1. Anasayfa
 2. Diğer

Zam Nasıl İstenir? Zam İstemenin 10 Yolu

Zam Nasıl İstenir? Zam İstemenin 10 Yolu
0

Patronunuzun başarılarınızı fark etmesini ve size zam teklif etmesini bekliyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm, ancak böyle bir durumun % 1’den az şansı var. Zam istemek sinir bozucu bir durum olabilir, bu yüzden doğru zamanda olması önemlidir.

Şansınızı artıracağı ve olumlu bir sonuç doğuracağı için körü körüne gitmek yerine bir plan oluşturun. Kendinizi garip hissetmeyin ve şansınızı azaltmayın, bunun yerine kendinizden emin, mantıklı ve hazırlıklı olun ve sonuç olarak bir konuşma başlatın. Şirketinizin büyümesine çok katkıda bulunduğunuzu ve bunu hak ettiğinizi unutmayın.

1) Değerinizi bilin

Piyasadaki mevcut her işin piyasa değeri olarak tahmin edilen bir fiyatı vardır. Gerçek değeri, kendi şirketinizdeki meslektaşlarınızla veya piyasadaki ilgili şirketlerle konuşarak belirlenebilir mi? Uygulanabilir bir karşılaştırma yapmada muazzam bir yardımı kanıtlayabilecek birkaç çevrimiçi site var. Gerçek piyasa oranını hesaplamak asla kolay veya doğrudan bir iş değildir.

Bir kişinin maaşını birkaç faktör belirler ve etkiler. Tahmini miktar hakkında iyi bir fikir edinin ve ardından düşük maaşlı olup olmadığınıza veya maaşınızın piyasa oranına eşit olup olmadığına karar verin. Her iki durumda da kararlı ve kendine güvenen bir yaklaşım benimseyin ve ardından zam isteyin.

2) Gerçekçi olun

Bir zam istemek istiyorsunuz, ancak bu çok karmaşık bir iştir ve düzgün bir şekilde ele alınmazsa çok zor olabilir. Pragmatik olun ve kendi pozisyonunuzun yanı sıra iş pozisyonunun değerini belirleyin. Şimdi ne kadar artış isteyebileceğinizi düşünün.

Ücretinizin artırılmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti mi ve performans incelemenizin büyümenin önceden ele alınması gereken önemli sorgular olduğunu göstermesi için elinizden gelen en iyi şekilde çalıştınız mı? Yalnızca bir yıldır bu işte çalışıyorsanız, bu kadar erken maaş zammı istemek gerçekçi değildir. Bazı şirketlerin en az iki yıl önce terfi veya zam yapmayacaklarına dair net bir gündemi var. Zam istemeden önce kuralların net bir resmine sahip olmalısınız.

3) Zamanlama

Büyük bir efsane, her şeyin zamanlamayla ilgili olduğunu söyledi ve sözleri kendilerini defalarca kanıtladı. Bir zam istediğinizde bu tavsiyeyi unutmayın. Herkesin bulabileceği en iyi zaman, şirketinizin çok iyi ve karmaşık bir projeyi gerçekleştirdiği zamandır ve başarısında bir dönüm noktası olan çabalarınızdır.

Size yeni sorumluluklar verildiyse veya büyük bir sorunu çözdüyseniz, popülerliğinizi bir terfi ile kazanabileceğiniz iyi durumlardır. En kötü zamanlama, bir aptallık yaptığınızda ve bunun için bir projenin zarar gördüğü veya şirketin nakit sıkıntısı yaşadığı veya patronunuzun profesyonel veya kişisel sorunları olduğu zaman olabilir. Akıllı olun, dikkatlice düşünün ve zam isteyin.

4) Gerçeklerinizi toplayın

Son maaş artışınızdan bu yana başarılarınızı ve bunun organizasyon üzerindeki etkisini not edin. Varlığınızın şirkete ne gibi olumlu bir etkisi olduğu, gerçekler ve rakamlar açısından patronunuza söylenmesi gereken önemli bir sorudur .

Kimse kanıtı çürütemez ve sonra zam isteyemez. Oluşturulmasına yardımcı olduğunuz tüm iyi potansiyel müşterileri vurgulayın. Araştırmada; tüm gerçekleri toplayın, bir dosya oluşturun ve ardından bir sonraki eylem adımınızı belirleyin.

Şimdi bunu birkaç kez gözden geçirin, böylece uygulanabilir herhangi bir değişiklik yapabilir ve tüm bilgileri kendiniz öğrenebilirsiniz. Patronunuzun yanında olduğunuzda, başarılarınızı açıp sonra listeleyemezsiniz. Kapsamlı olun ki, ilgili herhangi bir soruyu sorarsa, hemen ve akıllıca cevaplayabileceksiniz.

5) Maaş pazarlığı yapın

Maaş pazarlığı hem siz hem de patronunuz için zor olabilecek garip bir konuşmadır. Bunun için önceden hazırlanmanız ve sonra zam istemeniz daha iyi. Bir arkadaşınızın yardımını alın ve sanki bir ofisteymiş gibi adımlardan geçin.

Tüm soruları, cevapları, karşı soruları ve ilgili cevapları hazırlayın. Davanıza zorlu bir arkadaşla katılmanın en iyi yanı, size iyileştirme yolları konusunda önerilerini verebilecek olmasıdır. Patronunuzla görüşmeniz zor olacak, bu yüzden ona göre hazırlanın. Yardım alamıyorsanız, cesaretinizi kırmayın, çünkü en iyi alternatiflerden biri alıştırma yapmaktır. Size neyin geleceği hakkında kabaca bir fikir verecek ve güven seviyenizi artıracaktır.

6) Profesyonel bir toplantı ayarlayın

Yükseltme ve terfi profesyonel meselelerdir ve bir tartışma için profesyonel bir ortama ihtiyaç duyar. Zam istemek için patronunuzla bir toplantı ayarlayın. Bu profesyonel bir tartışmadır ve diğerleri gibi onu konu hakkında önceden bilgilendirir, böylece zihinsel olarak buna hazırlıklı gelir. Onunla ilgili tüm bilgilerle tanışın ve davanızı sunun.

Şu anda herhangi bir kişisel sorun dile getirmeyin, çünkü bu durum davanızı engelleyebilir, çünkü ciddi bir tartışma sırasında kimse duygusal ve kişisel meselelerin bütünleşmesini sevmez. Sorumluluklarınızı ve başarılarınızı kısaca vurgulayın ve varsa rekabetçi maaş verilerini ortaya koyun.

7) İyilik için yalvarmayın

Zam istemek senin fikrindi ve rastgele bir düşünce değildi. Bu karara büyük bir öz araştırmadan sonra geldiniz ve sizi desteklemek için gerekli veri ve bilgileri topladınız. Bu tereddütlü olmanın, yeteneğinize ve şimdiye kadar size yardımcı olan verilerinize güvenmenin zamanı değil. Duyguların işyerinde yeri yoktur.

Patronunuzla konuşurken, onun duygusal bağına ve sizinle profesyonel bağına değil, yalnızca gerçeklere ve rakamlara vurgu yapın. İyilik isteyerek kendinizi aşağılamanıza gerek yok. Bunu hak ettiğinizi ve dolayısıyla başaracağınızı unutmayın.

8) Olumlu izlenim

İzlenimler, hem kişisel hem de profesyonel ortamlarda çok önemlidir. Zam istemeden önce doğru izlenimi yarattığınızdan emin olun. Parçayı iyi ütülenmiş resmi bir elbise, uygun ayakkabılar ve iyi aksesuarlar ile gidin.

Gösterişli bir görünüm, konuşmak ve buna göre hareket etmek için gereken güveni verir. Küçüklerinize, meslektaşlarınıza ve üst düzey yöneticilere eşit bir şekilde saygı gösterin ve herkes arasında olumlu bir izlenim yaratacaksınız.

9) Şirkete olan bağlılığınızı gösterin

Şirkete olan bağlılığınızı gösterin

Sadakat, takdir edilen bir özelliktir. Bu şirkette uzun süredir çalışıyorsanız, patronunuza bunu hatırlatmanın tam zamanıdır. Yürüttüğünüz ve firma için büyük kazançlar sağlayan tüm projeleri vurgulayın .

Onun başarısında rol oynayan senin sıkı çalışman ve uzun saatler oldu. Şirkete olan bağlılığınızı ve sadakatinizi gösterin ve ardından onu kabul edeceği için zam isteyin.

10) HAYIR’da durmayın

Dünya, patronunuzun etrafında dönmüyor. Olumsuz cevabının hayatınız üzerinde büyük bir etkisi olmasına izin vermeyin. Herkes yolunda biraz tökezler ama bir kazanan ayağa kalkar ve tekrar dener. Bunu daha fazla büyüme için bir fırsat olarak düşünebilir ve ondan size kişisel değerlendirmesini vermesini isteyebilirsiniz.

Bir dahaki sefere terfi alabilmeniz için daha iyi verimlilik elde etmek için atılması gereken adımları ona sorun. Bunu önemli bir süre takip edin ve ardından tekrar zam isteyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir