Örgütler İçin Karar Alma Süreci
Örgütler İçin Karar Alma Süreci
0

Yöneticiler için karar alma sürecini tartışacağız. İşlem, bir soruna nasıl bakacağınızı ve bu sorunu çözmek için bir dizi adımı nasıl kullanacağınızı gösterecektir. Yönetimsel karar almanın kilit bir öğesidir ve iş ortamı için çok pratiktir.

Karar alma

Kararlar, kararlar, kararlar – bunları bütün gün, her gün yapmak zorundayız. Ne giymeli, işte ne yapmalıyız, çocukları okuldan aldığımızda çocuklarla ne yapacağız vb.… Yüzleşelim – hayatlarımız kararlarla doludur.

Bazıları otopilot olarak kararlarını verebilir, diğerleri ise mümkün olan en iyi kararı verebilmek için dikkatli planlama ve düşünce süreçleri geçmektedir. Bu konuyu düşük çaba ve yüksek çaba düşünme yazımızda anlattık. Genellikle bunun nedeni, alınması gereken kararın yanlış karar verirsek önemli etkiye sahip olmasıdır. Bunu söyledikten sonra, yönetim ile ilgili karar verme sürecine bir göz atalım.

Sorunu Tanımlama

İlk adım sorunu tanımlamak ya da ‘Neyi düzeltmeye çalışıyoruz?’ Düdiyebiliriz. Amaçlarımız için, ilk evlerini satın almak isteyen birini, bir kişinin hayatında oldukça büyük bir adımı ve doğru evi seçtiğimizden emin olmak için çok düşünmemiz gereken bir şey kullanacağız.

Sadece ilk evinizi satın almak istemek gerçekten sorun değil; bu nedenle sorunun daha fazla tanımlanması gerekmektedir. Yani, bu durumda, sorun şu ki, bir daire kiralamaktan bıktık ve kendimize bir yer istiyoruz, çünkü sadece her ay kira ödeyip ondan bir şey alamıyoruz.

Sınırlayıcı Faktörleri Belirleme

Sonra sınırlayıcı faktörleri tanımlamalıyız. Bu adım için, sorunu gerçekten çözmemizi engelleyebilecek tüm faktörleri gözden geçirmemiz gerekiyor – temel olarak, düzeltmek istediğimiz sorunu çözmemizi engelleyecek şeyleri.

Zaman zaman, karar alma sürecini durduran sınırlayıcı bir faktörle karşılaştığımızı anlamak önemlidir. Örneğin, bir evi peşinat olarak yatırmak için paranız yoksa, evi satın almak için bir şey koymanız gerektiğinden, ilerleyemezsiniz. Bizim amacımız için, yatırılacak paranız olduğunu ve ev sahibi olmaya hazır olduğunuzu varsayacağız.

Şimdi, aşağıdaki sınırlayıcı faktörlere sahip olduğumuzu varsayalım:

 • Bir ipotek ödemesi için ayda sadece 600,00 lira ödeyebilirsiniz.
 • Bir araba sahibi değilseniz ve çalışmak için otobüse binmek zorundaysanız, bu yüzden evin bir otobüs istasyonu yakınında olması gerekir.
 • Üç oda ve iki banyoya ihtiyacınız var.

Potansiyel Alternatifler Geliştirin

Sınırlayıcı faktörlere sahip olduğumuza göre, potansiyel alternatifler geliştirmeliyiz. Burada, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak alternatiflerin neler olduğuna bakacaksınız. Sınırlayıcı faktörlerimizi bildiğimiz için, artık bu faktörleri ele almamıza ve sorunumuzda bize yardımcı olacak alternatifler geliştirebiliriz.

Örneğin, aşağıdaki potansiyel alternatifleri inceleyebiliriz:

 • Bulunduğunuz yerde kalın ve bir ev satın almayın (bu gerçekten sorunu çözmez veya alternatiflerle uğraşmaz).
 • Gerçekten sevdiğiniz ev ödeyebileceğinizden daha fazla pahalı ise, diğer masrafları kısabilir veya aylık ipotek ödemesine yardımcı olacak bir oda arkadaşı alabilirsiniz.
 • Otobüs durağına yeterince yakın değilse bir bisiklet satın alabilirsiniz.
 • Daha küçük bir evin daha ucuz olacağı düşüncesiyle sadece iki odası olan bir ev satın almaya çalışın.

Şimdi bu kriterleri, sınırlayıcı faktörlerinizi dikkate alan ancak düşündüğünüz alternatifleri de dikkate alan evleri aramak için kullanırsınız. Sizi istediğiniz eve ve istediğiniz şekilde elde etmek için nasıl harmanlandıklarını görmek için sınırlayıcı faktörlerinizi alternatiflerinize göre tartıyorsunuz.

Alternatifleri Analiz Edin

Şimdi alternatifleri analiz etmelisiniz. Sahip olduğunuz her bir alternatifi alacak ve sırayla en az mümkün olana en uygun olanı belirlemeye çalışacaksınız. Bu alternatiflere baktığımızda, anlaşma bozucu olan hiçbir şey yoktur. Ancak, dediğim gibi, bunlar hakkında gerçekçi olmalıyız. Böylece:

 • Aslında yaşayabileceğiniz bir oda arkadaşı bulamayabilirsiniz.
 • İki odalı ihtiyacınız olan alan için işe yaramayacağını fark edebilirsiniz.
 • Giderleri azaltmak, yapabileceğiniz ve çalışabileceğiniz bir şeydir, zaman geçtikçe diğer sorunları çözmenin yollarını bulursunuz.

Böylece, ev aramaya başlarsanız ve aylık ödemeler hariç tüm kriterlerinize uygun olanı istediğinizden fark ederseniz, en iyi alternatifiniz, evi karşılayacak masraflarınızı azaltmaktır. Böylece, en iyi alternatifi veya probleminize en uygun ve onu çözmenize yardımcı olan alternatifi seçtiniz.

Alternatifi Uygula

Artık bir karar verdiğinize göre, alternatifi (kararınızı) uygulamanız gerekiyor . Bu adımda, göründüğü gibi, karar verdiğiniz kararı uygularsınız. Şimdi, bu ipotek ödemesinin işe yaramasını sağlamak için nereden kesebileceğinize bakmaya başlıyorsunuz. Harcamalarınıza bakar ve ortaya koyduğunuz diğer tüm kriterlere uyan istediğiniz evin ödemesini yapmak için neyi kesebileceğinizi veya azaltabileceğinizi görürsünüz. Bir otobüs durağına yakın olacak ve istediğiniz banyo ve odası sayısı olacaktır. Ancak, fiyat 600,00 TL limitinizden daha yüksek olabilir ve bu yüzden sınırlayıcı faktörleri ele alan alternatifle çalışıyorsunuz.

Kontrol ve Değerlendirme Sistemi Kurun

Kararınız için bir kontrol ve değerlendirme sistemi kurmak önemlidir. Bu adımda, verdiğiniz kararı izlemek ve kontrol etmek için yollar belirlersiniz. Örneğimizde, bunu yapmanın en iyi yolu, daha yüksek ipotek ödemesini içeren bir bütçe oluşturmak, bazı giderlerinizi almak veya azaltmak ve geliştirdiğiniz bütçenin içinde kalıp kalmadığınızı düzenli olarak analiz etmektir. Kararınızın işe yarayıp yaramadığını görmek için kontroller (bütçe) ve bir değerlendirme sistemi (bütçenin haftalık incelemesi) geliştirirsiniz.

Makale Özeti

Bu sürecin oldukça basit olduğunu anlamak önemlidir:

 1. Düzeltmeniz gereken bir sorun tanımladınız (sorunu tanımlarsınız )
 2. Bu sorunu gidermenizi engelleyecek tüm unsurları siz belirlersiniz ( sınırlayıcı faktörler )
 3. Bunları ele almak için olabildiğince çok alternatif bulmak için bu sınırlayıcı faktörler üzerinde çalışın ( alternatifleri tanımlayın )
 4. Ardından, hangi alternatifin en iyi olduğuna karar verin ( alternatifleri analiz edin )
 5. Hangisinin en iyisi olduğuna karar verin ( alternatifi uygulayın )
 6. Kararınızda başarılı olup olmadığınızı izleyin ( bir kontrol ve değerlendirme sistemi kurun )

Bu adımlar iş dünyasında her zaman gerçekleşir ve üzerinde çalışmak çok basit bir işlemdir. Bu, her seferinde doğru olacağınız anlamına gelmez, ancak en azından mantıklı ve kanıtlanmış bir süreci izlediniz ve ilk başta neden karar verdiğinizi yedeklemek için bilginiz var. Bu her zaman sadece tahmin etmekten daha iyidir. Unutmayın, doğru kararı verdikten sonra asla doğru kararı verdiğinizi asla bilemezsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir