1. Anasayfa
 2. Pazarlama

İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri

İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri
İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri
0

Marka Değeri Kavramı

İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri
İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri

Marka değeri (MD) kavramı 1980’lerde kullanılmaya başlandı. İşletmeler arasındaki derneklerin ve birleşmelerin çoğalması, (MD) kavramını önemli kılmıştır. İş stratejilerinden biri olarak kullanılan (MD) giderek önem kazanmaktadır. Markaların kendi değeri vardır. Belirli bir ürünün veya işin pazar liderliği ve karlılığı marka değeriyle gerçekleştirilir. Marka gücünü artırmak ve marka değerini kârlılığı arttırmak için bir itici güç olarak kullanmak, markanın uzman yönetimi için pazar bölümünde bulunuyor. Bir markanın liderliğini korumak uzun vadeli perspektifte stratejik planlama gerektirir.

Son zamanlarda marka yönetimi ön plana çıkmıştır. Elli yılı aşkın süredir kurulmuş olan küresel markalara sahip olmamız, markaların pazarlarda kesinlikle güç üretme veya kırılma gücüne sahip olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Goodyear, Coco Cola, Gillette, Nestle, Kelloggs, Schweppes, Brooke bond vb. Çok uzun zamandır varlığını sürdürüyor ve marka itibarı ve tüketicilerle olan ilişkileri ile büyümeyi sürdürmek için marka gücüne sahip oldular.

İşletmelerde Finansal Marka Değeri

Finansal konu adından da anlaşılacağı gibi sayısal ve maddi değerlerden oluşur. Markaların oluşturulmasından bu yana marka için yapılan tüm çalışmalarda harcamaların (pazarlama, reklam, vb.) Toplamı marka değerini vermektedir. Tüketicinin markaya yönelik eğilimini içermediği için finansal marka değeri eleştirilmektedir. Tüketici marka eğilimlerini dikkate alan bir marka değeri ölçümü geliştirilmiştir.

Tüketici açısından marka değeri

İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri
İşletme ve Tüketici Açısından Marka Değeri

Değerler soyut kavramlardır. Tüketicinin marka anlayışı, marka sadakati, marka tutumu ve tüketicinin değeri tüketicinin zihnine dayanır. Tüketici zihnindeki marka adının ve sembolün olumlu etkisi, tüketicinin tercihlerini yönlendirir ve operatörün pazardaki konumunu değiştirir, markayı değerli kılar ve işin rakiplerine karşı güç kazanmasını sağlar. Tüketici algıları, ön safralarda (MD) oluşturulmasında daha olumlu sonuçlara yol açmaktadır. Marka adı işletmeleri için hedef pazar tercihi ve fiyat esnekliği. Marka değeriyle, işletmeler marka sadakati sağlayabilir. Güçlü (MD), tüketiciye ek değer katar. (MD) yüksek ürünlerin ana özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

 

 • Tüketicinin gerçekten istediği faydaları sunabilme ve
 • Markanın değişen tüketici taleplerini zamanla karşılayabilmesi,
 • Marka tarafından sunulan kalite ile talep edilen fiyat arasındaki ilişkinin, müşterinin gözünde ikna edici olması gerçeği,
 • (MD) yaratmak ve sürdürmek için entegre pazarlama iletişimi kullanımı
 • Tüketiciler için markalaşma ne anlama geliyor?
 • Marka değerinin yakından izlenmesi ve bu değerin değişmesi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Kişisel Satış Konsepti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir