1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Ergonomi Nedir? Nasıl Çalışır?

Ergonomi Nedir? Nasıl Çalışır?
Ergonomi Nedir? Nasıl Çalışır?
0

Ergonomi, işyerlerini, ürünleri ve sistemleri, onları kullanan insanlara uyacak şekilde tasarlama veya düzenleme sürecidir.

Çoğu insan ergonomiyi duymuş ve bunun koltukla ya da araç kumandaları ve araçların tasarımıyla ilgili bir şey olduğunu düşünür. Ama bundan daha fazlasıdır. Ergonomi, insanları içeren herhangi bir şeyin tasarımına uygulanır. Bunlar; çalışma alanları, spor ve boş zaman, sağlık ve güvenlik olabilirler.

Ergonomi (veya Kuzey Amerika’da belirtildiği gibi ‘insan faktörleri) insan yeteneklerini ve sınırlamalarını öğrenmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır . Daha sonra bu öğrenmeyi insanların ürünler, sistemler ve ortamlarla etkileşimini geliştirmek için uygular.

Bu bilim dalı, yaralanma veya zarar riskini en aza indirmek için çalışma alanlarını ve ortamları iyileştirmeyi amaçlar. Teknolojiler değiştikçe, iş, dinlenme ve oyun için erişim yaptığımız araçların vücudumuzun gereksinimleri için tasarlandığından emin olma ihtiyacı da var.

Ergonomi neden önemlidir?

İşyerinde: Safe Work Australia’ya göre , işle ilgili yaralanma ve hastalıkların toplam ekonomik maliyetinin 60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Son araştırmalar bel ağrısının dünyanın en yaygın işle ilgili engelliliği olduğunu göstermiştir. Çalışanları ofislerden, şantiyelerden ve en yüksek risk kategorisindeki tarımdan etkilemektedir.

Ayrıca, bireyin beden büyüklüğü, gücü, becerisi, hızı, duyusal yetenekleri (görme, duyma) ve hatta tutumları içeren bir çalışma alanının tasarımına insan yeteneklerini ve sınırlamalarını getirerek güvenli, konforlu ve üretken çalışma alanları yaratmayı amaçlar.

Büyük nüfusta: Avustralya’da 75 yaş ve üstü insanların sayısının önümüzdeki 50 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Bununla birlikte, yaşlanan nüfusun artan ihtiyaçlarını karşılamak, toplu taşıma, bina tesisleri ve yaşam alanlarına uygulamak için ekipman, hizmet ve sistemlerin tasarlanması gerekecektir.

Nasıl çalışır?

Ergonomi, 1999 yılında 50. yıldönümünü kutlayan nispeten yeni bir bilim dalıdır, ancak mühendislik, fizyoloji ve psikoloji gibi daha eski, yerleşik bilimsel alanlarda yapılan araştırmalara dayanır.

En iyi uygulama tasarımını elde etmek için Ergonomistler, çeşitli disiplinlerin verilerini ve tekniklerini kullanır:

 • antropometri: vücut ölçüleri, şekilleri; popülasyonlar ve varyasyonlar
 • biyomekanik: kaslar, kollar, kuvvetler, kuvvet
 • çevre fiziği: gürültü, ışık, ısı, soğuk, radyasyon, titreşim vücut sistemleri: işitme, görme, duyumlar
 • uygulamalı psikoloji: beceri, öğrenme, hatalar, farklılıklar
 • sosyal psikoloji: gruplar, iletişim, öğrenme, davranışlar
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir