Pazarlama Nedir? – Giriş, Tanım ve Uygulamalar
Pazarlamaya Nedir? – Giriş, Tanım ve Uygulamalar
1

Pazarlama ile ilgili bu tanıtım makalesinde, pazarlamanın ne olduğunu, tüketicilere ulaşmak için nasıl kullanıldığını ve işletmeler için neden önemli olduğunu öğreneceksiniz. Değişimin pazarlama ile nasıl ilişkili olduğunu da göreceksiniz.

Pazarlama nedir?

Pazarlamayı nasıl açıklarsınız? Genellikle bir kişinin başına gelen ilk birkaç kelime ‘pazarlama satışa eşittir!’ Pazarlama sadece kişisel satış ve hatta reklam değildir. Çoğu insan pazarlamayı çok sınırlı bir şekilde tanımlar. Pazarlama, halkla ilişkiler, satış promosyonu, reklamcılık, sosyal medya, fiyatlandırma, dağıtım ve diğer birçok işlevi içerir.

Şirketler pazarlama bütçelerini önemli ölçüde arttırdı. Örneğin, şirketlerin SADECE ÇOCUKLARA pazarlama için yılda 15 milyar doların üzerinde harcama yaptığı tahmin edilmektedir. Bu, 1992’de harcadıklarından 2,5 kat daha fazla bir artıştır. Pazarlamanın birikimli işlevi, iletişim kurmak, sunmak ve tüketiciye değer yaratmaktır. Ayrıca, şirketler çalışanlarını, paydaşlarını ve toplumunu da dikkate almalıdır. Çevresindeki en başarılı şirketler, çok tüketici odaklı pazarlamaya girişmektedir. Müşterilerinin günlük yaşamlarını incelemek için muazzam miktarda zaman, para ve kaynak harcıyorlar ve bir ihtiyacı karşılamak için ürünler yaratıyorlar. Yaratıcı, öncü pazarlama ile tanınan şirketlere örnek olarak Disney, Pepsi, Apple ve Procter & Gamble verilebilir.

Dört P

Pazarlama dört unsurdan oluşur: ürün, yer, tanıtım ve fiyat. Elemanlar, tüketiciyi etkili bir şekilde hedeflemek için uyumlu bir planda kullanılmalıdır. Bir ürün, fiziksel bir ürün veya hizmet olabilir. Dağıtım, ürünün satın alındığı yer. Fiyat, bir tüketicinin ürün için ödediği tutardır ve tanıtım, şirketin mesajını etkili bir şekilde iletmek için kullanılan iletişim araçlarından oluşur.

Pazarlamanın Resmi Tanımı

Pazarlamanın resmi tanımı, ana odağı müşteri memnuniyetini sağlamak olan bir felsefedir. Pazarlama, müşteriler, ortaklar ve genel olarak toplum için değer yaratan teklifler yaratma, iletişim kurma, sunma ve değiş tokuş etme etkinliği, kurumları ve süreçleridir. Tanımda, işletmelerin hedef pazarlarına etkin bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olan tüm faaliyetler de yer almaktadır.

Pazarlama, müşteriler, işletme, paydaşlar ve genelde toplum için değer ifade eden sunuları yaratma, duyurma, teslim ve mübadele faaliyetleri ve güçlü müşteri ilişkileri geliştirme sürecidir (mucuk, 2017).

ismet mucuk

Pazarlama; müşteriler için değer yaratmayı, bunu tanıtma ve sunmayı; örgütün ve paydaşların yararına olarak, müşteri ilişkilerini yönetmeyi hedefleyen bir fonksiyon ve süreçler dizisidir (AMA, 2013).

AMERICAN MARKETING ASSOCIATION

Pazarlama, işletmelerin karşılığından değer elde etmek üzere müşterileri için değer yaratma ve güçlü müşteri ilişkileri geliştirme sürecidir (Armstrong ve Philip Kotler, 2013).

G. Armstrong ve PhIlIp Kotler

Değiş tokuş

Pazarlama için nihai sonuç, başarılı bir alışverişin gerçekleştiği zamandır. Örneğin, bugün bir fast food yemeği istersiniz. Bir tüketici olarak, tercih ettiğiniz bir şeyi almak için bir şeyden vazgeçmelisiniz. Çoğu tüketici bir ürün veya hizmet almak için parayı feshedecektir. Borsaların başarılı olabilmesi için yerine getirilmesi gereken bazı temel kurallar vardır:

 • En az iki taraf varsa değişim başarılı olur.
 • Her iki taraf da birbiriyle değerli bir şey alışverişinde bulunmalıdır.
 • Her iki taraf da niyetlerini açıkça ifade ederse, bir değişim başarılı olacaktır.
 • Son olarak, taraflar teklifi kabul etmeli ve birbirleriyle anlaşma yapmak istemelidir.

Örneğimizde, fast food restoranı işinizi istiyor ve paranızı alacak. Yemek için özgürce ödeme yaparsınız çünkü çok açsınız.

Değişim her zaman başarılı olmaz. Gerçekten bir spor araba satın almak isteyebilirsiniz, ancak değişim adımlarından biri gerçekleşmeyebilir. Örneğin, satış temsilcisinin teklifini kabul etmek için paranız olmayabilir.

Makale Özeti

Pazarlama, müşteriler, tüketiciler, ortaklar ve genel olarak toplum için değer yaratan teklifler yaratma, iletişim kurma, sunma ve değiş tokuş etme faaliyeti, kurumlar kümesi ve süreçleridir. Sonunda, pazarlamanın odak noktası bir işletmenin ürün veya hizmetinin son kullanıcısıdır.

Pazarlamanın dört ürün, yer, fiyat ve promosyon unsuru bir şirketin pazarlama planının temelini oluşturur. Bu unsurların tümü nihai tüketiciye odaklanmalıdır. Şirketler uzun vadeli, destekleyici bir ilişki sağlamak ve tüketiciye değer katmak istiyor. Pazarlamacılar müşteriye odaklanmanın önemini anlamalıdır.

Bir pazarlamacının nihai hedefi, başarılı bir değişim gerçekleştirmektir. En az iki taraf olmalı ve her bir tarafın diğerini sunabilmesi için değerli bir şeye sahip olması gerekir. Taraflar değer sunabilmeli ve teklifi kabul edebilmelidir. Son olarak, her bir taraf diğer tarafla ilgilenmek zorundadır.

En başarılı şirketler, tüketicilerin yaşamlarında karşılaştıkları ihtiyaçları veya sorunları belirlemek için çok sayıda pazarlama araştırması yapmaktadır. En akıllı şirketler, bir tüketici ihtiyacını çözmek ve değer sağlamak için bir ürün yaratanlardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Çok faydalı bir makale. Teşekkürlerimi sunarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir