1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Niş Pazar Nedir? – Tanımı ve Örnekleri

Niş Pazar Nedir? – Tanımı ve Örnekleri
Niş Pazar Nedir? - Tanımı ve Örnekleri
0

Niş pazar, çok daha büyük pazarın küçük bir bölümünü oluştururken kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Basit bir ifadeyle, belirli bir ürünün odaklandığı büyük bir pazarın alt kümesidir.

Bunlardan bazıları ana pazarından farklıdır, bazıları ise benzer olabilir.

Böyle bir pazarın bir örneği, moda giyim pazarı devasa boyuttadır. Ancak Vintage Korse pazarı niş bir pazardır. Yalnızca küçük bir son kullanıcı bölümüne hitap eder ve tanımlayıcı parametrelerine sahiptir.

Şu anda oldukça uzmanlaşmış bir niş pazara girmeye çalışan veya halihazırda çalışan bir işletme iseniz, en önemli sorularınızdan ve endişelerinizden biri, etkinizi nasıl en üst düzeye çıkaracağınız ve izinizi nasıl bırakacağınız olmalıdır.

Pazarlamacıların yanı sıra bazı işletmeler de yanlışlıkla niş pazarda var olmanın bir dezavantaj olduğuna inanırlar, ancak hepsi ona nasıl baktığınızla ilgilidir.

Pazar Nişini Yapan Nedir?

Bazı durumlarda, bir niş bulmak kapsamlı araştırma gerektirir. Bazı nişlerin potansiyeli daha önce kullanılmadığından dolayı bunu anlamak için kapsamlı bir araştırma şarttır. Bununla birlikte, diğer durumlarda, bazen nişinizi bulmak kolay olabilmektedir.

Örneğin, yukarıdaki örneği ele alalım; moda giyim birçok yönden segmentlere ayrılabilen devasa bir pazar. Geniş bir terimdir ve herkes için farklı kıyafetler mevcuttur. Halbuki vintage korseler pazarı niş bir pazardır. Eski olduğu için satın almak da daha pahalıya mal olur.

Bu nedenle, pazar etkili bir şekilde ana pazarın çok daha küçük bir parçasıdır.

Niş bir pazara yatırım yapmadan ve satış yapmadan önce kapsamlı araştırma yapmak ve hedef kitlenizi tanımak çok önemlidir.

Niş Pazarlama nedir?

Niş pazarlama, öncelikle niş pazarlara odaklanır.

Benzersiz bir pazarı hedefleyen bir pazarlama ve reklam stratejisidir. Niş pazarlama, niş pazara ait grubu hedeflemektedir.

Bu pazarlama stratejisi ile bir işletme, güçlü yönlerine odaklanabilir ve onları rezonansa gireceği insanlara vurgulayabilir. Çok sayıda pazarlama stratejisi mevcuttur. Bununla birlikte, hangisinin şirketinize en uygun olduğunu anlamak için her zaman birkaçını birlikte ölçmeniz önerilir. Hedef kitlenin büyüklüğü de hesaba katılmalıdır.

Niş pazar, önce müşterinin gereksinimlerinin ne olduğu belirlenerek oluşturulur.

Bunları net bir şekilde anladıktan sonra, işletme sorunlara daha iyi çözümler sunmaya devam edebilir. Bu çözümler, bu nedenle, benzersiz olacak ve diğer firmalar aracılığıyla halihazırda mevcut olmayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, niş bir pazarın küçük bir pazar anlamına gelmediğidir. Sadece özel bir teklif ile belirli bir hedef grubu veya hedef kitleyi içerir.

Niş Pazar’ı Seçmek Neden İyi Bir Stratejidir?

Niş Pazar'ı Seçmek Neden İyi Bir Stratejidir?

Niş pazarlama kanalı, yalnızca işinizin niş pazarını bulmaya ve karşılamaya odaklanır ve bu nedenle büyür. İşletmenizin rakiplerinden nasıl farklılaştığını analiz eder ve bulur. Ayrıca, bir şirketin sınırlı bir bütçesi olduğunda fayda sağlamak için en iyi stratejilerden biridir.

Niş pazarlama yanıltıcı olabilir; ancak, hedef kitlenizi tanıyarak ve içeriğinizi kişiselleştirerek, hedeflenen grupla etkili bir şekilde etkileşim kurmak daha kolay hale gelir.

Niş pazarlama aynı zamanda belirli bir müşteri demografisine odaklanmak için reklam ve pazarlama stratejilerinizin ince ayarlanmasıdır.

Niş bir pazarın kendisini ayırt etmesine yardımcı olan özelliklerinden bazıları, diğerleri arasında durum, yaşam tarzı, coğrafi bölge, meslek, kültür, tarz, davranış, gereksinimler ve alışkanlıklardır.

Niş pazarlama yoluyla, bir işletme kendisini diğerlerinden ayırabilir ve kendisini tek yetkili olarak kurabilir. Ayrıca değerli görünmelerine ve erişimlerini genişletmelerine yardımcı olur.

Büyüdükçe hedef kitlesi ile uzun süreli bir ilişki kurabilirler.

Google My Business Profilinizin Niş Pazarlamada Oynayacağı Bir Rol Olabilir Mi?

Google My Business, Google’da bir şirketle ilgili bilgileri farklı sonuçlarda gösteren bir işletme listesidir.

Yerel Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için uygundur.

Google, girişinizin ayrıntılı olmasına izin verir. Böylece, Google My Business’ı kullanarak işletmenizin belirli özelliklerini vurgulayabilirsiniz. Bu nedenle Google, işletmenizi çeşitli alakalı reklamlarda gösterebilir.

Örneğin, şirketiniz varlıklı kişilere hitap ediyorsa veya lüks ürün veya hizmet sağlayıcısıysanız, açıklamanızda ‘yüksek teknolojiden’ bahsedebilirsiniz. Profilinize ve sağlanan açıklamaya göre Google, konumunuz zaten bilindiği için coğrafi nişinizi otomatik olarak hedefleyecektir.

Niş Pazar Nasıl Bulunur ve Tanımlanır?

Niş Market iş stratejisinin başarılı bir şekilde uyarlanması dört basit adım etrafında döner ve bunlar;

1. Güçlü yönlerinizi olduğu kadar zayıf yönlerinizi de tanıyın

İşinizi iyice analiz edin ve ne sunduğunuzu ve nerede eksik olduğunuzu anlayın. Niş pazarlama, markanızın avantajından yararlanır. Böylece markanın kalitesi, ekibi ve ürün portföyü gibi güçlü noktaları tanıyarak niş pazarlama kampanyanızın temelini atabileceksiniz.

Bu pazarlama biçimi, kullanıcı segmentine ve hedef kitlenin en çok etkileşim kurmak istedikleri sektörüne odaklanmasına olanak tanır. Ayrıca, aşağıdakiler gibi çeşitli diğer faktörleri anlamalarına yardımcı olur:

 • Markanızın çözdüğü sorunlar
 • Rakiplerinizden hangi yönlerden daha iyi yapıyorsunuz?
 • Şirketiniz nerede üstün?
 • En çok neye sahipsin?
 • Kime hitap etmeyi seviyorsun?

2. Araştırma yapın

Niş pazarlama stratejisine devam etme kararınızın doğru karar olduğundan emin olun. Daha önce tartışıldığı gibi, ancak kapsamlı araştırma yapılarak yapılabilir.

Aynı pazar alanındaki rakiplere ve yaptıklarına bir göz atan rakip analizi de yapılabilir.

Pazarın bir bölümünü gözden kaçırıp kaçırmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

İkincisi, markanız ve sektörünüzle eşleşen benzer kelime öbekleri veya anahtar kelimeler bulmaktır. SEO stratejilerinizi geliştirmenize ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ubersuggest gibi anahtar kelime öneri araçlarını kullanarak, başka hangi fikirlerin erişilebilir olabileceğini anlayabilirsiniz.

Daha sonra, ilham almak için en büyük perakendeci olan Amazon gibi e-ticaret web sitelerine bakmayı bile tercih edebilirsiniz. Daha önce düşünmemiş olabileceğiniz kategoriler için fikirler bulabilirsiniz.

Arama ilgisinin anlaşılabileceği başka bir anahtar kelime aracı bile kullanılabilir. Böyle bir araca örnek olarak Alexa’nın Anahtar Kelime Zorluk Aracı verilebilir.

Müşterilerin ne aradığını anlayacak ve böylece ilgi alanlarını, gereksinimlerini ve tercihlerini anlayabileceksiniz. Ayrıca, belirli bir niş pazarda önceden mevcut bir rekabet olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olacaktır.

3. İdeal hedef kitleniz ve müşteriniz ile tanışın

Müşterilerinizi anlayabileceğiniz ve aynı zamanda niş pazarlama kampanyanızla yaratıcı olabileceğiniz bir diğer yöntem, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamaktır.

Onlara daha iyi hizmet ve ürünler sunarak size yardımcı olacaktır.

İdeal hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Alexa’nın Hedef Kitle Örtüşme Aracını kullanabilirsiniz.

Bu araç, sizi ilgilendiren hedef kitle havuzuna sahip benzer web sitelerini bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, hedef kitlenizin ilgilenebileceği eğilimlerinizi de gösterir. Bunu kullanarak, hitap ettiğiniz pazarda markanız için fırsatlar bulabilirsiniz.

4. İşletmenizi herkese duyurun

Niş pazarlama, “düzenli” pazarlamanın daha küçük biçimidir. Şirketleri ve teklifleri hakkında bilgi yaymak için farklı yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır.

Pazarlama kanallarının güçlü yönlerini kişinin şirketi bağlamında ve onunla ilişki içinde değerlendirmek ve kabul etmek çok önemlidir.

Ayrıca, PPC reklamcılığına biraz yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Niş pazarlamaya odaklanıyorsanız, ücretli bir arama iyi bir fikirdir.

Belirli ticari amaçlı anahtar kelimeler ve uzun kuyruklu sorgular içeren yüksek kaliteli anahtar kelimeler ekleyerek, mesajınızı doğru kişilere iletebilirsiniz. Ayrıca, başka bir iyi fikir de kampanyanızı mobil görünümler için optimize etmektir.

5. Stratejinizi test edin

Tüm pazarlama stratejileri için, kampanyanızın performansını kontrol etmeye devam etmek ve buna göre değiştirmek çok önemlidir.

Kampanyanızın sonuçları onu optimize etmenize yardımcı olur. Niş pazarlama için de geçerlidir.

Diğerleri gibi niş bir pazarlama kampanyası, gelişmesi ve size başarı getirmesi için düzenli olarak izlenmeyi gerektirecektir.

Niş Pazarlarla ilişkili faydalar

Niş Pazarlarla ilişkili faydalar

Niş bir pazara ait olmanın birçok avantajı vardır.

Bu nedenle, birçok işletme sürekli olarak öne çıkmalarına yardımcı olan tanımlayıcı özellikler bulmaya çalışıyor. Niş bir pazarla ilişkili avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Niş bir pazarın parçası olduğunuz için çok sayıda ürüne odaklanmak zorunda değilsiniz. Öncelikle, ürününüzü seçilmiş bir grup insan için mükemmelleştirmeye odaklanmalısınız. Dahası, işletmeniz daha geniş bir kitleyi hedefliyorsa, bu, demografide ve hatta psikografide farklılıklar olacağı anlamına gelir. Bu da daha kapsamlı terzilik anlamına geliyor.
 • Niş bir pazarda olmak, daha fazla uzmanlaşma gerektirdiğinden daha az rekabet olduğu anlamına gelir. Sayısının doğrudan rakip düşüktür.
 • Niş pazarlara hitap eden işletmeler uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda gerekli uzmanlığa sahip oldukları anlamına gelir. İzleyicilerin gereksinimlerini ve tercihlerini anlarlar. Ayrıca, işlerinin değerini de bilirler. Hedef alanınızın dışındaki hedef kitleye hitap etmek zorlaşsa da, bu uzmanlık kısa sürede güçlü bir marka bağlılığı oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

 Niş Pazar İş Stratejisi Örnekleri

1. Lefty’s, The Left Hand Store

Sağ eli yerine sol elini kullananların oranı çok azdır. İnsanların yaklaşık yüzde 90’ı sağ elini kullanıyor ve geri kalan yüzde 10’u sol elini kullanıyor. Bu nedenle, birçok kez sol elini kullananlar sağ elini kullananlar için yapılan ürünlere alışmak zorunda kalmıştır.

Lefty’s şirketi bunu bir fırsat olarak gördü ve solaklar için bir mağaza açtı.

2. Divvies Vegan and Nut Free

Bu şirket, gıda kısıtlamaları veya alerjisi olan kişilere hitap etmektedir. Bunlar fındık ve hayvansal ürünlerden olabilir. Alerjisi olmayan çoğu insanın aralarından seçim yapabileceği çeşitli markalar varken, diğerleri için bu o kadar kolay değildir.

Divvies, endüstrinin bu bölümünden yararlandı ve fındık içermeyen ve vegan alternatiflere ihtiyaç duyan gruplara hitap eden bir işletme kurdu. Yumurtasız ve sütsüz tatlılar ve ikramlar sunarlar.

3. UNTUCKit

Bu giyim markası, çoğunlukla gömleklerini içine sokmayı sevmeyen insanlara hizmet ediyor. İşletme etkili ve yaratıcı bir şekilde ticari giyim endüstrisi içinde doymuş olarak algılanan bir segment yarattı.

Ürünleri sadece küçük bir değişiklik olsa da, artık ondan yepyeni bir segment yapılabilir.

4. Ev onarım niş pazarları

Bu alandaki örnekler arasında, belirli bir bölgedeki ev paletleri, 30 yıldan fazla bir süredir bölge ve mahallelerde ikamet eden insanlar ve ADA uyumlu ev tadilatı arayışında olan emekliler sayılabilir.

5. Kişisel antrenör Niş pazarları

Bu alandaki örnekler polis veya askeri programları ve adayları ve banliyölerde ikamet eden yeni anneleri içerir. Ya da fitness salonlarında bolca gördüğümüz BESYO mezunlarını içerir.

6. Bilgisayar güvenliği Niş Pazarları

Bu pazara sayısız örnek dahil edilebilir. Bunlardan bazıları yeni bilgisayar becerileri öğretiyor, çocuklar ilk akıllı telefonlarını alıyor ve kimlik hırsızlığı gibi siber saldırıların kurbanları da olabiliyorlar.

KAPSAMA!

Sonuç olarak, henüz niş pazarlamaya girmediyseniz, kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Daha küçük ve belirli bir hedef kitleye ulaşmak ve onunla bağlantı kurmak etkili bir pazarlama taktiğidir. Ayrıca işletmelerin izleyicileriyle uzun süreli ilişkiler kurmasına ve sadık müşteriler kazanmasına yardımcı olur.

Makale, yetersiz hizmet alabilecek bir müşteri segmenti bulmanıza yardımcı olmalıdır. Diğer SEO taktikleri, kitle içgörü araçları ve anahtar kelime araştırması dahil olmak üzere yöntemler, niş pazarınızı belirlemenize, hedeflemenize ve böylece onunla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

İş modeliniz için Niş Pazar stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Yorumlarda paylaşın cevaplayalım.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Bir Niş Pazar Olarak Türkiye’deki Vegan Ürünler: Tüketici Bakış Açısından Keşfedici Bir Araştırma 1
 2. Seyahat acentelerinin bakış açısıyla bir niş pazarın profili: Somut kültürel miras yaklaşımı ile yedi kiliseler
 3. Niş pazarlama sisteminin üç boyutlu işleyişi ile sistemin yapılandırılması ve Eczacıbaşı Vitra’daki uygulama
 4. Niş (Niche) pazarlama ve Hatay turizmine yönelik niş pazarlama stratejilerinin belirlenmesi
 5. Niş pazarda fırsatlar ve tehditler Denizli tekstil sektöründe bir uygulama
 6. Niş pazarlama stratejisi ve organik ürünler pazarında bir araştırma
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir