1. Anasayfa
 2. Neoklasik Yönetim Teorisi

Zaman ve Hareket Etüdü Nedir? – Genel Bakış

Zaman ve Hareket Etüdü Nedir? – Genel Bakış
Zaman ve Hareket Etüdü Nedir? - Genel Bakış
0

Zaman ve hareket çalışmaları, bilimsel yönetim düşünce okulunun takipçileri tarafından kullanılan önemli araçlardır. Bu makalede zaman ve hareket etütleri hakkında bilgi edineceksiniz. Bir therblig’in ne olduğunu da öğreneceksiniz. 

Bilimsel Yönetim Okulu

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başında, çok sayıda tüketici ürünü üreten sanayi ve fabrikaların yükselişiyle, işgücü verimliliğini ve dolayısıyla fabrika sahiplerinin karını artırmak isteyen bilimsel yönetim adı verilen bir düşünce okulu geliştirildi.

Bu düşünce okulu başlangıçta makine mühendisi Frederick Winslow Taylor tarafından geliştirildi . Artık ‘bilimsel yönetim’ terimini gerçekten kullanmamamıza rağmen, o dönemde geliştirilen araçlar günümüzde halen işletme ve yönetimde kullanılmaktadır.

Taylor kendisi tarafından geliştirilen bilimsel yönetim çalışmalarda kullanılan araçlar bulunmaktadır. Bunlardan biri ise zamandır. Bu farklı hareketleri ayrı bileşenler ve saatlerde her hareketi hesapladı. Amaç, görevin her bileşenini tamamlamak için gereken süreyi belirlemektir.

Bilimsel yönetim döneminde geliştirilen ve bu makalede tartışılan diğer araç olan hareket etüdü, bir iş görevini yerine getirmek için gerekli olan hareketlerin kesin tiplerini ve sayılarını inceler. Hareket etüdünün amacı görevdeki gereksiz hareketleri ortadan kaldırmak, böylece verimliliği arttırmaktır.

Hareket çalışması Frank ve bilimsel yönetime önemli katkıda bulunan evli bir çift olan Lillian Gilbreth tarafından geliştirildi. Bir görevin her bir ayrı parçası için bir isimleri vardı, therblig .

Hareket ve Zaman Etütü Örnekleri

Çelik fabrikasında 19. yüzyıl üretim müdürü olduğunuzu varsayalım. Tesisiniz, ürettiği çeliği ısıtmak için kömürle çalışan fırınlar kullanıyor. Fırınlar, kürek, kas ve ter ile eski moda bir şekilde kömürle beslenir. Verimliliği artırmak için bir zaman etüdü yapmaya karar verdiniz. İlk olarak, kömürün kürek çekmesini farklı hareketlere ayırırsınız: kürek toplamak, kömür haznesine yürümek, kürekleri çöp kutusuna koymak, kömürü toplamak, kürekleri çöp kutusundan çıkarmak, fırın kapısına yürümek, kepçeyi girişe yerleştirmek, kepçeyi kömür biriktirmek için döndürmek, kepçeyi geri çekmek ve kömür bölmesine geri dönmek. Her bir hareketi zamanlarsınız. Her hareketi zamanlamak suretiyle tamamlamak için gereken uygun süreyi belirlemek için en iyi çalışanları, yani en hızlı çalışanları kullanabilirsiniz.

Şimdi, bir hareket etüdü kullanarak yaklaşımı biraz değiştirelim. Bu sefer hareketlerin zamanlamasıyla ilgilenmeyeceksiniz. Kömürü fırına teslim etme görevini tamamlamak için gereken hareketleri dikkatle inceliyorsunuz. Görev için hangi hareketlerin gerekli olduğunu ve hangi hareketlerin gerekli olmadığını siz belirlersiniz. Yalnızca gerekli hareketleri kullanarak ve tüm gereksiz hareketleri ortadan kaldırarak görevi gerçekleştirirken izlenecek hareketleri özetleyen kesin bir prosedür geliştirirsiniz .

Makale Özeti

Zaman ve hareket çalışmaları bilimsel yönetim adı verilen düşünce okulunda geliştirilen araçlardan ikisidir. Frederick Windslow Taylor , bir iş görevinde her hareketi gerçekleştirmek için gereken en kısa süreyi belirleyerek iş verimliliğini artırmak için zaman çalışmalarını kullanarak işleme başladı. Gilbrethler verimliliği artırmak için bir çalışma görevi tüm gereksiz hareketleri ortadan kaldırmaya odaklanmış hareket çalışmaları ile katkıda bulundu. Bu iki araç günümüzde hala yönetimde kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 4
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir