Örgütsel Yapı Kavramı Nedir?
Örgütsel Yapı Kavramı Nedir?
0

Örgütsel yapı bilgi yönetiminin önemli unsurlarından biridir. Çünkü örgüt yapısının bilgi yönetimini kolaylaştırma  potansiyeli vardır. Örgütsel yapı, insanların eylemlerini nasıl koordine ettiklerini ve örgütsel hedeflere ulaşmak için kaynakları nasıl kullandığını kontrol eden resmi görev ve yetki ilişkileri sistemidir.

Organizasyonlar tamamen merkezileştirilmiş olmaktan tamamen merkezi olmayan bir süreklilik üzerine yerleştirilebilir. Merkezileşme, karar verme gücünün hiyerarşinin en üstündeki yöneticilere ait olma derecesi olarak tanımlasa da, merkezileştirmeyi, karar verme yetkisinin alt düzeylerdeki yöneticilere devredilme derecesi olarak tanımlanmaktadır.

Hem merkezileştirme hem de merkezileştirme bazı avantajlar ve dezavantajlar sunmaktadır. Örneğin, merkezileştirme, üst düzey yöneticilerin bir taraftan tüm organizasyonel faaliyetleri ve stratejileri koordine etmesini sağlayarak, örgütü hedeflerine ve misyonlarına odaklanmış halde tutar. Ayrıca, mevcut bilginin yayılmasının ve kullanılmasının merkezi bir örgütsel yapıyla daha iyi bir şekilde kolaylaştırıldığını gösteren bazı çalışmalar da vardır.

Öte yandan, merkezileşme, üst düzeydeki yöneticiler aşırı yüklenip operasyonel kararlara dalmışlarsa sorun yaratabilir. Merkezileşmenin bir diğer dezavantajı, bölümler arası etkileşimi ve bilgi paylaşımını engellemesidir; aynı zamanda, bilginin hedefine ulaşmadan önce birçok katmandan geçtiği için yanlış ve parçalanmış olarak değiştirilmesine neden olur.

Öte yandan, ademi merkeziyetçilik, daha düşük seviyedeki yöneticilerin yerinde kararlar vermesini sağlayarak esnekliği teşvik eder ve tepkisini artırır. Merkezi olmayan bir örgütsel yapı, çalışanların bilgi yönetimi süreçlerine daha sık katıldığı bir ortam yaratmaktadır. Bilgi yönetimi süreçleri daha fazla esneklik, azaltılmış kontrol ve daha az bürokrasi gerektirir.

Bu nedenle, merkezi olmayan organizasyon yapıları daha aktif bilgi yönetimi süreçleri oluşturma eğilimindedir. Öte yandan, ademi merkeziyetin yararsızlığı, karar verme gücünün çok fazla kişi tarafından paylaşıldığı zaman, planlama ve koordinasyonun sonunda çok zorlaşabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir