1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması Önemi ve Anlamı Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Önemi ve Anlamı Nedir?
0
Sosyal Medya Pazarlaması Önemi ve Anlamı Nedir?

Biz insanlar yani aslında olarak sosyal hayvanlar. İnsan toplumu için iletişim ve etkileşim hayati önem taşımaktadır. İnsanlar birbirleriyle sosyalleşmeyi ve etkileşimde olmayı severler. İnternet teknolojisi insanların iletişim kurma biçimini değiştirdi. Bir mektup yazmak veya uzakta olan bir akrabaya özel günlerde kartpostal gönderme günleri bitti artık. Bugün teknoloji, bir anda arkadaşlarınız ve ailenizle anında iletişim kurmayı sağlıyor.

Bugün herhangi bir bireyin yaşamına bakın. Çoğu zaman, her akşam iki ya da üç saat boyunca internette arkadaşlarıyla sohbet eden ve benzer kişilerle iletişim halinde olan insanları bulacaksınız. Her yaştan insan, ilgilendikleri konuyla ilgilenen sosyal paylaşım sitelerini bulmaya ve oradaki konuşmaları takip etmeye eğilimlidir. İnternet, küresel bir fenomen olmakla birlikte, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla, ilgi alanları hakkındaki bilgileri konuşmak ve paylaşmak için bir araya geliyor. İnternette arkadaşlık kurmak ve sosyalleşmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Sosyal ağdan bahsettiğimizde, insanların sadece belirli konuları tartıştığı sohbetlere ve diğer bloglara ve forumlara atıfta bulunmuyoruz. Video, film, müzik, fotoğraf ve paylaşmak istediği tüm bilgileri paylaşmak için sosyal medya kullanıyoruz. Milyonlarca izleyici, her dakika en yeni filmleri, kupürleri vb. Görüntülemek için You Tube’e giriş yapar. Benzer şekilde milyonlarca kişi online olarak arkadaş aramayı ve her zaman arkadaşlarıyla kendisiyle ilgili bilgileri paylaşan Facebook‘a giriş yapıyor. Flickr, fotoğraf paylaşımı için en favori site olur.

Belirli bir kelimenin veya bir konunun tanımını veya anlamını bilmek istediğinizde, ne yaparsınız? Vikipedi veya Ansiklopedi sitelerini online olarak kontrol etmeniz oldukça olasıdır. Vikipedi tarihini takip ederseniz, sosyal medyanın büyümesini ve gücünü en iyi şekilde tanımlar. Wikipedia, herkesin ve herkesin kendi sitesinde konulara, açıklamalara ve tanımlara katkıda bulunmasına izin veren bir sitedir. Sağlanan bilgiler ilgilenenler tarafından gözden geçirilebilir ve herhangi bir kişi yorumda bulunabilir. Bunun yanında düzeltmeler yapabilir ve daha fazla açıklama yapabilir. Böylece konular, belirli bir konuyla ilgilenen kişilerin toplu çabaları yoluyla oluşturulmakta, gözden geçirilmekte, değiştirilmekte ve yeniden şekillendirilmektedir. Bu, insanların bir araya gelmek, kasten, iletişim kurmak ve birileri için yararlı olan içerik oluşturmak için bir araya geldikleri sosyal medya ağının belki de en iyi örneğidir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması Önemi ve Anlamı Nedir?

Sosyal medya pazarlama sitelerine pazarlama şirketlerinin gözünden baktığınızda, araştırılmayı bekleyen büyük bir potansiyel görülebilir. Sosyal medya ağları, çevrimiçi müşterileri temsil eder. İşletmeler kitlesel olarak, pazarlama şirketleri potansiyel müşterilere ulaşabilir, ürün ve hizmetler hakkında fikir üretebilirler. Ayrıca müşterileri olanların yanı sıra ilgilenenlerin yardımıyla ürünler hakkında tartışmaya başlayabilirler. Pazarlamacılar çok fazla şey öğrenebilirler. Ürün ve deneyimleri hakkında müşterilerden çevrimiçi olarak gerçek geri bildirim alabilir ve konuyla ilgilenen ve izleyenlerin ilgisini çekebilir.

Sosyal medya pazarlaması bir olgudur ve bu, hiçbir pazarlama kuruluşunun göz ardı edemeyeceği ya da yok olamayacağı bir ortamdır.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya Pazarlama planı oluşturmak için ilk adım “SMART Yaklaşım” adıında hedefler ve amaçlar belirlemektir.

Spesifik: Sorulardaki hedefleri belirleyin; kim, ne için, nerede, ne zaman ve nasıl hedeflerle buluşacak?
Ölçülebilirlik: Kantitatif olan hedefleri ayarlayın. Belirli bir sayıda takipçiye ulaşmak veya ürün veya hizmetleri pazarda pazarlamak için yeterli web trafiği elde etmek gibi.
Ulaşılabilirlik: Mevcut yetenekleri dikkate alarak ulaşılabilir hedefler belirleyin. Ulaşılamaz hedeflerin belirlenmesi, şirketin hataya açık ve hayal kırıklığına uğramasına neden olur. Örneğin, iş profili günde ortalama 500 görüntü alıyorsa, ayda ortalama 15.000 aylık görüntüleme nedeniyle bir ayda 5000 takipçisi elde etme hedefi makul olacaktır.
İlgililik: SMM hedefleri, ana pazarlama veya iş hedefleriyle eşleşmelidir. Hedefin ne kadar önemli olduğu önemli değil, hedefin zamanlaması çok önemlidir.
Zamanlama: Hedef, esnek bir zaman çizelgesine sahip başarılara bölünebilen makul bir süreye sahip olmalıdır. Örneğin; Bir işletme, bir yılda 50000 takipçinin ayda 4170 takipçisine eşit olmasını hedefliyor. Profil, 4170 takipçinin aylık limitine ulaşmayı başaramazsa, iş son tarihten önce hedeflerde değişiklik yapmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir