1. Anasayfa
 2. Pazarlama

E-pazarlama Vs Dijital Pazarlama: 2019 için daha iyi olan nedir?

E-pazarlama Vs Dijital Pazarlama: 2019 için daha iyi olan nedir?
0

E-Pazarlama ve Dijital Pazarlama… Bu kavramlar çok benzer değil mi? Sadece e-pazarlamayı dijital pazarlama kampanyanızın bir parçası olarak görürsünüz, neyin daha iyi olduğuna dikkat etmezsiniz, şimdi farkettiniz değil mi?

Açık bir fark yaratmaya başlamanın zamanı geldi. 2019 için bir odağı seçmenize yardımcı olacak trendleri belirlemeye başlamadan önce, bu kavramların gerçekte ne anlama geldiğini açıklayalım.

E-pazarlama vs Dijital Pazarlama: Fark Nedir?

Dijital pazarlama , pazarlama faaliyetlerinizi tüm dijital kanallarda kapsayan geniş bir terimdir. Bu yöntemler arasında e-posta pazarlaması, etkileyici pazarlama, arama motoru optimizasyonu, mobil pazarlama, uygulama reklamları, ücretli sosyal medya reklamcılığı ve çok daha fazlası bulunur. Elektronik reklam panoları gibi çevrimdışı kanallar da dijital pazarlamada yer almaktadır.

E-pazarlama ise daha belirgin bir terimdir. Yalnızca İnternet üzerinden erişilebilen medyalara atıfta bulunur. E-pazarlama stratejileriİçerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu, tıklama başına ödeme reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması ve daha fazlasını içeren dijital pazarlama kategorisidir.

Bekle… İnternet pazarlaması ile aynı şey değil mi? Evet. Ancak, e-pazarlamayı farklı kılan, aynı zamanda müşterileri ile ilişki kurmaya odaklanmasıdır. Müşteri incelemeleri almak, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, pazarlama ekibini büyük hedeflere yönlendiren araçlar olarak görülüyor. En önemlisi müşteri ilişkileri yönetimi ve takibidir. Bu noktada CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) sistemleri devreye girmektedir.

Şimdi farkı açıklığa kavuşturduk, görelim: 2019’da e-pazarlamaya mı yoksa dijital pazarlamaya mı odaklanmalısınız?

E-pazarlama Vs Dijital Pazarlama: 2019 için daha iyi olan nedir?

2019 için Trendleri Karşılaştırma

Facebook Büyüyor

Dijital pazarlamacıların çoğunu seviyorsanız, Facebook’un önemini zaten anladınız. 2018, bu platform için zor bir yıldı. Siyasi propaganda için bir platform olduğu için kötü bir üne sahipti… ve dünyayı sarsan veri ihlal skandalından bile bahsetmeli miyiz? 14 milyon hesaptaki kişisel veriler çalındı. Hatta Mark’ın bile kişisel bilgileri çalındı. Böylece insanlar ağa doğru kararsızlaştı.

Ancak Facebook hala çok büyük. Yakın tarihli bir Pew Araştırma Merkezi anketine göre , ABD’li yetişkinlerin% 68’i Facebook kullandığını söylüyor. Bu, Amerikalıların bilgilerini alması ve insanlarla günlük olarak etkileşime girmesi için birincil platformdur.

Facebook daha iyi olmaya devam ediyor. Hatta çevrimiçi öğrenme kategorisine giriyor . Profil müzikleri ve Facebook Hikayeleri gibi başka harika güncellemeler de gördük. Platform, markanızı daha güzel bir şekilde tanıtmanız için size araçlar vermeye devam ediyor.

YouTube Büyük Bir Trend

Yukarıda bahsettiğimiz Pew Araştırma Merkezi anketinde ilginç bir eğilim gösterildi: YouTube, ABD yetişkinlerinin kullandığı birincil platform. Geleneksel bir sosyal medya platformu dediğimiz şey olmasa da, yine de onun için sosyal bir unsur var. 18 ila 24 yaşları arasındaki ABD yetişkinlerinin% 94’ü çevrimiçi veya telefonlarında YouTube’u kullanıyor.

Bu yüzde aşırı büyük bir rakam. Dijital pazarlama açısından bu, daha fazla markanın YouTube reklamlarına ve uygun video kampanyalarına yatırım yapacağı anlamına gelir.

Orijinallik Her Şeyden Daha Önemli

Çevrimiçi pazarlamacılar, özgünlüğün uzun zaman önce önemli olduğunu fark ettiler. Geleneksel reklamcılığa odaklanmak yerine, etkileyici tavsiyelerinin gücünü kullanmaya başladılar.

Bu bizi yepyeni bir özgünlük seviyesine getiriyor. Evet… Etkileyiciler, çevrimiçi pazarlamanın hala önemli bir yönüdür. Ancak, kampanyaların büyüklükte değil, derinlemesine ve izleyici etkileşimi içinde büyümesi gerekecek. Burası gerçekten e-pazarlama alanında, odak noktadaki tüketicilere odaklandığımız yer.

2017 Tüketici İçerik Raporu: Dijital Çağda Etkisi Stackla tarafından Millennials% 90, özgünlük desteklemek için markalar seçiminde önemli bir etken olduğunu göstermiştir. Öyleyse, etkileyicilerle işbirliği yapıyorsanız veya paylaştığınız içerik için deneme yardımı almaya karar verirseniz , orijinallik korumak için çok önemlidir.

Uzun Form İçeriği Yüksek Değer Getiriyor

Uzun biçim içerik, genellikle 1.500 kelimenin ötesine geçen ayrıntılı makaleler, e-Kitaplar, kılavuzlar ve bloglar şeklinde gelir. Bu, öncekiyle ilgili bir trend. Uzun formlu içerik, markanızın orijinal görünmesini sağlar.

Günlük olarak 400-500 kelimelik kısa blog yazıları, düzenli olarak içerik yayınlamak için çok uğraşmış gibi görünmenizi sağlar. Bu makaleler, kısa eğlence gerektiren bir kitleye odaklanmadığınız sürece, okuyucular için fazla bir değer sağlayamaz. Kitleniz değer elde etmeye odaklanıyorsa, daha çok çalışmanız gerekir.

Bir işe profesyonel yazma hizmeti iyi bir fikir olabilir. Superior Papers , uluslararası düzeyde mükemmel bir seçenektir. Türkiye için de bazı seçenekler mevcut ama genelde kısa yazılar bulunmaktadır.

Bu Trendler Bize Ne Söyler?

Başlıca eğilimler tamamen e-pazarlama ile ilgilidir. Dijital pazarlama, daha geniş bir kategori olarak, web ve e-postalara giderek daha fazla odaklanmaktadır. Her şeyden önce, pazarlamacılar müşteri ilişkilerini yönetme konusunda endişe duyuyorlar.

Bu nedenle, küçük işletmeleri destekliyorsanız, kapsamınızı e-pazarlamaya daraltmak en iyisidir. Bahsettiğimiz büyük bir markasa, çevrimiçi dünyanın ötesine geçen daha geniş bir dijital pazarlama kampanyasına yatırım yapabilirsiniz.

Seçim senin. Ne yapmaya karar verirseniz verin, 2019 trendlerine dayanan kesin bir pazarlama planı geliştirmeniz gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir