1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya ‘da Geri Bildirimin ve İçeriğin Gücünü Anlamak

Sosyal Medya ‘da Geri Bildirimin ve İçeriğin Gücünü Anlamak
Sosyal Medya 'da Geri Bildirimin ve İçeriğin Gücünü Anlamak
0
Sosyal Medya 'da Geri Bildirimin ve İçeriğin Gücünü Anlamak
Sosyal Medya ‘da İçerik Oluşturmak

Sosyal medya, insanlar içindir. sosyal medya ağlarına güç veren metin, ses ve görsel medya kullanarak içerik oluşturma ve paylaşma özgürlüğü ve ifade özgürlüğüdür. Milyonlarca sosyal medya var ve sayılar sadece gittikçe büyüyor. İlk kez, pazarlamacılar ve sosyal medya ajansı ile halkla ilişkiler ajansı, sosyal medya ‘da oluşturulan içeriği kontrol etmediklerini kabul etmek zorunda kalmıştır.

Bir marka veya hizmet yaratan ve geliştiren herhangi bir pazarlama organizasyonu, sosyal medyadan yoksun kalmayı ve uzak durmayı sağlayabilir mi? Mümkün değil. Pazarlamacılar rekabetlerinin mevcut olduğunu ve toplum tartışmalarına katıldığını fark edecekler ve bu nedenle orada olmanız da gerekiyor. Sadece rekabette değil, organizasyonun sosyal medya ağı topluluğunun tatminsiz müşteriler ve potansiyel müşterilerden de memnun olduğunu fark etmesi daha önemlidir. Bu aşamada, mevcut müşteriler tarafından oluşturulan ve verilen geri bildirimlerin “Olmak” veya “Olacak” müşterileri etkilemesi muhtemel olduğunu hatırlamak önemlidir.

“Müşterinin kral olduğu yönetim sloganının ciddiye alınması gerekmediğini” düşünürseniz, sloganı not edin ve ciddiye alın. Sosyal medya, müşterilerden gelen gerçek geri bildirimleri sağlayan en etkili ve güçlü platformlardır. Ve bu geri bildirimler, şirketlere muazzam bir değer vermektedir. Ürününüzle veya hizmetinizle ilgili topluluk tartışmalarına katılan Tech Savvy bireyleri, ürününüzün piyasaya sürüldüğü anda değerlendirilmesini ve görsel medya kullanarak veya fotoğraf veya video kırpıntıları biçiminde indirilebilen görsel medya kullanarak geribildirimlerini iletme olasılığı yüksektir. Web’i anında ve tüm dünyadaki izleyicilere ulaştırır.

Başarılı Sosyal Medya İçeriği Nasıl Oluşturulur?

 1. Bir içerik merkezi oluşturmak: Blogunuzun veya web sitenizin, içerik pazarlama stratejinizin (sosyal medya stratejinizin yanı sıra) önemli bir bileşeni olması gerekir; çünkü takipçileriniz, sahip olduğunuz bir medya platformunda daha derin bir ilişki kurmaya yönlendirirsiniz .Joe Pulizzi ve Robert Rose’un podcast’lerinde tartıştıkları gibi, Bu Eski Pazarlama , içeriğinizi kiralanan arazi üzerinde oluşturmayı bırakmanız gerekiyor .
 2. Tutarlı bir mevcudiyete ulaşmak için yeterli kaynak: Sosyal bir platformda modası geçmiş bir varlığa sahip olmak, orada bir varlık olmamasının çok daha kötü görünmesine neden olur. Bir platforma başlamadan önce, içeriğinizi sürekli olarak güncellemeniz için ihtiyacınız olan kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.
 3. Bir içerik planı: Belirli bir platformda neden iletişim kurduğunuzu ve orada ne teslim edeceğinizi anlamalısınız.

Anahtar ipucu : İçerik pazarlama ve sosyal medya çalışmalarınızı hizalamak konusunda yeniyseniz, en iyisi küçük olmaktır. En iyi sosyal platformları (Twitter, LinkedIn, Facebook ve YouTube) göz önünde bulundurun ve hedef kitlenizin en büyük yoğunluğunun nerede toplandığını görün.

Sosyal medya içerik planının temel unsurları

Yukarıda belirtildiği gibi, en iyi sonuç için, sosyal medya içeriğini dağıtmayı düşündüğünüz her kanal için özel bir planınız olmalıdır. Sadece her kanalda bir şeyler paylaşabileceğinden, yapman gerektiği anlamına gelmez.

Temel bir sosyal medya planı oluşturmak için, göz önünde bulundurduğunuz her kanal için bu soruları yanıtlayın:

Bu kanalın amacı nedir?

İçeriği yayınlamaya karar verdiğiniz her kanalda olmak için bir nedene sahip olmanız gerekir.“İzleyicileri kazanmak” kendi başına ve kendi başına geçerli bir neden değil, “web sitemize marka bilinirliği ve trafiği yönlendirmek için Facebook’ta takipçileri kazanmak” olabilir.Buradaki önemli kısım, kanaldaki içeriğinizin izleyiciyi istediğiniz satın alma işleminde bir sonraki adıma dönüştürmek için bir araç işlevi görecek olmasıdır. Örneğin, onları Facebook takipçisinden web sitesi görüntüleyicisine, e-posta abonesine, etkinlik katılımcısına veya seçtiğiniz dönüşüm hedefi gibi.

İstenen eylem nedir?

Yukarıdaki noktaya benzer şekilde, her kanalda birisinin ne yapmasını istediğinizi bulmanız gerekir. Ödeme? Yorum Yapmak? Web sitenizi ziyaret etmek? Bir şey için kayıt olmak?

Kitlenin bu kanalda almak istediği belirli içerik türü nedir?

Her kanalda dağıttığınız içeriği özelleştirin. Her bir kanal için hangi mesajların uygun olduğunu düşünün ve söz konusu kitleyle rezonansa gireceğini düşündüğünüz bir mesaj oluşturun. Bu kanaldaki insanların ihtiyaç duydukları bilgi gereksinimlerini ve nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Öncelikle metin, resim veya video yayınlayacak mısınız?

Bu kanalın doğru tonu nedir?

Her bir kanaldaki konu ve sosyal medya içeriği biçimlerini düşündüğünüzde, kanalın genel tonunun ne olması gerektiğini belirlemek çok önemlidir. Arkadaş canlısı? Eğlenceli? Profesyonel?

İdeal hız nedir?

Her kanalda içeriği ne sıklıkla yayınlamak istediğinizi anlamak akıllıca bir fikirdir. Haftada kaç yayın yayınlamak istiyorsunuz? Günün en iyi saati hangisi? Örneğin tweet gönderiyor, yanıtlıyor, Facebook durumunuzu güncelliyor veya yeni bir SlideShare yayınlıyorsanız, farklı kadrolara sahip olacaksınız. Ekibimiz günde bir ya da iki kez Facebook’ta yayınlamanın, tüm gün Twitter’ı izlemenin ve her gün vakit geçirmenin, LinkedIn’nin CMI için en iyi şekilde çalıştığını tespit etti. Ancak her şirket farklıdır, bu yüzden siz ve müşterileriniz için en iyi şekilde çalışacak olan programı belirlerken biraz zaman harcamak isteyeceksiniz.

Anahtar ipucu : Amaçlarınız, sosyal medya içeriği ile ilgili aldığınız kararları belirler. Örneğin, içerik pazarlama planınızın hedefi e-posta abonelerini artırmaksa, tüm blog yayınlarınızı Facebook ve Twitter’da yayınlamak gerçekten mantıklı olur mu? Okuyucuların, e-posta programınıza aynı bilgileri düzenli olarak ziyaret ettikleri sosyal kanallarda alabilmeleri için hangi sebepten haberdar olmaları gerekir? Sosyal ağlarınızda paylaştığınız içeriği nasıl değiştirebileceğinizi ve yeniden tasarlayabileceğinizi düşünün. Hem bu kanallar için hedefleriniz hem de kapsayıcı iş hedefleriniz için geçerlidir.

Geri Bilimdirim Nedir?

Geri bildirim, bir sistemin çıktıları, bir devre veya döngü oluşturan bir neden-sonuç etkisinin parçası olarak girdiler olarak geri yönlendirildiğinde ortaya çıkar. Sistem daha sonra kendi kendine geribildirimi olacağı söylenebilir. Sebep ve sonuç kavramı, geri bildirim sistemlerine uygulandığında dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.

Geribilidirim Tarihçesi

Antik düzenden beri kendi kendini düzenleyen mekanizmalar var ve on sekizinci yüzyılda Britanya’da ekonomik teoriye girmeye başlamıştı. Ama o zamanlar evrensel bir soyutlama olarak tanınmadı ve bir ismi yoktu.

Mekanik bir süreçte daha önceki bir konuma dönme anlamında “geri bildirim” fiili, 1860’larda ABD’de kullanılmıştır ve 1909’da Nobel ödüllü Karl Ferdinand Braun bir elektronik devrenin bileşenleri arasındaki (istenmeyen) bağlantıya atıfta bulunmak için bir isim olarak “geri bildirim” terimini kullandı.

1912 yılının sonlarında, erken elektronik amplifikatörleri kullanan araştırmacılar ( çıktılar ), çıkış sinyalinin bir kısmını giriş devresine geri kasıtlı olarak bağlamanın, amplifikasyonu ( rejenerasyon yoluyla) artıracağını, ama aynı zamanda da sesin duyulmasına veya şarkı söylenmesine neden olacağını keşfettiler.  Bu sinyal çıkıştan girişe geri bildirim eylemi, “geribildirim” teriminin 1920 yılına kadar farklı bir kelime olarak kullanılmasına yol açmıştır.

Yıllar içerisinde geribildirimin en iyi tanımlanması konusunda bazı anlaşmazlıklar olmuştur. Ashby’e (1956) göre, geri bildirim mekanizmalarının prensipleri ile ilgilenen matematikçiler ve teorisyenler, teoriyi basit ve tutarlı tutan eylemin döngüselliğini tanımlamayı tercih ederler. Daha pratik amaçlara sahip olanlar için, geri bildirim, daha somut bir bağlantı yoluyla kasıtlı bir etki olmalıdır.

Geribildirim örneği

Bu noktada, örgütlerin, bu tür sosyal medyaların itibarlarını yaratma veya kırma potansiyelini gerçekleştirmeleri önemlidir. Herhangi bir şehirde bir otele check-in yapan herhangi bir blogcu, birkaç dakika içinde ifadelerini kanıtlamak için fotoğraflarını ve deneyimlerini ekleyerek otel ve yorumunu hemen yayınlayabilir. Olumlu ya da olumsuz olması halinde, yorumları ve yayınları, görüşlerini muhtemelen otel için ya da aleyhine şekillendirecek binlerce izleyici tarafından görülüp tartışılacaktır. Deneyim elverişli değilse, hasar görme potansiyeli tüm izleyicilerin ve katılımcıların bir not alması ve gelecekte otelden uzak durması muhtemeldir. Özellikle otel hakkında bilgi ve inceleme arayanlar bile, olumsuz durumdan etkilenerek, otelin iş olanaklarına büyük zararlar vermektedir.

Organizasyonlar, sosyal medyanın gücünü anlamak zorundadır. Ayrıca sosyal ağların, vaat edilen sözler ile varsa beklentilere karşı fiili uygulamalar arasındaki boşluğu açığa çıkardığını anlayacaktır. Benzer şekilde memnun bir müşterinin raporu da organizasyonu büyük bir şekilde etkileyebilir. Müşteri deneyiminin olumlu veya olumsuz olup olmadığı, yayınların birkaç dakika içinde binlerce kullanıcı tarafından görülmesi beklenir. Ayrıca ürünün veya hizmetinizin gelecekteki satın alma veya tüketimiyle ilgili kararlarını vermesi muhtemeldir.

Sosyal ağlarda markalaşma ya da pazarlama tatbikatına başlamadan önce, organizasyonların birlikte hareket etmelerini ve pazarlama vaatleri ne olursa olsun, operasyonların aynı şeyi sunmaya hazır olduğunu ve bunları sunmaya hazır olması önemlidir. Herhangi bir eksiklik, büyütme etkisi ile vurgulanır ve potansiyel müşterileri etkileyebilir. Böyle bir hasarı geri almak, çok uzun bir zaman ve çok fazla çaba gerektirecektir. ( Geri bildirim analizi hakkında daha bilgi almak için tıklayınız.)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir