Gerilla Pazarlama Nedir? – Tanım, Stratejiler ve Örnekler
Gerilla Pazarlama Nedir? - Tanım, Stratejiler ve Örnekler
0

Bu makalede, gerilla pazarlamanın ne olduğunu ve geleneksel pazarlama çabalarından neden bu kadar farklı olduğunu tartışacağız. Bu tür bir pazarlama oluşturmak için bazı stratejileri de inceleyeceğiz.

Gerilla Pazarlama Nedir?

İşletme rekabeti bugünlerde tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu aşikardır. İşletmeler tüketicilerin paralarını ürünlerine harcamasını ister, bu nedenle tüketiciler çok fazla önemsiz posta, spam e-posta ve istenmeyen telefon görüşmesi alır. Tüketiciler bu geleneksel taktiklere o kadar alışkın ki, işletmeler bazen dikkatlerini çekmek için başka yollar düşünmek zorunda kalıyorlar.

Gerilla pazarlama, ürünler veya hizmetler için bir vızıltı oluşturmak için ortak, günlük bir yerde alışılmadık veya beklenmedik bir pazarlama faaliyeti yürütme eylemidir. Gerilla pazarlamasının ana amacı, beklenmedik bir şekilde işletmenizin adını olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmaktır. Gerilla pazarlaması genellikle doğru uygulandığında önemli kazançlar elde edebilen düşük maliyetli veya düşük maliyetli bir pazarlama şeklidir.

Gerilla Pazarlama Stratejileri

Gerilla pazarlama stratejileri geleneksel pazarlama faaliyetlerinden çok farklı ve genellikle daha öngörülemez olduğundan, daha akılda kalıcı olabilirler ve daha büyük bir etki yaratabilirler. Başarılı gerilla pazarlama kampanyalarının kilit unsurları arasında cesur, iddialı ve şanslı olmak yer alır.

Başarılı bir gerilla pazarlama kampanyası oluşturmak için yedi strateji:

 1. Tavır Takının: Popüler veya tartışmalı bir sektör konusu seçin, duruşunuzu tanımlayın ve bilinmesini sağlayın. Bakış açınızı savunmaya ve karşıt bakış açıları almaya hazır olun.
 2. Ürün Verin: Bazı işletmeler, iş üretmek için ücretsiz örnekler sunar. Yönlendirmelerden yararlanmak için bir ürünün tam sürümünü veya eksiksiz bir hizmet vererek bir adım daha ileri götürün. Bu teslimin alıcısını seçmek için bir çizim yapın veya bir yarışma yapın.
 3. Agresif Olun: Potansiyelinizi rahatsız etmek için endişelenmeyin. İyi bir takip planına gelin ve ona sadık kalın.
 4. Rakibinizin Kuponlarını Onurlandırın: Perakendeciler bu tekniği genellikle başka bir yerde alışveriş yapan müşterileri almak için kullanırlar. Rakiplerinizi altüst etme riskiniz varsa, bu stratejiyi de kullanabilirsiniz.
 5. Para Kullan: İnsanların dikkatini çekmek için nakit kullanın. Ücretsiz bir konsültasyondan sonra potansiyel müşterinize 50 TL daha verme vaadiyle TL faturalarını dağıtın, nakitle birlikte bir not gönderin veya 50 TL ‘likbanknotlar gönderin.
 6. Dövmeler kullanın: Şirketinizin logosunu almak için bir dövme alın veya başkasına ödeme yapın ve ardından halka açık bir etkinlikte veya bir partide gösteriş yapın. Başarılı olursanız şok faktörü çabaya değer olabilir.
 7. Sosyal Ağlardan Yararlanın: Facebook, Myspace ve YouTube gibi web siteleri her gün milyonlarca ziyarete katılmakta ve ücretsiz olmakta serbesttir. İşletmenizin profilini ve aklınıza gelebilecek dikkat çekici fikirleri gönderin. Ayrıca işletmenizin web sitesine bir bağlantı eklemeyi de unutmayın.

Gerilla Pazarlama Kampanyalarına Örnekler

Başarılı gerilla pazarlama kampanyaları, gerçek amaçlarını açıklamadan önce genellikle binlerce, bazen milyonlarca kişinin gizli stratejisiyle dikkatini çeker.

Gerilla pazarlamasının beş başarılı örneği:

 1. Red Bull Pit Stop: Gerilla pazarlaması için endüstride bilinen Red Bull, New York City’deki Times Square’in ortasında NASCAR tarzı bir pit stop ile bir pazarlama dublörünü yürüttü.
 2. Chipotle’s Mexican Grill: Chipotle, Cadılar Bayramı’nda restorana giren herkesin bir börek (alüminyum folyoya sarılmış) olarak giyinmiş olduğu ücretsiz bir börek aldığı bir promosyon uyguladı.
 3. Kral Ronald: Burger King Asya’daki satışları artırmak istedi, bu nedenle destekleyiciler Burger King’in bir numaralı rakibi McDonald’s’ı hedeflemeye karar verdiler. Organizatörler Burger King tişörtlerini Ronald McDonald heykellerine yerleştirdi, McDonald’s’tan Burger King’e büyük ayak izleri dikti ve ‘BK-Ronald’a Gidiş’ yazan boş banklara işaretler koydu.
 4. Keşke bir Oscar Mayer olsaydım Wiener: Amerika’nın en tanınmış markalarından biri, tekerlekli, 100 metrelik mobil bir sosisli sandviç olan ünlü Wienermobile sayesinde Oscar Mayer hotdog. Wienermobile dikkat çekmek için kıyıdan kıyıya gider.
 5. Oprah Winfrey’in Free Car Giveaway: Oprah 2004 yılında izleyicilerine yaklaşık 300 araba verdi; perakende değeri 8 milyon doların üzerindeydi. Bu büyük cömertlik haberi haberi bastı ve insanlar sadece Oprah’ın cömertliğinden değil, aynı zamanda yeni General Motor’un Pontiac G6’sından da bahsettiğinden haftalarca çok güçlü ve gürültülü bir ses çıkardı.

Makale Özeti

Tüketiciler bugünlerde geleneksel reklamcılık biçimlerine daha az dikkat ediyor, bu da işletmelerin dikkatlerini çekmek için farklı bir şey yaratmalarını daha önemli hale getiriyor. Gerilla pazarlama, ürünler veya hizmetler için bir vızıltı oluşturmak için ortak, günlük bir yerde alışılmadık veya beklenmedik bir pazarlama faaliyeti yürütme eylemidir. Gerilla pazarlamasının ana amacı, beklenmedik bir şekilde işletmenizin adını olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmaktır. Gerilla pazarlamacılığını kullanmak için, bir iş aşağıdakileri yapabilir: bir tavır takın, ürünler verin, agresif olun, rakibin kuponlarını onurlandırın, para kullanın, dövmeler kullanın ve sosyal ağlardan yararlanın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir