1. Anasayfa
 2. Marka

Şemsiye Markası Nedir? Marka oluşturmadaki Avantajı

Şemsiye Markası Nedir? Marka oluşturmadaki Avantajı
0

Marka pazarlamacıları rekabet avantajını elde etmek ve elde tutmak için sürekli yenilikçi yollar aramaktadırlar. Pazar payını artırarak etkili ve çekici büyüme elde edilebilir. Bu, piyasada yeni ürünler piyasaya sürülerek veya pazarda zaten mevcut olan ürünlerin satış hacmini ve alt satırını artırarak yapılabilir.

Yeni müşterileri çekmek ve daha fazla satış hacmi elde etmek, yeni müşterilerin eklenmesini ve ayrıca tekrar alım oranındaki artışı gerektirir. Bu, şirketin uygulaması için nispeten daha kolaydır. Ancak, mevcut bir ürünün alt satırını artırmak, pazarlama ve reklamcılık maliyetinin yanı sıra rekabetçi faktörler nedeniyle göreceli olarak zordur. Alt çizgiyi arttırmanın en iyi yolu, müşteriler arasındaki marka bağlılığını arttırmaktır .

Özellikle hızlı tüketim ürünleri (FMCG) kategorilerinde muazzam maliyet ve yeni ürün gelişmelerinin aşırı yüksek başarısızlık oranı göz önüne alındığında, yeni ürünleri piyasaya daha iyi uygulamak için marka genişletme stratejileri geliştirilmiştir.

Marka stratejilerinden biri, aile markası olarak da bilinen Şemsiye markasıdır. Şemsiye markalaması kavramı, birçok ilgili ürünün tek bir marka altında satılmasını içeren bir pazarlama uygulamasını temsil eder. Bu nedenle, tek bir marka için büyük marka değeri yaratmayı içerir. Uygulamada, şemsiye markalamasını uygulamak pazarlamacı için pazarlamaya zorlayıcı olabilir çünkü tüm bireysel markalar arasında etkin bir şekilde koordine etmesi gerekir. Ancak gerçekte, bu da inanılmaz bir avantaj olabilir.

Bu stratejinin arkasındaki temel fikir , ürünlerin pazarlanabilirliğini artırmak ve aynı marka adını taşıyan herhangi bir ürünün aynı yüksek kalite standartlarını kullanarak ürettiği psikolojik kavramı takip etmesidir. Yani bir marka 10 ürün hattına sahip olabilir, ancak o markaya olan güven, 10 ürün hattının tüm özelliklerini kullanır.

Şemsiye Markası Nedir? Marka oluşturmadaki Avantajı

Şemsiye markası örneği

Daha açık hale getirmek için, Apple gibi somut bir örnek alalım . Apple markası altında, bir müşteri IPhone, IPad , Mac Book, Mac Air, Apple saatini vb. bulabilir . Apple şirketinin orijinal markası Mac bilgisayarlar olmuştur ve bu nedenle Şemsiye’nin tepesindedir. Ancak, daha sonra şemsiye, şemsiye içindeki tüm diğer ürünleri kapsayacak şekilde Ipad, Iphone ve diğerlerine daha fazla bölünür.

Genellikle, ana marka öğelerinin güven, saygı ve sadakat emriyle tüm ürünlere dahil edilmesi gerekir. Bir kez insanlar tek bir marka güvenini keşfettim, onlar sebebiyle şemsiye marka uygulanmasına aynı markanın diğer ürünlerini çalışırken ilgi olacaktır.

Ürün sayısındaki artıştan ve kaliteyi koruduğunu varsayarak ana markanın yükselen marka imajı , özellikle elektronik ve telekomünikasyon endüstrisi gibi rekabetçi pazarlarda güçlü bir rekabet avantajı oluşturabilir.

Bu pazarlama uygulamasının bir başka büyük avantajı, tanınmış bir markanın başka bir ürünü tanıtmak istediği zaman, marka yaratmaya gerek kalmayacak olmasıdır. Bu nedenle, yeni ürün lansmanı daha kolay ve ucuz hale gelmekte ve hali hazırda tanınan tanıma ve piyasa ayarına ulaşabilmektedir.

Özetlemek gerekirse, müşteriler alışverişe gittiğinde, genellikle favori markalarını ararlar, çünkü ona sadıklar. Müşteriler bu tek markadan daha olumlu deneyimler edindikçe, aynı markadan diğer ürünleri satın alma olasılıkları da artar .

Ayrıca, ürünlerinin her biri için bu şekilde bir kimlik oluşturan Coca Cola gibi ürünlerini tek tek pazarlamayı tercih eden şirketler / markalar da var.

Ancak, müşteriler bir markanın ürünlerinden birinden kötü ya da tatmin edici bir deneyim alamazlarsa, ilgili markanın tüm ürünlerinden kaçınabilirler. Bu nedenle, bir ürün başarısız olursa, tüm marka başarısızlıkla karşı karşıya kalır.

Şemsiye markası hatası örneği

Son zamanlarda Nestle markasının etkilendiği durumunu gözlemledik . Nestle’nin amiral gemisi ürünü olan Maggi , kısa süre önce Hindistan ve diğer bazı ülkelerde yüksek kurşun içeriği nedeniyle bombalandı. Olan şu ki, Maggi’nin yanı sıra, diğer pek çok Nestle markası da bir hit oldu.

Nestle’nin amiral gemisi ürününde bir sorun varsa, şirketin diğer bireysel ürünlerinde de sorun olur mu? Nestle bir şemsiye markası olduğu için, markanın tüm ürünlerine karşı olumsuzluk vardı.

Bu nedenle, Şemsiye markası, HUL ve P&G’nin ve ayrıca diğer şemsiye markalarının yıllar içinde kanıtladığı gibi müthiş avantajlara sahiptir . Ancak bazı durumlarda, Şemsiye markası tüm ürünleri bir arada etkileyebilir. Kısacası, Şemsiye markası “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz içiniz” kavramıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir