1. Anasayfa
 2. Marka

Süper Kahramanlardan 5 Marka Dersi

Süper Kahramanlardan 5 Marka Dersi
Süper Kahramanlardan 5 Marka Dersi
0

Süpermen, Batman, Örümcek Adam veya diğer süper kahramanların farkında olmayan çok az insan olacak, özellikle de son on yılda bu kahramanların yaptığı büyük ve hit filmlerden sonra. X adamları, Thor, Hulk, Marvel ve DC evreni içerisindeki diğer bazı isimlerdir.

Yukarıdakiler sadece bazı süper kahraman isimleridir. İsim almaya başlarsak, bu sayfanın tamamı onlarla doldurulacaktır. Flash, Aqua adam, Yeşil fener, vb. her süper kahraman kalbimizde kahramanca bir his uyandırır ve böylece kendi hayranlarını ve kendi kültürlerini takip ederler. 

Peki bu süper kahramanlardan öğrenebileceğimiz marka dersleri nelerdir? Onları birbirlerinden ve diğerlerinden ayıran nedir? Analizimize göre, bu Süper kahramanları birbirimizden ve sadece ölümlülerden ayıran 5 markalaşma dersi var .

Süper Kahramanlardan 5 Marka Dersi

1) Miras

Her süper kahramanın kendi hikayesi vardır, süper kahraman olmak için gitmek zorunda kaldığı zorlukların hikayesidir. Batman, öldürülen ve hayatında bir delik bırakmış olan ebeveynlerine sahiptir. Süper insanın tamamen başka bir gezegenden geldiği, dünyadaki süper güçlere sahip olduğu, mirasını örtmek için her zaman bir insan kılık değiştirdiği bilinmektedir.

Dikkat ederseniz, bu miras ve bu arkaplan hikayesi insanların en çok sevdiği şeydir. Pazarlanmak için bir hikayeniz olması gerekir. Bu, çoğu markanın yıllar boyunca öğrendiği şey. Sence neden Bill Gates ve Steve işleri pazarlama dünyasında bu kadar ünlü isimlerdir? Sadece yenilikçiler değil, aynı zamanda arkalarında harika bir mirası vardı. Birbirlerini tanıyan sıradan insanlardı, girişimciler olarak çok erken başladılar ve ikisi de tarihte olduğu gibi iş dünyasının zirvesinde oylandı. Şirketiniz için istediğiniz miras bu değil mi? Çizgi romanların size öğretebileceği güçlü bir markalaşma dersi, bir mirasa sahip olmanın önemidir.

2) Marka özellikleri ve Logo 

Batman’ın geldiğini bilmek için bulutlarda bir yarasa görmek yeterli. Flash’ın geçtiğini bilmek için kırmızı renkli bir civata görmek yeterlidir. Spidey’in burada olduğunu bilmek için etraftaki ağları görmek yeterli. Bu süper kahramanların harika logoları yok mu? Peki bu logolar nasıl bu kadar ünlü oldu? Çünkü onlar bir eylemle ya da sebeple bağlanmışlardı.

Örümcek adam ağ atabilir, bu yüzden logosu bir ağ gibidir. Flaş hızlı çalışıyor, bu nedenle kırmızı ok. Süpermen en ünlü logolardan birine sahip, kalkan arasında, Ktonton dilinde “umut” anlamına gelen bir S’ye sahip. Logolar bir şey ifade ediyor. Arkasında çok fazla duygu var. Bu duygular markanın mirasından geliyor . Ancak mirasla birlikte, doğru marka logolarını ve marka özelliklerini kullanmak önemlidir. Böylece fikir, hesaba katılması gereken bir güç haline gelir.

Batman’in Kara Şövalye’de dediği gibi “bir sembol olmalıyım, kırılmaz ve ebedi olan, temel ve korkutucu bir şey”. Batman’in bütün planı, herkesin korktuğu bir sembol haline gelmekti. Sembollerin ve logoların gücü budur !!

3) Kitlenizle bağlantı kurun 

Okuyucularınızla bağlantı kuramazsanız, bir süper kahraman olamazsınız. Unutma, tüm kahramanlar Süpermen, Batman veya Örümcek Adam kadar olumlu değildir. Ayrıca Wolverine, Punisher, Hulk, Blade ve olumsuz yönleriyle ve olumlu yönleriyle tanınan birkaç kişi daha var. Bu adamlar izleyicilerine nasıl bağlanıyor? Çünkü bu adamlar bile bir mirasa ve doğru marka özelliklerine sahip.

Fakat fark şu ki, bu negatif kahramanlar aynı zamanda süper kahramanlar oluyor çünkü doğru şeyler için savaşıyorlar. Saldırgan olmaları gerekiyor, çünkü düşmanları aynı derecede korkunç ve saldırganlar. Blade, bu devasa vampir ordusuna düşman olarak sahip. Wolverine’nin mutant düşmanları var ve Punisher’ın suç işleyenlere karşı olduğu biliniyor. Yöntemleri yanlış olabilir, ancak değerleri doğrudur. Ve dolayısıyla marka izleyicilerle bağlantı kuruyor.

4) Güçlü bir strateji oluşturun 

Marvel ve DC’nin yan yana büyük savaşlarda birbirleriyle savaşan kendi evrenleri, birden fazla süper kahraman ve birden fazla kötü adam olduğunu biliyor musunuz? Böyle harika hikayeler inşa etmek için, hem DC hem de Marvel kendi evrenlerine sahip olarak stratejiler geliştirdi. Ve bu evrende, hikayeler birbirine paralel oluyor. Öyleyse, birbirleriyle paralel çalışan en az 100 süper kahraman hikayesi var. (Birçok insan şaka olarak Marvel veya DC evreninde ne kadar süper kötü adam bulunduğunu sorguladı.)

Böyle bir uygulamanın ne kadar strateji gerektirdiği? Bu çoklu hikayeleri birbirleriyle etkileşime nasıl geçiriyorsunuz? Fakat eğer uygulandıysa, izleyicinizin başarılı bir şekilde çektiğiniz büyük başarıyı düşünmesini ne kadar çılgınca yaptığını hayal edin. Marvel ve DC yine yapıyorlar ama bu kez orta film! Yapmaları gereken yatırım miktarını, ancak aynı zamanda, evreni çizgi romanlarıyla aynı şekilde inşa edebiliyorlarsa, o zaman elde edecekleri gelir miktarını hayal edin.

Büyük planlama, ve daha da önemlisi, büyük uygulama, büyük bir şekilde strateji yaptığınızda gerçekleşir. Dışarıdan çalışmak zorundasın. Düşünmelisin, ne kadar büyüyebilirim? Cevabı aldığınızda, bu büyük hedeflere ulaşmak için neyin gerekli olduğunu planlamanız ve ardından hedeflere ulaşılmasını sağlamak zorundasınız. Bu yüzden Stan Lee böyle büyük bir efsanedir.

5) Yaratıcı olmak 

Çizgi roman yazarlarının yaratıcı düşünmeleri için yaratıcı olmasaydı, çoğu çizgi roman 20 basım yayınladıktan sonra sona erecekti. Ancak, bir markayı daha da ileriye götürmek için yaratıcılık gerekli bir özelliktir. Bu çizgi romanların kahramanları canlandırdığı, kötü adamların kahramanlar tarafından hayatta kalmasını sağladığı ve hikayenin canlı tutulması için tekrar tekrar büküm ve arsa getirdiği bilinmektedir. Buradaki ders şudur: Müşterinin markanızla geri kalması için zaman ve zamanın değerini nasıl yaratıcı bir şekilde oluşturabilirsiniz?

Müşteriler, marka yıpranmaları ve yeni ve yaratıcı bir şey yapmazlarsa markadan sıkıldıkları marka yorgunluğu ile tanınırlar. Ne ile oldu Kodak ve Nokia yeni şeyler denemeye devam yoksa, bir gün sektörünüzden hızla silineceksinizdir. Dolayısıyla, bir pazarlamacı olarak yaratıcı olmanız ve piyasanın hevesli veya çabalarınızdan sıkılmış olup olmadığını anlamanız gerekir. Sonuçta müşteri, markanızı alırken en yeni Batman veya Süpermen çizgi romanını alırken olduğu kadar hevesli olmalıdır.

Müşteriler genellikle akıllıca kararlar alır. Amatör çizgi romanlarla sallanabilecek çocuklar gibi değiller. Müşterinize bir hikaye anlatmak istiyorsanız, o zaman bunun mükemmel bir hikaye olduğundan emin olun. Bunu çizgi romanlardan öğrenin ve elinizde sağlam bir marka var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir