1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Doğrudan Pazarlama Nedir? Avantajları ve 7 Türü

Doğrudan Pazarlama Nedir? Avantajları ve 7 Türü
Doğrudan Pazarlama Nedir? Avantajları ve 7 Türü
0

Potansiyel tüketicilere verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi sunmak veya bir reklam ortamına ihtiyaç duymadan ürünlerinizi tanıtmak veya satmak için belirli bir kitleyi veya yaş grubunu nasıl hedefleyebilirsiniz ? Potansiyel tüketicilerin işletmenizin neler sunabileceği ile ilgilenmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Bu doğrudan pazarlama ile elde edilebilir.

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan pazarlama, geri dönen ve potansiyel müşterilerin, aralarında dolaylı bir araç kullanmak yerine doğrudan marka ile iletişim kurduğu bir pazarlama stratejisidir.

‘Doğrudan pazarlama’ olarak adlandırılır. Çünkü genellikle perakendeci gibi bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Doğrudan pazarlama kampanyasının sonuçları hemen ölçülebilir çünkü işiniz size kaç müşterinin olumlu cevap verdiğini izleyebilir.

Doğrudan pazarlama, bir satış alanının bireysel olarak tüketicilerine ve potansiyel müşterilerine kişisel olarak dağıtımına dayanır. Kapıdan kapıya satış görevlileri, promosyonlu telefon görüşmeleri, SMS, e-postalar, kiosklar, dağıtma broşürleri ve kuponlar kullanılan en popüler yöntemler arasındadır.

Doğrudan Pazarlama Türleri

Hedef kitlenize ulaşmak için uygulayabileceğiniz çeşitli teknikler vardır. Burada listelenen bazı doğrudan pazarlama türleri:

Doğrudan Pazarlama Türleri
 1. Yüz Yüze Pazarlama – Bu, doğrudan pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir. Yetkili satış temsilcileri, potansiyel müşterileri doğrudan karşılamak için istihdam edilir. Her temsilcinin amacı, bu potansiyel müşterilere ulaşmak, onları karlı tüketicilere dönüştürmek ve böylece kuruluşunuzun işini teşvik etmektir.
 2. Kapıdan Kapıya Pazarlama – Kapıdan Kapıya satış (D2D), yüz yüze pazarlamanın başka bir şeklidir. Bu sadece satış temsilcinizin, hedef kitlenizle doğrudan bir temas sistemi olduğunu gösteren, kapıdan kapıya adaylara katıldığı anlamına gelir. Başka herhangi bir pazarlamaya dayanmak yerine, bir D2D satıcısı bir yerden diğerine gider, potansiyel müşterileriile birlikte çalışmak üzereçeşitli uyumluluk tekniklerini uygulamak için sunduğunuz ürünler ve hizmetler hakkında bir konuşma yapar.
 3. Kiosk Pazarlama- Çok sayıda kalabalık alan halka açık yerler, insanların işinize dikkat etmesi için her zaman fırsatlarla doludur. Alışveriş merkezleri gibi bu yerlerdeki kiosklarda bulunan temsilciler, ürünleriniz ve hizmetlerinizle gözlerini yakalayarak doğrudan potansiyel müşterilerle konuşabilirler.
 4. Broşürler – Bu doğrudan pazarlama türü, potansiyel müşterilerinize bir satın alma kararı vermeleri durumunda sizinle temas kurma seçeneği sunan, sunduğunuz ürünler ve hizmetler hakkında basılı bilgiler içeren hedef kitleye broşür dağıtmayı içerir. Broşürler kiosklarda, potansiyel müşterilerinizden daha olumlu bir ilişki kurmayı teşvik etmek için de verilir. Bu broşürler bazen sadece sınırlı bir süre için ödenebilecek teklifler ve kupon kodları da içerebilir. Böylece potansiyel müşterilerinizi sizden bir satın alma işlemi yapmaya başlatabilir.
 5. Telemarketing pazarlama – Potansiyel müşterilerinizle bireysel olarak iletişim kurma ve işinizin ne sunması gerektiğini satın alma konusunda son birkaç yılda hızla büyüyen bir süreç. Çağrı merkezlerindeki temsilciler, ürününüzle ilgilenecek kişilerin bir listesini oluşturur ve satın almanın avantajlarını ve avantajlarını onlara bildirir. Bu teknik, AT&T ve Vodafone tarafından hem mevcut hem de potansiyel tüketicileri sundukları hizmetler hakkında bilgilendirmek için kullanılır.
 6. E-posta Pazarlama: İnternetin yaygın olarak kullanılmasıyla işletmeler, potansiyel müşterileriyle doğrudan iletişim kurmak için e-posta göndermeye yöneldiler. Bu tekniğe soğuk e-posta gönderme ve uygun bir stratejiyle kullanılırsa gerçekten iyi bir dönüşüm oranına sahiptir.
 7. Hedefli Reklamlar: İnternet, kapıları doğrudan bir başka yöntem olan Hedefli Reklamlar’a açtı. Bir kullanıcının internet üzerinden gerçekleştirdiği hemen hemen her etkinlik çerez veya diğer veriler şeklinde kaydedilir. Kullanıcının demografik özellikleriyle birlikte bu veriler reklamverenler tarafından kişiselleştirilmiş reklamları doğrudan kendisine hedeflemek için kullanılır. Hedefli reklamlara bir örnek,kullanıcının bir e-Ticaret web sitesini ziyaret ederken terk ettiği ürünlerin reklamlarına tanık olduğu yeniden pazarlamadır .

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları

İyi bir doğrudan pazarlama kampanyası, potansiyel müşterilerinize aşağıdakileri yaparak terfi ve satışa odaklanır:

 • Hem geri dönen hem de yeni müşterilerle doğrudan iletişime geçerek daha iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.
 • Ürün ve hizmetlerinizin çekiciliğini test etmek ve hedef kitlenizden doğrudan geri bildirim almak; bu, sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri geliştirmek için de kullanılabilir.
 • Onlarla iş yapmak için hangi pazarlama tekniğinin doğrudan hedef kitlenize ulaşmak için daha iyi bir yol olabileceğini anlamanıza yardımcı olmak.
 • Müşterilerinize, diğer potansiyel müşterilerle paylaşabilecekleri ilgi çekici herhangi bir içerik sağlama.
 • İşletmeniz için sadık müşteriler kazanarak satışlarda olumlu bir artış sağlamak.

Doğrudan Pazarlama Stratejileri

İyi planlanmış bir kampanya, ideal müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Doğrudan pazarlama tekniklerinizi stratejik hale getirmek, potansiyel müşterilerinizden daha geniş ve daha sadık bir destek almanıza yardımcı olabilir.

Doğrudan Pazarlama Stratejileri
 • 360 Dereceli Yaklaşım –  Stratejinize 360 derecelik bir yaklaşım dahil olmak üzere tüm pazarlama stratejileri gibi ve mevcut tüm pazarlama araçlarını pazarlama mesajını iletmek için kullanmak da iletişimi daha etkili kılar.
 • Hedef Pazarın Bölümlendirilmesi – Hedeflenen potansiyel müşterilerin listelerinin kullanılması, böylece tanıtım mesajlarının yalnızca sunduğunuz hizmetler ile ilgilenebilecek kişilere gönderilebilmesi etkili bir stratejidir. Bu, anketler yoluyla bilgi toplayarak veya bazen düzenli müşterilerinizin davranışlarını izleyerek yapılabilir.
 • Kişiselleştirilmiş Mesajlar – Teslim edilen satış sayısı çok fazla olsa da, alıcının adını veya yerini mesajdaki belirgin bir yere yerleştirmek, potansiyel müşterilerinizi çekebilecek hoş bir kişisel dokunuş ekler.
 • Müşteri Sadakatini Artırma – Doğrudan pazarlama doğrudan müşterilerinizle iletişim kurmanıza izin verdiğinden, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iyi bir ilişki kurmanıza da olanak tanır. Daha iyi müşteri ilişkileri kurmak için tekniklerin müşteri sadakat stratejileriyle birleştirin.
 • Ürünleri ve Satış Performansını Test Etme – Doğrudan pazarlama, ürünleri ve müşterilerin onlara geri bildirimlerini doğrudan test etmenizi sağlar. İşletmeniz için doğrudan bir pazarlama kampanyası başlattığınızda, gelecekteki kampanyaları iyileştirmek için müşterilerinizden gelen yorumları ve derecelendirmeleri izlemek önemlidir.
 • İnternetin Gücünden Yararlanma – Pazarlama artık çevrimdışı dünyayla sınırlı değil. Hedef pazarınız zaten internette. Hedef kitleye ulaşmak için e-postaları, yeniden hedeflemeyi, Facebook reklamlarını ve Google reklamlarını kullanarak doğrudan daha fazla sonuç alır.
 • Harekete Geçirici Mesaj – (CTA) her türlü günümüzde genelinde en yaygın özelliklerinden biridir. Hedeflediğiniz kitle, ücretsiz bir numaradan sizi arayarak veya gönderdiğiniz bir e-posta promosyonundaki bağlantıyı tıklatarak sunduğunuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Doğrudan Pazarlama Örneği: AT&T

AT&T, mesajlarını tüketicileriyle ve müşterileriyle alakalı bir şekilde iletebilmek için doğrudan pazarlama kaynaklarına yatırım yaptı. Bununla başa çıkma yollarından biri, teklifleri hakkında bilgi vermek amacıyla 1984 yılında başlatılan AT&T Opportunity Calling® Programı adlı doğrudan pazarlama programlarıyla oldu.

Program, farklı ihtiyaçlarını tanıyarak ve buna göre yanıt vererek insanlarla iletişim kurmaya ve onlara değer vermeye odaklandı. Fırsat Çağrısının bu kadar başarılı olmasının ana nedenlerinden biri, AT&T’nin yeni müşterilerini heyecan verici kişiselleştirilmiş teklifler ve indirimlerle ödüllendirmeleri için ödüllendirmesiydi.

Sonuç

Doğrudan pazarlama, potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişim kurma fırsatını temel alır. Bu aynı zamanda onlarla yakın bir ilişki kurmanıza da olanak sağlar. Bu pazarlama yönteminin amacı, farkındalığı arttırmak ve sunduğunuz ürünler ve hizmetler hakkında pazarları eğitmek olsa da, asıl odak nokta, üçüncü bir tarafın katılımı olmadan doğrudan satın alma beklentilerinizi ikna etmektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir