Marka Stratejisi Nedir? Adımlar, Bileşenler ve İşletmeler İçin Neden Önemlidir?
0

Dünyanın dört bir yanındaki büyük markaların, müşterilerinin zihninde ve ruhunda kendileri için nasıl belirli bir imaj oluşturduğunu biliyor musunuz? Büyük markaların marka stratejisi, izleyicileriyle mümkün olan en sürdürülebilir, sadık ve karlı şekilde bağlantı kurmalarını sağlamaktadır.

Bu makalede marka stratejisinin gizli katmanlarını çözeceğiz, böylece markanız için sonuç odaklı bir stratejiyi nasıl oluşturabileceğinizi anlayabilirsiniz.

İlk olarak, günümüzde marka stratejilerinin neden bu kadar önemli görüldüğünü anlayalım.

Marka Stratejisi İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Şirket için uygun bir vizyonunuz olmadığında, bazı kayıplarla yüzleşmek zorunda kalmanız veya daha kötüsü, işinizi kaybetme ihtimaliniz vardır.

Etkisiz pazarlama tutarsız mesajlaşma ve işletme için yanlış biçimlendirilmiş kararlar, günümüzde işletmelerin başarının meyvesini tadamamasının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Başarılı bir markanız olabilir, ancak bu, tetikte kalmamanız gerektiği anlamına gelmez. Şirketinizin vereceği her karar, bu markanız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.

Peki, yukarıda sıraladığımız tüm bu sorunların çözümü nedir?

Doğru ve etkili bir marka stratejisi yardımıyla, tüm bu sorunlar en kolay yollarla çözülebilir.

Bugünlerde marka stratejisi ve bunun işletmeyi nasıl etkilediği hakkında küçük bir tartışma yapacağız. Bu nedenle, konu hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlar için, bu makaleyi okumak verdikleri en iyi karar olacaktır ve kesinlikle bu konuda tek bir şüphe bile yoktur.

Etkili Bir Marka Stratejisi Oluşturma Adımları

Etkili Bir Marka Stratejisi Oluşturma Adımları

1. Marka stratejisinin tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

Marka stratejisi, ekibinizin ve şirketinizin geleceği için sizin karar vereceğiniz bir şeydir.

Herhangi bir işletme sahibinin markayı oluşturmak, biçimlendirmek ve pazarlamak için ekiple yaptığı planlar marka stratejisi olarak bilinir ve bir işletmenin en iyi sonuçları elde etmek için dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biridir.

Tamamen basit olmak gerekirse, marka stratejisi, ileride markanız için sahip olduğunuz planların basitçe ifade edilmesidir. Markayı arzulayacak, onun için belirli bir amaç yaratacak ve sonra bu amacı sektördeki geri kalan insanlara ileteceksiniz.

Bu genellikle şirketinizin başarısını tespit etmek için yaptığınız bir plandır. Dolayısıyla, marka stratejisinin herhangi bir işletmenin kullanması için en önemli araçlardan biri olduğunu şimdiye kadar anlamış olmalısınız.

Öyleyse, neden işletmeniz için belirli bir marka stratejisi dahil etmiyorsunuz? Size bu konuda yardımcı olacağız. Ancak, önemli ayrıntılara geçmeden önce, bu marka stratejisinin işletmeler ve oradaki şirketler için tam olarak neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım.

2. Marka stratejisinin müşteriler ve markalar arasında nasıl bir bağlantı kurduğunu öğrenin

Marka stratejisi, şirketinizin yanı sıra şirketinizin hizmet verdiği kişiler arasında bağlantı kurmak için yaptığınız bir plandır.

Bununla birlikte, şirket için çalışan insanları ve şirkete destek verenleri de memnun etmeyi arzuluyorsunuz.

Bunlar, bir işletme sahibinin ilgilenmesi gereken en önemli ilişkilerden bazılarıdır ve kişinin bu bölümü yerine getirmek için tamamen kasıtlı olması gerekir.

Zamanın değişmesiyle birlikte müşteri ile marka arasındaki ilişkide önemli ölçüde değişiklik olmuştur.

Artık ikisi arasında işlemsel bir ilişki yok çünkü duygusal bir bağ da var.

Bugünün insanları ilkelere ve inançlara her şeyden çok değer veriyor.

Müşteri olan ve yaptıkları alışverişlerin belirli bir markanın değerlerine dayandığına inanan insanların% 80’i var.

Dolayısıyla, markalar en iyi şekilde başarılı olmak istiyorsa, müşterileri çekmeleri ve onlarla bazı gerçek ilişki biçimlerine sahip olmaları gerekir. Bir müşteri ile marka arasındaki ilişkide şeffaflık ve özgünlüğe ihtiyaç vardır.

Ancak o zaman, işletme insanların güvenini kazanabilecek ve sonuç olarak bir bütün olarak daha fazla başarıya sahip olacaktır.

Ancak, bir markanın insanlarla iletişim kurmanın ve onlara bir ilişki tabanı sağlamanın önemini anlamaması durumunda, insanlar ürünlerini veya hizmetlerini satın almak istemeyecekleri için şirketin zarara uğrayacağından şüphe yoktur.

Bu çağda doğru bir stratejiye sahip olmanın neden bu kadar önemli olduğunun nedenlerinden biri budur.

Ancak doğru bir marka stratejisine sahip olmak sadece müşteri ile marka arasındaki ilişkiye yardımcı olmaz. Ayrıca bir strateji yardımıyla daha iyi bir iş kurabileceksiniz.

Büyük bir büyüme oranı ve popülerlik kazanan işletmelerde marka stratejisinin önemi %85 ‘tir.

Buradaki sonuç, bir marka stratejisinin yardımıyla, işletmenin sadece tüketicilerle değil, çalışanlarla da daha iyi ilişkiler kurabilmesidir. Bu, sonuçta işletmenin büyümesine neden olacaktır.

Dolayısıyla, bir marka stratejisi oluşturmanın, bir markanın incelemesi gereken en önemli şeylerden biri olmasının ana nedenlerinden bazıları bunlar. Hiç şüphe yok ki, bunu okuduktan sonra kendi marka stratejinizi oluşturmak istiyorsunuz. Pekala, biz de size bu konuda yardımcı olacağız.

Bir sonraki bölüme geçelim ve sonra neden bahsettiğimiz hakkında bir fikriniz olacak.

3. Etkili marka stratejisinin bileşenlerini bilmek

Etkili marka stratejisinin bileşenlerini bilmek

Artık marka stratejisinin önemi hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, ilginizi çekebilecek diğer ayrıntılara geçelim.

Dürüst olmak gerekirse marka stratejisi oluşturmak kolay bir şey değil. İşletmeniz için en iyi sonuçları alabilmeniz için incelemeniz gereken belirli faktörler vardır. Konuyu burada daha iyi anlayabilmeniz için bu faktörlerin bir listesini vereceğiz.

1. Amaç

Bir işte dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri sahip olduğunuz amaçtır. Markaların insanlara vermesi gereken o kadar çok söz var ki. Dolayısıyla, benzersizlik hakkında konuştuğumuzda belirleyici bir faktör değildir.

Ancak işin amacının kesinlikle bunda oynayacağı çok önemli bir rolü var. Markaya tamamen güvendiklerinden emin olmak istediklerinde insanlara belirli vaatlerde bulunmasının işletme açısından önemli olduğunu anlıyoruz.

Ancak amaç, odaklanmanız gereken en spesifik şeylerden biridir. Bu sizi sahip olduğunuz rakiplerden farklı kılacak bir şeydir. Öyleyse, sahip oldukları amaç nasıl tanımlanır?

İş ya işlevsel ya da kasıtlı olabilir. İşlevsel iş, ana odağı işletmenin başarısına koyacaktır ve başarı ile ticari faktörleri kastediyoruz. Böyle bir işin amacı sadece biraz para kazanmak ve zengin olmaktır.

Bununla birlikte, kasıtlı bir iş olması durumunda, şirket daha çok iyilikler yapmaya ve ondan para kazanmaya odaklanır. Bu nedenle, markaya uygun bir strateji oluşturmak için işletmenin amacını bilmek önemlidir.

2. Tutarlılık

İşletmede tutarlılığı sağlamanın ana şeylerinden biri, marka geliştirmeyle ilgisi olmayan konular hakkında konuşmaktan kaçınmaktır.

İşletmenizin, iş performansındaki sonuçları görebilmeniz için insanlara gönderilen mesajın tutarlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu, işletme için uygun bir strateji oluşturmanız gerektiğinde aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Tutarlılığı sürdürmede oynayacağı bir rolü olmadığı sürece, iş için hangi eylemleri yaptığınız önemli değildir.

3. Duygu

Hiç şüphe yok ki, müşteriler yaptıkları alışverişlerde her zaman rasyonel olmayacaklar. Çoğu insanın bir satın alma işlemi yapmadan önce markanın değerlerini hesaba kattığını zaten belirledik.

Peki markanız bu değerlere neden daha çok önem vermesin? Marka stratejinizi en iyi şekilde oluştururken bu kavramı hesaba katmanız markaya yardımcı olacaktır.

4. Esneklik

Bir şirketin esnekliği, odaklanmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Zaman kesinlikle hemen akıyor ve zamana ayak uydurmak için, şirketinizi büyük bir başarıya dönüştürecek bazı esnek planlara ihtiyacınız vardır.

Yani burada yapabileceğiniz tek şey, şirketiniz için istediğiniz sonuçları elde edebilmek için yaratıcı bir zihniyete sahip olmaktır.

4. Markanızı tanımlamak için doğru stratejiyi oluşturun

Bu, markanızın tam olarak neyi temsil ettiğini, USP’nin ne olduğunu, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz ve buna göre pazardaki varlığınızın benzersiz özelliklerinizi tanımlaması için çok önemlidir.

Logonuz, ilanlarınız, ofis iç ve dış cepheleriniz, çalışan yönetimi, sosyal medya varlığınız, kartvizitleriniz, çalışanınızın elbiseleri, müşteri hizmetleri vb. Markanızı tanımlayacaktır.

Dolayısıyla marka stratejiniz her zaman bu ayrıntılara dikkat etmelidir.

5. Müşterilerinize odaklanın ve Engelleri Bilin

İşletmenizin başarısı her zaman müşterilerinizin sizin hakkınızda nasıl düşündüğüne bağlıdır. Ve daha önce de söylediğim gibi, bir marka ile müşterileri arasındaki ilişki, herhangi bir işletmenin etkinliğine karar verir.

Pazarda bir marka olarak büyümenizi engelleyebilecek engelleri öğrenmek için pazarlama ve rakip analizi de yapmalısınız.

Tüm bunlara dikkat etmeniz, dönüşüme dayalı bir marka stratejisi oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Sonuç!

Bugün sizin için sahip olduğumuz tek şey bu.

Bu makalenin, marka stratejisi kavramını en iyi şekilde anlamanız için size biraz yardımcı olacağını umuyoruz.

Başarılı bir marka stratejisinin en önemli faktörü sizce nedir? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

İlgili Akademik Makeleler:

 1. ULUSLARARASI MARKA STRATEJİ FORMÜLASYONU: STANDARDİZASYON VE UYARLAMA YAKLAŞIMLARI
 2. Marka stratejilerinin oluşturulması; coca-cola örneği
 3. Sun Tzu Savaş Sanatına Göre, Marka Pazar Stratejilerinin Belirlenmesi
 4. Turistik Destinasyonlarda Marka Stratejileri: Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti
 5. TELEVİZYON DİZİLERİNDE MARKA YERLEŞTİRME STRATEJİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir