1. Anasayfa
 2. Marka

Marka Kişiliği Nedir? Markalaşmaya Nasıl Yardım Eder?

Marka Kişiliği Nedir? Markalaşmaya Nasıl Yardım Eder?
Marka Kişiliği Nedir? Markalaşmaya Nasıl Yardım Eder?
0

Yeni bir ceket alırken ilk baktığınız şeyler nelerdir? Veya bir parfüm aldığınızda? Ya da bir saat? Sanırım, diğer şeylerin yanı sıra, asıl satın alma işleminden önce göz önünde bulundurduğunuz ana etken, sizi nasıl hissettiriyor. Genellikle insanlar tarafından kendi kimliklerini iletişim eğilimi marka kişiliğinin bir ürün isterlerse. Başka bir deyişle, markanın kişiliği, bir müşterinin markasıyla olan ilişkisini gösterir.

Marka ile kavramları ayırt etmek çok önemlidir. Marka kişiliği kavramı ve marka imajı kavramı karıştı ama birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Bu makaleyi yazarken, bir uzmanın marka imajına sahip olabilirim, ama benim için kişiliğin, bir insan olarak benim için farklı olabilir. Böylece, Marka kişiliği markayı gerçek bir insan olarak tanımlamaya yardımcı olur.

Her marka bir kişiliğe sahiptir ve tüketicilerin bir markayı nasıl algıladığını ve markanın kendisini rakiplerinden nasıl farklılaştırdığını içerir. Genel olarak konuşursak, bir markanın kişiliğiyle, markanın kişileşmesini kastediyoruz, böylece insan özelliklerini markaya bağlıyoruz ve müşterilerin deneyimleriyle marka arasındaki tüm etkileşimler sonucu ortaya çıkıyor.

Marka kişiliği ile marka imajı arasındaki temel fark, marka imajının bir markanın somut ve fiilen fiziksel özelliklerinden oluşmasına rağmen, markanın kişiliğinin markanın duygusal ilişkilerine dayanmasıdır. Bütün konsept, ilgili marka ile ilgili olarak tüketicilerin akılda tutulduğu bağlantılar ile ilişkilidir.

Şirketler, marka kişiliğinin ne kadar güçlü olduğuna ve hedef kitlenin tam olarak kim olduğuna bağlı olarak farklılaşma ve rekabet avantajları elde edebilirler .

Marka Kişiliği Nedir? Markalaşmaya Nasıl Yardım Eder?

Marka kişiliğinin beş boyutu

Marka kişiliği fikri yaklaşık 1961’den geliyor, ancak 1980’lerden daha çok kullanılmaya başlandı. Küçük bir temel ilkelere dayanarak, tüm insan davranışının ortaya çıktığı Büyük Beş Kişilik Özellikleri ile derinlemesine bağlantılıdır. Tüm insan eylemleri, Büyük Beş Kişilik Özelliklerinde, deneyime açıklık, vicdanlılık, dışa dönüklük, uyuşma ve son olarak nevrotikliği içeren ilgili unsurların bir karışımına dayanır. Büyük Beş Kişilik Özelliğine dayanarak, marka kişiliğinin beş boyutu

Marka kişiliğinin beş boyutu
Marka kişiliğinin beş boyutu

Günümüzün canlı, sosyal ağ destekli marka toplulukları, marka kişiliğinin gelişmesiyle yaratılmıştır. Artan önemi nedeniyle, başarılı markaların önce marka eşitliği sağlayacak başarılı marka stratejileri oluşturmak için önce marka kişiliğini oluşturması gerekir.

Marka kişiliği bir kez kurulduktan sonra, farkındalık yaratmak için gereken iletişim ve pazarlama faaliyetlerinde açıklığa yardımcı olacaktır. Marka kişiliğini anlamak aynı zamanda en uygun mesaj ve medyayı ya da daha etkili ve uygun sponsorluk veya ortaklıkları seçmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, markanın kişiliğini anlamak, marka sahibinin tüketicilerle bağlantı kuran ve daha derin ve daha sürdürülebilir bir izlenim bırakan tutarlı bir marka deneyimi sunmasını sağlar.

Sosyal psikolog ve yazar olarak, Jennifer L. Aaker, “Marka Kişiliğinin Boyutları” başlıklı yazısında, marka kişiliğinin cinsiyet, yaş, sosyoekonomik, psiko-grafiksel ve duygusal bir marka ile ilişkili olan bir dizi insan özelliği olduğunu belirtti. Bir tüketicinin bakış açısından, bir markanın kişiliği, markanın davranış şekli, markanın neyi temsil ettiği ve bazen markanın neye karşı olduğudur.

Marka Kişiliği Örneği

Volkswagen böceği gibi küçük bir araba ile Lamborghini Diablo’ya kıyasla karşılaştırırsanız , o zaman Beetle’nin içten kuvvetli fakat dıştaki beyefendi veya kadın gibi kırılgan bir insan olduğunu hissedeceksiniz. Öte yandan, Lamborghini, canavar bir insandır, agresif ve gitmek için çılgınca. Çoğu insan böceğin dişil tarafta olduğunu söylerken Lamborghini tamamen Macho’dur. Böylece yavaş ama emin adımlarla her iki marka için bir kişilik geliştiriyorsunuz.

Şimdi bunu başka bir ürün veya marka için de yapabilirsiniz. Karşılaştırma BBC Keşif için MTV, ya Nickelodeon kanalı ve marka kişiliği değişmekte olduğunu göreceksiniz. Bu marka kişilikleri açısından , marka yöneticisinin, markanın yayılması için doğru medya araçlarına karar vermesinde yardımcı olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir