1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Beta Testi Nedir? – Tanım ve Süreç

Beta Testi Nedir? – Tanım ve Süreç
Beta Testi Nedir? - Tanım ve Süreç
0

Bu makalede beta testini inceleyeceğiz. Terimi tanımlayacağız ve daha sonra şirketlerin bu tür testleri tamamlamaya katlandığı sürece bakacağız. 

Beta Testine İlk Bakış

Hepimiz yeni teknolojik ürünlerin piyasaya bir anda gelmesini ya da diğerlerini geçmesini sabırsızlıkla bekledik. Hangi yeni araçların ve işlevlerin hayatımızı kolaylaştıracağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Ancak hangimiz, bir şirketin bu yeni ürünü temel bir fikirden hazır bir öğeye getirmesi için gereken süreci düşünüyoruz? Bir şirket yeni bir ürün piyasaya sürmeden önce, genellikle çeşitli testlerle çalıştırır. Bu makalede özellikle ilgi çekici olan test, beta testi adı verilen bir süreçtir.

Beta Testi Ne Demek?

Peki beta testi nedir? Beta testi, bir ürünün alfa testi adı verilen testten sonra geçtiği ikinci testtir. Alfa testi belirgin kusurları tanımlayan ve ortadan kaldıran ilk dahili pilot testtir. Bir ürün bu testi geçtikten sonra beta testine geçer. İlk alfa testi sırasında büyük sorunlar ve kusurlar giderilmiş olsa da, bazı küçük sorunlar olabilir. Bu sorunları tanımlamak için bir şirket, ürünü gerçek bir dünya ortamında test etmek için tüketici katılımını arayacaktır. Bu tür testlere genellikle ‘ön sürüm testi’ denir, çünkü amacı ticari olarak piyasaya sürülmeden önce kalan kusurları bulmak ve ortadan kaldırmaktır. Beta testine örnek olarak, bir yazılım ürününün internet üzerinden ücretsiz bir deneme sürümü indirilmesi ve müşteri geri bildirimi alınması gösterilebilir.

Beta Test Süreci

Artık beta testinin ne olduğunu bildiğimize göre, bir şirketin bir beta testi planlarken ve uygularken bir sürecin neler yapabileceğine bakalım.

1. Planlama – Bir şirketin önce projenin hedeflerini belirlemesi gerekir. Bu, bir şirketin proje hedeflerini anlamasına ve hedeflerine ulaşmayı umdukları bir zaman çizelgesinin ana hatlarını çizmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda bir şirketin projeye dahil olanların rollerini atayabildiği aşamadır, böylece her insan kendi görevinin farkındadır.

2. Katılım – Daha önce de belirtildiği gibi, beta testi tüketici katılımını gerektirir. Katılım aşamasında bir şirket hangi test adaylarının kullanılacağına karar verir. Ürünün hedef pazarının parametrelerine uyan tüketicileri seçmek idealdir.

3. Dağıtım – Bu ürünlerin denemeleri için katılımcılara dağıtıldığı aşamadır.

4. Geribildirim – Katılımcılar ürünü kullandıktan sonra, bir şirket daha sonra geri bildirim toplayacaktır. Geri bildirim, sadece birkaçını belirtmek için yorumlar, öneriler, referanslar ve raporlar şeklinde olabilir.

5. Değerlendirme – Tüm geri bildirimler toplandıktan sonra, şirketin topladıklarını değerlendirmesinin zamanı gelmiştir. Bu önemli bir adımdır çünkü geri bildirim değerlendirilmeden bir şirket üründe neyi değiştirmeleri gerektiğini bilmez.

6. Sonuç – Bu, beta test sürecindeki son adımdır. Bu, bir şirketin hem ürünün kendisine hem de teste katılan katılımcılara kapanış yaptığı zamandır. Ayrıca, katılımcıların ürünle ilgili herhangi bir durum güncellemesi hakkında bilgi edinmesinin yanı sıra katılımlarından dolayı teşekkür etmelerinin zamanıdır.

Ders Özeti

Beta testi, ürünlerin gerçek dünyadaki ortamlarda denemek için belirli tüketicilere sunulduğu testin ikinci aşamasıdır. Bu tür testler sırasında, planlama, katılım, dağıtım, geri bildirim, değerlendirme ve sonuç gibi birkaç adım atılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir