1. Anasayfa
 2. İşletme

Pazar Yeri Nedir? – Özellikler, Avantajlar, Komisyonlar

Pazar Yeri Nedir? – Özellikler, Avantajlar, Komisyonlar
0

Pazar yeri, hem alıcıyı hem de satıcıyı birçok yönden kolaylaştıran bir çevrimiçi mağaza veya platformdur. Çevrimiçi bir pazar, satıcıların alıcılarla buluştuğu ve ürün ve hizmetler sunduğu bir e-ticaret web sitesi veya mobil uygulama gibidir. Web sitesi tüm işlemlerden yani ödemelerden ve işlemlerden sorumludur.

Tanım: Oxford sözlükte “mal, hizmet vb. alıp satmak için diğer şirketlerle rekabet etme faaliyeti.” olarak tanımlanmaktadır.

Ancak, çevrimiçi mağazanın sahibi, sunduğu tüm ürünlerin envanterine sahip değildir. E-mağaza sadece diğer işletmelerin ürünlerini müşterilere satarak işlemi kolaylaştırıyor. Amazon, eBay ve Alibaba, çevrimiçi pazarın çok iyi örnekleridir. Ülkemizde de bunları Trendyol, n11, gittigidiyor olarak görmek mümkündür.

Pazar Yeri Özellikleri

Pazar Yeri Özellikleri

Size neredeyse her şeyi tek bir platformda sunan bir pazar yerinin en ilginç özelliklerinden biri; uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz ve kullanmaya başlamanız yeterlidir. Farklı tedarikçiler, ürünlerini tek bir platformda müşterilere sunmaktadır. Ürünlerini ilgili farklı mağazalarında ayrı ayrı sunmak yerine, mağaza yönetimi, müşteri işlemleri ve teslimat gibi her şeyi yönetmeleri gerekiyor.

Pazar Yeri Türleri

Üç ana pazar yeri türü aşağıdaki gibidir;

Dikey Pazar Yeri

Dikey pazar, yalnızca bir tür ürün satan ancak kaynakları farklı olan bir çevrimiçi mağazadır. TrueFacet.com, yalnızca mücevherler ve diğer ilgili ürünleri sunduğundan dikey mağazaya çok iyi bir örnektir, ancak mağazasında kıyafet, ayakkabı ve elektrik malzemeleri satmaz.

Mücevher çok pahalı ve lüks bir ürün olduğu için. Bu nedenle TrueFacet.com, bu tür yüksek değerli ürünlerin orijinalliğini ve garantisini korumayı başardı. Mağazanın CEO’su ve kurucusu Tirath Kamdar, röportajlarından birinde TrueFacet’in tüm mücevherlerine ayrı bir değer tanımlama numarası (VIN) tahsis ettiğini söyledi. Mağaza, tüm ürünlerinin orijinalliğini bu şekilde koruyor.

Yatay Pazar Yeri

Yatay pazar yeri, farklı türde ürünler sunan ancak hepsi aynı kategori özelliklerini paylaşan bir mağazadır. Örneğin, Panjo, alıcıların ve müşterilerin bağlantı kurduğu ve araçlarının ve otomobillerinin işlemlerini yaptıkları bir çevrimiçi mağaza.

Panjo’nun CEO’su Chad Billmyer, platformunun trafik getireceğini ve insanların kendi platformunda veri, altyapı ve topluluk sağladığı için ürünlerini alıp satacağını söyledi.

Dote, yatay bir pazar örneğidir ve yalnızca farklı perakendecilerin kadın ürünlerini tek bir platformda sunar. Kadınların farklı perakendecilerin uygulamalarını cep telefonlarına ayrı ayrı indirmeleri gerekmiyor. Dote, onlara tüm perakendecilerden ürünleri tek bir platformda sunacaktı.

Global Pazar Yeri

Küresel pazar, farklı kategorilerdeki ve farklı türlerdeki hemen hemen her şeyi satan bir mağaza türüdür. eBay, farklı türde ürünleri alıp satabileceğiniz küresel pazar yeri mağazalarına çok iyi bir örnektir. Araç, giysi, ayakkabı, otomobil, elektrik, elektronik vb.

EBay’de satıcı deneyiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Kupbens, insanların ürünlerini eBay’de alıp satmalarının nedeninin, mallarının doğru fiyatını ve değerini alacaklarını bilmeleri olduğunu söyledi. Ayrıca eBay ortamının müşterilerine bir topluluk ve verimli bir çevrimiçi pazar ortamı sunduğunu söyledi.

Pazarda Satış Yapmanın Avantajları

Online pazarın avantajlarından bazıları şu şekildedir;

Uluslararası Pazara Erişim

Bir e-ticaret mağazasına sahip olmak size uluslararası pazara erişim fırsatı sunar. Dünyanın her yerinden farklı insanlar hedef pazarınız olacak ve platformunuzu ziyaret edecekler. Başka bir deyişle, yalnızca bir pazar ve tek bir ülkeyle sınırlı kalmayacaksınız. Pazarlama kampanyanızla daha iyi performans gösterirseniz, ürünlerinize olan talebi artırabilirsiniz.

Mağaza Olmadan Ürün Satmak

Size ürün ve hizmetlerinizi makul bir fiyata satma fırsatı sunan bir pazar yeri var ve çevrimiçi mağazayı satın alma konusunda endişelenmenize ve onu kurmak için kaynak harcamanıza gerek yok. Zaten kurduğunuz mağaza ödeme yöntemini, reklamı, lojistiği ve ürün detaylarını sizin için yönetecektir.

Daha ucuz

Ürünlerinizi bir pazarda satmak, bir mağazaya sahip olmaktan çok daha ucuzdur. Etki alanı ve barındırma, SEO, telif hakları, temalar, web tasarımı ve diğer yönetim maliyetleri gibi maliyetleri ödemeniz gerekmez. Pazar yeri bu maliyetleri yönetecek ve tamamen yerleşik bir mağazanız olacak.

Güvenilirlik ve Dürüstlük

Bir çevrimiçi mağaza açarken, insanlar yeni mağazalara güvenmediği için müşterilerinize güven ve itibar kazandırmak çok zaman gerektirir. Ancak insanlar zaten kurulmuş olan çevrimiçi pazara güveniyor. Müşteriler aldıkları ürünü beğenmezlerse, pazar hakkında şikayette bulunabilirler. Ancak, ödemeyi yaptıktan sonra sıradan mağazaların güven ve güvenilirlik sorunları vardır.

Pazarda Satmanın Dezavantajları

Online pazarın dezavantajlarından bazıları aşağıdaki gibidir;

Pazarda Satmanın Dezavantajları

Satış Komisyonu

İdari ve yönetim maliyetleri konusunda endişelenmiyorsunuz, ancak yaptığınız her satış için belirli bir komisyon yüzdesi ödemeniz gerekiyor. Pazarın türüne göre% 5,% 10,% 15 veya% 20 olabilir, komisyon oranı yüzdesi değişebilir.

Fiyat rekabeti

Sizinle aynı kategoride daha fazla satıcı olduğunda. Pazar payını kazanmak için düşürerek fiyatlar açısından rekabet etmeleri kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle, eğer çalışmıyorlarsa ürünlerinizin fiyatlarını sürekli revize etmeniz gerekir.

Müşterilerinizin İletişim Bilgilerini Teslim Etmek

Herhangi bir pazarla bir anlaşma yaptığınızda, müşterilerinizin ayrıntılarını pazara teslim etmeniz gerekir. Başka bir deyişle, kaldıraç kalmadı. Bu, gelecekte hoşunuza gitse de gitmese de onlarla birlikte çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrılırsan Her Şeyi Kaybet

Rekabetçi fiyatlandırma veya başka nedenlerle piyasadan ayrılmayı planlıyorsanız ve satış geçmişinizden, ürün tanımınızdan, müşteri verilerinizden, önerilerinizden, incelemelerinizden ve istatistikinizden vazgeçmeniz gerekir. Pazar yeri müşterilerinizi satın alacak ve size hiçbir şey kalmayacak.

Nişinizin Kontrolü

Müşterileriniz ve tedarikçileriniz nedeniyle başlattığınız ürün kategorisi ve niş ve daha sonra karlı hale gelir. Pazarı terk ettiğinizde, platform nişleri koruyacak ve tedarikçilere pazara devam etmeleri için baskı yapacaktır. Pazar, işletmenin tüm operasyonları üzerinde tekele sahiptir.

Çıkar çatışması

E-ticaret mağazanız ve bir ürün kategoriniz varsa ve bunlar aynı anda çalışıyor. Pazar yeri fiyatları mağazalarınızdan daha yüksek veya daha düşük belirlerse, marka imajınıza, şirketinizin karlılığına ve müşteri memnuniyetsizliğine zarar verir. Bu nedenle, gelecekte çıkar çatışmasını önlemek için herhangi bir anlaşma yapmadan önce kontrol etmeniz gerekir.

Pazar Yeri Örneği

Amazon

Amazon, dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Ürünlerinizi / hizmetlerinizi satmayı planlıyorsanız, o zaman Amazon’a göz atmalısınız, çünkü internet aramalarının ve işlemlerinin çoğu bu pazarda gerçekleşir. Bu en önemli öncelik olmalıdır.

Fnac

Batılı kitleyi hedefleyen bir Fransız platformudur. Fnac, diğerlerinden daha acı genç bir pazar yeridir. Ancak platformuna farklı ürünlerin çok çeşitli kataloglarını ekledi.

Alibaba

Alibaba aynı zamanda dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Bir tahmine göre, dünya çapında yaklaşık 500 milyondan fazla aktif müşteriye sahip. Pazar yerinin satış hacmi çok daha yüksektir. Ürünlerinizi / hizmetlerinizi bir pazarda satmayı planlıyorsanız, Alibaba harika bir seçimdir.

Sonuç 

Tabii ki, tedarikçiler ve müşteriler üzerinde tam kontrole sahip olmak harika bir seçenektir. Ancak pazarda yeniyseniz ve sınırlı bir bütçeniz varsa, o zaman bir pazar yeri seçmek ve ürün ve hizmetlerinizi satmak kötü değildir, çünkü diğer pek çok masrafa katlanmak zorunda değilsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir