1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti

Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti
Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti
0

Nokia ‘nın 5G Çalışmaları

Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti
Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti

Finlandiyalı telekom devi Nokia’nın açıkladığı büyük bir maliyet düşürücü programın 2020 yılı sonuna kadar 700 milyon avro tasarruf edeceğini ve bu tasarrufun işten çıkarmaya neden olacağını söyledi.

Maliyet azaltmalarının yanı sıra Nokia, 5G mobil radyo ürünlerindeki çabaları hızlandırıyor. Mevcut baş strateji sorumlusu Kathrin Buvac hızlı büyüyen etkinlikleri bir araya getirmek için yeni bir kurumsal iş birimi yaratıyor.

Rajaev Suri, başkanı ve CEO’su, “5G’deki erken ilerlememiz son derece güçlü, bu kritik teknolojiye yaptığımız yatırımı artırmaya devam ediyoruz. Yeni anlaşmalar için kazanma oranımızın çok iyi bir rekabetçi konumda olduğumuzu gösteriyor.” diye beyan etti.

30 Eylül’de sona eren son çeyrek dönemde karlarda yüzde 27’lik bir düşüş oldu. Bu düşüşün bir yıl öncesine göre 668 milyon avrodan beklentiler doğrultusunda 487 milyon avroya ulaştığını bildiren Nokia, önemli ölçüde azaltılmış merkezi destek fonksiyonları, şirketler arası faaliyetler de dahil olmak üzere maliyet tasarruflarının sağlanabileceğini söyledi.

Nokia’ya göre, bu planlı değişikliklerin, çalışanların küresel olarak net bir şekilde azaltılmasıyla sonuçlanması bekleniyor.

Rajaev , “Bu eylemler bizim işimiz için uygun olsa bile, çalışanlarımız üzerinde beklenen etkiyi göz önüne alarak bunları hafifçe almıyoruz.” dedi.

Şirket, Fransız network devi Alcatel-Lucent ile olan 2016 € 15,6 milyarlık birleşme sonucunda ortaya çıkan maliyetleri düşürüyor. Bu anlaşmadaki maliyet düşüşleri 1.2 milyar € ‘ya kadar olacak ve bu yıl tamamlanacak.

Rajaev, “Başarılı Alcatel-Lucent entegrasyonu ve maliyet tasarrufu programı ile yakında geride kalarak, stratejimizin yürütülmesini hızlandırmak ve müşteri odağımızı keskinleştirmek için adımlar atıyoruz,” dedi.

Nokia’nın üçüncü çeyrek net satışları beklentilerin biraz üzerinde 5.5 milyar € (6.27 milyar $) seviyesinde gerçekleşti.

Nokia’nın karlarının yarısından fazlası hala şirketin cep telefonu geçmişinin mirası olan patent sahiplerinden geliyor. Bu bağlamda, Nokia ayrıca bugün Samsung ile olan patent lisans anlaşmasının genişletildiğini açıkladı.

Nokia Teknolojileri

Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti
Nokia, 5G Çalışmalarında Büyük İlerleme Kaydetti

Nokia Teknolojileri, Nokia markasını da içeren tüketici ürünlerini ve lisans teknolojisini geliştiren bir Nokia bölümüdür. Odak noktaları, görüntüleme, algılama, kablosuz bağlantı, güç yönetimi ve malzemeleri ve IP lisans programı gibi alanlardır. Telsiz erişimi, kablosuz yerel bağlantı ve radyo uygulaması alanlarında üç laboratuvardan oluşur. Radyo Sistemleri Laboratuvarı; Medya Teknolojileri Laboratuvarı, multimedya ve etkileşim alanlarında; ve Sensör ve Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, gelişmiş algılama çözümleri, etkileşim yöntemleri, nanoteknoloji ve kuantum teknolojileri alanlarındadır. Nokia Teknolojileri ayrıca, Invent with Nokia programı aracılığıyla geliştirilmesine halkın katılımını sağlar. Nokia Şirklet’inin yeniden yapılandırılmasının ardından 2014 yılında oluşturuldu.

Kasım 2014’te Nokia Teknolojileri, ilk ürünü olan Nokia N1 tablet bilgisayarını piyasaya sürdü. Temmuz 2015’te Nokia Teknolojileri, profesyonel içerik oluşturucuları için tasarlanmış ve Tampere, Finlandiya’da geliştirilen OZO adlı bir VR kamera tanıttı. 8 adet senkronize deklanşör sensörü ve 8 mikrofon ile, ürün stereoskopik 3D video ve uzamsal ses yakalayabilir

31 Ağustos 2016’da, Ramzi Haidamus, Nokia Technologies’in başkanı olarak görevinden ayrılacağını duyurdu. Daha önce strateji ve iş geliştirme yöneticisi olan Brad Rodrigues, geçici başkanlık rolünü üstlendi. 30 Haziran 2017’de, daha önce Kuzey Amerika’da Samsung Electronics’in CEO’su Gregory Lee, Nokia Technologies CEO’su ve başkanı olarak atandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir