1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Operasyon Yönetimi Nedir? – Üretim Verimliliği ve Müşteri Memnuniyeti

Operasyon Yönetimi Nedir? – Üretim Verimliliği ve Müşteri Memnuniyeti
Operasyon Yönetimi Nedir? - Üretim Verimliliği ve Müşteri Memnuniyeti
0

Operasyonlar, herhangi bir kuruluşun can damarıdır. Bir işletmenin mal ve hizmetleri nasıl işlediği ve çıktısının üretilmesine yardımcı olur. Bu makalede operasyonlara odaklanacağız ve içinde mevcut olan unsurları açıklayacağız.

Bir Şirketin Parçaları

Okyanusu herkes sever. Plajda olmak, dalgaların geldiğini görmek, duymak ve ayak parmaklarınız arasındaki kumu hissetmek için rahatlatıcı bir şey var. Okyanusta olmanın en güzel yanlarından biri de deniz yaşamıdır. Şimdi, büyük bir beyaz köpekbalığına veya bunun gibi bir şeye maruz kalmaktan bahsetmiyorum, ama sahilde yürürken veya taşların üzerine çıkarken gördüğünüz deniz yaşamından bahsediyorum.

Her zaman karşılaştığın deniz hayvanlarından bazıları farklı şekil ve boyutlarda denizyıldızıdır. Denizyıldızı ile ilgili harika şeylerden biri, eğer bir kolunu kaybederse, geri büyüyecek. Ve bu bir denizyıldızı için havalı olsa da, aynı durum iş dünyasında mevcut değildir. Görüyorsunuz, eğer iş bir deniz yıldızı olsaydı, aşağıdakileri temsil edebilecek birden fazla kol olurdu:

Bu kollardan herhangi biri düşerse, tekrar büyüyemezler ve kesinlikle organizasyona zarar verirler. Ve hepsi organizasyon için çok önemli olsa da, bu makaleiçin şirketin operasyon koluna odaklanacağız. Bu kol, şirketin verimli bir ürün üretmesini sağlamak ve nihayetinde şirketin karlılığına yardımcı olmakla birlikte müşterilerin nihai ürünlerinden memnun olmalarını sağlamaktan da sorumludur.

Operasyon Yönetiminin Bölümleri

Operasyon yönetimine gerçek dünyaya bakmak istiyorsanız, İftar Günü yemeğinizin nasıl bir araya geldiğine bir göz atın. Görüyorsunuz, operasyon yönetimi nezaret ve kontrolü olarak tanımlanabilir imalat süreci malzemeleri planlama, süreç planlama, sermaye gereksinimleri ve insan sermayesini dahil etmek. Vay canına – şimdi bu tanımın bir haliydi. Parçalarını anlamanıza yardımcı olmak için bu tanımın her bir bölümünü biraz daha parçalayalım.

 • Malzeme planlama, nihai ürünü yapmak için hammadde alım ve tesliminin koordinasyonudur.
 • Süreç planlaması, ürünün en kısa sürede, az atıkla ve mümkün olduğunca verimli bir şekilde yapılabilmesini sağlamak için gerekli süreçlerin tasarlanmasıyla ilgilidir.
 • Beşeri sermaye, tesisin işletilmesine yardımcı olan çalışanların yönetimidir.
 • Sermaye gereksinimleri, operasyon yönetiminin binalar ve makineler ile ilgili kısmıdır.

Şimdi bu alanlardan bahsettiğimize göre, onları İftar yemeği senaryosuna koyalım, böylece operasyon yönetiminde nasıl çalıştıklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Annesini veya büyükannesini bir İftar yemeği pişirdiğini gören herkes, orada devam eden bazı ciddi operasyon yönetimi olduğunu bilir.

İlk olarak, malzeme planlamasına bakmalıyız. Birisi, genellikle anne veya büyükanne, ihtiyaç duyacakları tüm öğelerin (malzemelerin) bir listesini yapmak zorundadır – tavuk, elbette, diğer tüm öğelerin yanı sıra (kızılcık sosu, patates, yeşil fasulye). Böylece tüm malzemeler tanımlanır ve satın alınır.

Şimdi süreç planlamasına geçiyoruz. Akşam yemeğimiz için, farklı öğelerin nasıl bir araya getirileceğine (süreç) bakıyoruz, böylece hepsi aynı anda masaya çarpıyor. Tavuk önce girmeli ve diğer eşyalar da onu takip edecek. Ancak patatesler de hazırlanmalı, patateslerin soyulup kesilmesi, soslanması gerekiyor. Bu nedenle, bu akşam yemeğinin başlatılması için atmamız gereken bireysel adımlara bakıyoruz ve hepsi de mantıklı olmak için sırayla olmalılar. Süreç planlaması olmasaydı (veya önce tavuğun gitmesi gerektiğini bilmeden),tavuk birkaç saat daha beklerken bir yeşil fasulye ve bisküvi masamız olurdu.

Bunları pişirmek için ev ve fırınımız olmasaydı, bu malzemelerin hepsi akşam yemeğinde yemek yiyemezdi. Düşündüğümüz akşam yemeğinin bir mutfakta yapılması gereken çok fazla parça olduğunu hayal edin. Yemeğin gerçekleşmesi için ek sermayeye (daha fazla fırın veya soba) ihtiyacımız var – bunlar bizim sermaye gereksinimlerimiz. Bunun malzeme planlamasına bakarken tartışılabileceğini görebilirsiniz. Yani, örneğin, bir fırınımız varsa ve üç tavuga ihtiyacımız varsa, açıkça bir sermaye sorunumuz var (yeterli fırın yok). Bir şirket malzeme planlamasına baktıkça, sahip oldukları sürecin içeri giren tüm malzemeleri kabul edebildiğinden ya da kullanabildiğinden ve içeri giren tüm malzemeleri işlemek için yeterli sermaye (makine vb.) olduğundan emin olmalıdır.

Son olarak, bu akşam yemeğine veya beşeri sermayeye kaç aşçı katılıyor. Şimdi, seni tanımıyorum, ama İftar günü evime düştüğünde, tüm teyzelerim arasında bir güreş maçı izlemek gibiydi. Hangisini pişirecekti, kimden neyin sorumlu olacağı vb. görülmesi gereken bir manzaraydı. Ancak açık olan tek şey, akşam yemeğini yapmak için yeterli insan sermayesine (işi yapan insanlar) sahip olmamızdı. Eğer yapmasaydık, dünyadaki tüm planlama, süreçler ve materyaller o tavuğu masaya koymazdı. Oldukça ilgili bir süreçtir, ancak adımlara bakıp parçaladığımızda, bireysel parçaların bütünü nasıl yaptığını anlayabiliriz.

Şirketin Dar Bir Bölümü

Az önce tartıştığımız, operasyon yönetiminin yönleridir. Az önce tartıştığımızdan görebileceğiniz gibi, malzeme, emek ve sermaye mallarını bir çeşit bitmiş ürün haline getirme sürecine odaklanıyor. İşlem yönetimi girişleri veya çıkışları önemsemez, sadece bitmiş bir ürünün görünmesini sağlamak için bir tür işlem vardır.

Eski ve Yeni

Zamanda geriye döndüğümüzde, operasyon yönetimi tamamen bir ürünü kapıdan çıkarmakla ilgiliydi. Montaj hatları ve otomasyon günün kelimeleriydi ve üretim (daha hızlı bir şekilde daha fazla ürün üretme) operasyon yönetiminin temelini oluşturuyordu. Bu Henry Ford ile başladı ve giderek daha fazla üretim tesisine dönüştü.

Bununla birlikte, operasyon yönetimi hala üretime odaklanırken, artık ürünün kalitesine daha fazla odaklanmıştır. Şirketler artık sadece bir ürün sunamıyor, aksine kaliteli ve uzun ömürlü bir ürün sunmaları gerekiyor. Rekabet daha zordur ve hayatta kalmak için bir şirket sadece bir ürün üretmekle kalmaz, aynı zamanda rakiplerine karşı dayanabilecek iyi bir ürün üretmelidir.

İşin tuhafı, bunun itici güçlerinden biri sosyal ağ ve internet. Şimdi, bir ürün iyi değilse, bir kişi çevrimiçi olabilir ve herkesin ürünün iyi olmadığını bilmesi için tweet gönderebilir, yayınlayabilir, metin gönderebilir veya blog yazabilir. Böylece, başkalarına söyleyen birine söylerler, vb. şirketin ve ürünlerinin itibarı bitene kadar böyle devam eder. Bu nedenle, operasyon yönetimi bir süreç olmakla birlikte, bu süreç sadece ürün üretmekle kalmayıp, aynı zamanda şirketin büyümesi ve gelişmesi için iyi bir ürün de üretmiştir.

Makale Özeti

Denizyıldızı şirketimizin gerçekten de farklı kolları var:

 • Operasyonlar
 • Maliye
 • Pazarlama
 • Satış
 • İnsan kaynakları

Ancak bu kolların, daha iyi bir kelime olmaması nedeniyle denizyıldızını yaşaması için birlikte çalışması gerekir. Ve denizyıldızımızın en önemli yönlerinden biri, aşağıdakilere odaklanan operasyon koludur:

 • Malzeme planlama : nihai ürünü yapmak için hammadde alım ve tesliminin koordinasyonu
 • Süreç planlaması : ürünün en kısa sürede, az atıkla ve mümkün olduğunca verimli bir şekilde yapılabilmesini sağlamak için gerekli süreçlerin tasarlanması
 • Sermaye gereksinimleri : operasyon yönetiminin binalar ve makineler ile ilgili kısmı
 • Beşeri sermaye : tesisin işletilmesine yardımcı olan çalışanların yönetimi

Tüm bu unsurlar kuruluşun yapması gerekeni yapmasına yardımcı olur ve bu da kaliteli bir ürün üretir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir