmak gerekir.

Niş pazar, belirli bir ürünün yaratıldığı bir pazar bölümü veya nüfusun küçük bir bölümü olarak tanımlanabilir. Niş pazarın temel amacı, ihtiyaçları o belirli nüfus segmentinin fiyatı, özellikleri ve nitelikleri şeklinde karşılamaktır.

Niş pazarlama, tüm pazarlama çabalarının tüm nüfusa pazarlama yapmaktan ziyade benzersiz pazar segmentine yoğunlaşması olarak tanımlanabilir. Bir grubun bölümü, demografik konumları, meslekleri, yaşam tarzları, ihtiyaçları, kültürü ve alışkanlıklarına göre farklılaştırılabilir.

Niş pazarlamanın avantajları

Niş pazarlamanın avantajları

Aşağıdakiler, niş pazarlamanın avantajlarıdır.

1. Düşük rekabet

Niş pazarlamanın ilk yararı, rekabetin azalmasıdır. Hedef kitlenin belirli bir kesiminin ihtiyaçlarını rakiplerinizden önce belirlerseniz, o zaman sadece ek kar elde etmekle kalmaz, aynı zamanda sıfırdan düşük rekabete de sahip olursunuz. Rekabeti azaltmanın çeşitli faydaları vardır. Rakipleriniz nedeniyle ürününüzün fiyatını sınırlamanıza gerek yoktur.

Sırf rakipleriniz hedef kitlenin bu bölümünü keşfetmediği için niş bir pazara girmek harika bir fikir değil. Çünkü iş fırsatını gözden kaçırmaları için sebepler olabilir. Rakipleriniz karlı bir pazar olarak görmedikleri için pazara girmiyorlarsa sizin için uygun değildir.

Ancak rakipleriniz pazarın ihtiyaçlarını karşılayamadığı için pazar segmentine girmiyorsa, o zaman bir avantaja sahipsiniz. Bu nedenle, niş pazar fırsatına girmeden önce analiz etmek çok önemlidir.

2. Müşterilerle iyileştirilmiş ilişki:

Niş pazarlamanın bir başka avantajı, tüketicilerle geliştirilmiş ilişkilerdir. Niş pazar genellikle belirli bir grup insanı hedef alır. Belirli bir grup insana odaklandığınızda, onlarla kişisel düzeyde bağlantı kurma fırsatınız olur. Diğer pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, kitleleri hedefleyen reklamlar oluşturmazsınız. Hedef kitlenin belirli bir kesimiyle ilgili pazarlama yöntemlerini kullanırsınız; bu şekilde, onlarla kişisel düzeyde bağlantı kurabilirsiniz.

Üstelik küçük bir müşteri kitlesine sahip olmanın başka bir avantajı var. Müşterilerinizin gereksinimleri ve tercihleri ​​hakkında bilgi edinebilir ve onlara kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin, catering işindeyseniz, bireylere gereksinimlerine göre yemek hizmetleri sağlayabilirsiniz.

Sevdikleri ve alerjik oldukları yiyecekler hakkında bilgi edinebilir ve bu bilgileri kullanarak; müşterileriniz için günlük yemekler oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kişiselleştirilmiş bir yaklaşım kullanarak her müşteriyle iletişim kurabilirsiniz.

Örneğin, bir müşteriniz telefonda konuşmak, diğeri e-posta yoluyla iletişim kurmak isteyebilir. Küçük bir müşteri tabanı, müşterilerinizle tercih ettikleri iletişim yöntemlerini kullanarak bağlantı kurmanıza olanak tanımaktadır.

3. Ağızdan ağza övgünün yararı:

Niş pazarın parçası olan insanlar genellikle birbirine bağlıdır. Bilgi paylaşırlar. Bu nedenle, ağızdan ağıza pazarlamadan yararlanabilirsiniz. Bir önceki örneği ele alalım.

Catering işindeyseniz ve her müşterinin bireysel gereksinimlerini karşılayan yemek hizmetleri sağlıyorsunuz. Diyabetik bir hastaya ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak günde üç öğün yemek verdiğinizi düşünelim. Sonra tanıdığı diyabetli diğer insanlarla ağızdan ağza paylaşacak ve daha fazla iş alacaksınız.

Ağızdan ağza söz, niş pazarın parçası olmanın en iyi getirisidir. Ağızdan ağza sözle ilgili en iyi şey, ona bir kuruş harcamanıza gerek kalmaması ve ağızdan ağza sözlerin sizi, sadık müşterilere ulaştırma olasılığının yüksek olmasıdır.

4. Pazardaki varlığın artması

Niş pazarlama, pazardaki konumunuzu güçlendirmenize yardımcı olur. Niş bir pazara girerek, diğer tüm firmaların görmezden geldiği insanların sorunlarını önemsediğinizi gösterirsiniz.

Bu sadece belirli müşterilerinizi mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer müşterilerinizin gözündeki imajınızı da geliştirir. Niş pazarlama, sosyal medya reklamcılığının yardımıyla sadece popüler olmanın yerine sizi iş getirecek kişiler tarafından tanınmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru insanlar tarafından kabul edilmek, birçok kişi tarafından tanınmaktan daha önemlidir.

5. Kaynakların etkin kullanımı

Pazarlama stratejisi oluşturmak çok zaman ve çaba gerektirir. Etkili pazarlama yöntemi oluşturmak için şirketlerin hedef kitlelerini anlamaları gerekir. Bunu yapmak için, araştırma yapmaları ve derinlemesine veri toplamaları gerekmektedir. Kapsamlı araştırma, çok fazla zaman ve çaba gerektirir ve çoğu zaman şirketler müşterilerinin gerçek ihtiyaçlarını belirlemede başarısız olmaktadırlar.

Bununla birlikte, niş pazarlamada bir şirket, farklı ve özel gereksinimlerle hedef kitlenin belirli bir kesimine odaklanır. Bu nedenle, müşterilerinizin özel ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrendikten sonra, pazardaki en son trendleri ve kitlesel müşterilerin taleplerini öğrenmek için zamanınızı ve çabanızı harcamanıza gerek kalmaz.

Bu kaynakları, bir fırsat yaratmak için harcamak yerine müşterileriniz için doğru ürünü oluşturmak için kullanabilirsiniz.

6. Öncü olma şansı

Her iş insanı, pazar segmentinde öncü olmayı sever. Öncü olmanın bazı avantajları vardır. Örneğin, pazar payının en önemli bölümünü elde etme fırsatınız var ve sizi takip edecek herkesin küçük bir pazar payı olacak.

Pazarın lideri olacaksınız ve ürünlerin fiyatına karar vermek gibi belirli ayrıcalıklara sahip olacaksınız. Üstelik, başlangıçta, niş bir pazar olduğunu düşünerek bir pazara girebilir ve tam teşekküllü bir pazara sahip olabilirsiniz.

7. Artan iş fırsatları

Niş pazarlama, farklı iş fırsatları bulmanıza yardımcı olur. Bazen, sadece pazarda bulunarak bir iş fırsatıyla karşılaşırsınız. Örneğin, bir catering işletmesi yürütüyorsanız, giderek daha fazla insan vegan hale geldikçe vegan yiyecekleri düşünebilirsiniz.

Sadece bir iş fırsatı elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda bir amaç için çalışma şansınız da olacak.

8. Müşterilerin sadakatini kazanın

Niş pazarlama size sadık müşteriler getirecektir. Niş pazarlamada, müşterilerin özel ihtiyaçlarına hitap edersiniz. Onlara çektikleri bir soruna çözüm sunuyorsunuz ama çözüm bulamıyorsunuz.

Bir şirket sorununu ele aldığında ve onları önemsediğini gösterdiğinde, o şirket ile bağlantıda hissedin. Sadece ürünlerini ve hizmetlerini başkalarına tanıtmayacaklar, aynı zamanda sadık müşteriler olacaklar. Sadık müşteriler, her şirketin başarılı olması ve işte kalması için ihtiyaç duyduğu müşterilerdir.

9. Daha ucuz:

Niş pazarlama, diğer pazarlama yöntemlerinden en az maliyetlidir. Bu malları seri üretmediğiniz veya üretmediğiniz için mal üretmek için daha az yatırıma ihtiyacınız var. Buna ek olarak, pahalı pazarlama ve reklam kampanyaları yürütmenize gerek yoktur.

Çünkü niş bir pazarın boyutu genellikle küçüktür. E-posta ve çağrılar gibi kişisel iletişim yöntemleriyle müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Dahası, niş pazarlamada müşterileriniz sizin avukatınızdır, ürününüzden memnun kalırlarsa onu yakınlarına ve yakınlarına tanıtacaklardır.

10. Şirketin Şerefiyesinin İyileştirilmesi

Niş pazarlama, şirketinizin İyi Niyetini geliştirir. Çevre veya insanlık için iyi ürünler satıyorsanız, insanlar markanıza saygı duyacaktır.

Örneğin, çevre dostu ambalaj kullanan veya hayvansal zulüm içermeyen ürünler üreten bir şirket pazarda tanınır ve daha sadık müşterileri vardır.

11. Daha düşük risk

Bir şirket niş bir pazara girdiğinde. Bu konuda araştırma yapar ve pazarın derinlemesine detaylarının farkındadır. Örneğin, bir giyim firması kadınlar için hamile kıyafetleri üretmeye karar verdiğinde, kadınların hamilelikleri sırasında karşılaştıkları sorunları ve kendilerini en rahat hissettikleri kıyafetleri bilmeleri gerekir.

Üretim süreçlerine ancak ilgili bilgilere sahip olduklarında başlarlar. Bir şirket tamamen hazırlıklı bir pazara girdiğinde başarısızlık riski azalır.

Niş pazarlamanın dezavantajları

1. Daha düşük kar marjı

Niş pazarlama, belirli ihtiyaçları olan küçük bir grup kişiye odaklanır. Bu, ürünlerinizi satın almakla ilgilenecek müşterilerin boyutunun küçük olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, büyük kâr elde etme şansınız düşüktür.

İşletmeniz başarılı olabilir ve müşterileriniz ürünlerinizi sevebilir, ancak müşteri tabanının küçük olması nedeniyle kar marjınızı artıramazsınız.

2. Büyümek zor

Niş pazarlardan giren şirketlerin ayakta kalması zor. Fikirleri başarılı olursa, büyük şirketler planlarını işlerini geliştirmek için kullanabilir. Bu nedenle, küçük şirketlerin niş bir pazarda büyümesi ve ayakta kalması zordur.

Niş pazarlama için fikirler

Niş pazarlama için fikirler

Bu bölümde naçizane fikirlerimizi anlatacağız.

1. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını öğrenin

Zaten pazarın bir parçasıysanız, müşterilerinizden niş bir iş fikri bulabilirsiniz. Ne söylediklerine ve ne istediklerine dikkat edin. Bu bilgileri iş fırsatlarına dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Ancak, işe niş bir pazardan girmeyi planlıyorsanız, etrafınızda yaşayan insanlardan fikir alabilirsiniz. Günlük olarak karşılaştıkları sorunları gözlemleyebilir ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak bir iş kurabilirsiniz.

2. Tıklama başına ödeme pazarlamasına yatırım yapın

İnsanlar alışılmadık bir şeye ihtiyaç duyduklarında, bunu Google’da ararlar. Yardımınıza ihtiyaç duyabilecek insanların varlığınız hakkında hiçbir fikri yoktur. Bu nedenle, PPC pazarlamasına yatırım yapmak harika bir fikirdir.

Bu şekilde, insanlar yalnızca google’da arama yaparak işletmeniz ve hizmetlerinizden haberdar olabilir.

3. Kulaktan kulağa iletişim üzerine odaklanın

Küçük müşterilere hizmet sunarak ve işinizi ağızdan ağza genişleterek, halihazırda kurulmuş işinizle birlikte niş işinize başlayabilirsiniz. Müşterileriniz hizmetinizi daha çok beğenecek, bunun hakkında konuşacak ve işiniz büyüyecek.

4. Yeni iş fırsatları yakalayın

Fırsatların sadece bir kez önünüze geldiği söyleniyor. Bu aynı zamanda iş dünyası için de geçerlidir. Yeni fırsatları araştırın ve onları heyecan verici ve karlı bulursanız benimseyin.

5. Diğer şirketlerin ne yaptığını gözlemleyin

Rakiplerinizden mükemmel bir iş fikri edinebilirsiniz. Bu nedenle, pazardaki ilk kuşlardan biri olmak için her zaman neyin peşinde olduklarına dikkat edin ve benzersiz fikirlerini benimseyin.

İlgili Akademik Makaleler

 1. Niş (Niche) pazarlama ve Hatay turizmine yönelik niş pazarlama stratejilerinin belirlenmesi
 2. Niş pazarlama stratejisi ve organik ürünler pazarında bir araştırma
 3. Havacılık Ulaşımında Niş Pazarlama Stratejilerinin Kullanılması: Panjet (Pan Aviation) Örneği
 4. Niş pazarlama sisteminin üç boyutlu işleyişi ile sistemin yapılandırılması ve Eczacıbaşı Vitra’daki uygulama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir