1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Kanalları – Kategorizasyon

Sosyal Medya Kanalları – Kategorizasyon
Sosyal Medya Kategorizasyon
0

Sosyal Medya Kanalları

Çeşitli sosyal medya kanallarına ve çeşitli ağlardan geçen trafiğe bakıldığında, gerçekleşen konuşma ve bilgi alışverişinin miktarına şaşırmamanız elde değil. Bir birey olarak, her birimizin hemen hemen günlük bazda çeşitli ağlara giriş yapması ve çıkarlarımızı takip etmesi normaldir. Sosyal medyayı, potansiyel müşterileriniz olan büyük kitleye ulaşmakla ilgilenen bir pazarlamacı perspektifinden okumak istediğinizde, sosyal medyayı anlama yaklaşımınızın değişmesi gerektiğini göreceksiniz. Esasen, bir sosyal ağ kullanıcısı veya katılımcının sosyal medyaya farklı bir açıdan bakmayı talep eden bir pazarlamacıdan algınızı değiştirmek zorundasınız.

Sosyal medya kanalları, platformları, İçeriği ve etkileşimi teşvik eden ağlar gibi geniş işlevsel kategoriler altında bir araya getirilebilir. Söz konusu kategorilerin altındaki tüm platformların listelenmesi, pazarlamacının kanal karışımını uygun şekilde seçmesine yardımcı olur.

Potansiyel müşterileri anlamak, tanımlamak ve müşteriyle nasıl pozitif ilişki kuracağına açıklık kazandırmak için yardımcı olur. Potansiyel müşteriye ulaşmada etkili olması muhtemel olan ve bu satın alma kararını vermesini isteyen belirli araçları tanımlayarak, belirli müşteri merkezli yaklaşımı oluşturabilirsiniz. Ardından uygulayabilir ve hedef kitleye başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sosyal platformlar kategorisi, beyaz etiket sosyal ağlar, kişisel sosyal ağlar ve Wikis vb. içermektedir. Sosyal içerik kapsamında çeşitli bloglar, mikro bloglar, video paylaşımı, fotoğraflar, ses ve podcast vb. Sosyal etkileşim platformları, SMS, E-postalar, RSS ve çeşitli olayları vb. içermektedir.

Makro düzeyde pazarlama programları genel stratejiyle ilgilenmektedir. Medya planı, baskı, görsel ve geleneksel medya dahil olmak üzere çeşitli medyanın kullanımına yönelik daha büyük bir çerçeve çalışması yaklaşımını da içeriyor. Sosyal medya, yalıtımda kullanılamaz ve reklamverenin tüketicilere yaklaşmak için kullandığı genel medya karışımının bir alt kümesini veya bir bölümünü oluşturur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak Blog Oluşturma

Hedef Kitle Segmenti

Sosyal Medya Kanalları - Ağızdan ağıza pazarlama
Sosyal Medya Kanalları – Ağızdan ağıza pazarlama

Çeşitli sosyal medya kanallarından, belirli bir hedef kitle segmentini belirlemek, belirli bir platformda varlığını haritalamak ve daha sonra uygun katılım yöntemini seçmek önemlidir. Sosyal geri bildirim döngüsünü haritalamanın bazı faydaları mevcuttur. Potansiyel müşterinin kararını sosyal medyaya katılan diğer kişilerin yardımıyla nasıl gerçekleştirdiğini anlamak bunlardan birisidir. Diğeri ise belirli bir sosyal medya stratejisi oluşturabilmek için gereklidir. Sosyal etkileşim, reklam ve pazarlama temelini oluşturur. Ağız tanıtımı sözcüğü geleneksel pazarlama ve satış kanallarında önemli bir rol oynar. Sosyal medya söz konusu olduğunda, ağız sözü, özellikle mikro bloglama, SMS ve diğer kanallar söz konusu olduğunda devasa bir oran elde etmektedir. Bunun, pazarlamacının sosyal medyadaki itibarına nasıl yardımcı olabileceği veya zarar verebileceğini anlamak, bu segment için özel olarak hazırlanmış etkili bir pazarlama stratejisinin tasarlanmasına yardımcı olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir