1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Liderlik Nedir? – Liderler ve Örgütlerdeki Rolleri

Liderlik Nedir? – Liderler ve Örgütlerdeki Rolleri
Liderlik Nedir? - Liderler ve Örgütlerdeki Rolleri
0

Liderlik, lider çalışanların hedeflere ulaşma eylemidir. Çalışanların performansında ve üretkenliğinde önemli bir rol oynar. Bu makalede liderlerin çalışan davranışlarını nasıl etkilediği hakkında bilgi edinin.

Liderlik nedir?

Başarılı bir örgütün ardındaki sihrin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu makalede, iyi liderliğin önemini ve bir kuruluşun başarısında oynadığı rolü ortaya çıkaracağız. Liderlik, bir örgütteki insanları hedeflere ulaşmaya yöneltme eylemidir. Liderler bunu çalışan davranışlarını çeşitli şekillerde etkileyerek yaparlar. Lider, örgüt için net bir vizyon belirler, çalışanları motive eder, çalışanları çalışma sürecinde yönlendirir ve moral oluşturur.

Örgütlerde Liderlik

Net bir vizyon belirlemek, çalışanların kuruluşun gelecekteki durumunu anlamalarını ve kabul etmelerini etkilemek anlamına gelir. Bir grup genç asker komutanları tarafından emredilen belirli bir göreve inanmayabilir. İyi bir lider, askerlerin sonuçtaki rollerinin vizyonunu ve önemini açıklayarak görevlerini yerine getirmelerini etkileyecektir. Askerler takip etmeye daha yatkın olacak.

Çalışanları motive etmek, çalışanların ihtiyaçları ve istekleri hakkında yeterli bilgi edinmek, onlara ihtiyaç duydukları şeyi vermek ve iyi yapılmış bir iş için övgü sağlamak anlamına gelir. Evden uzak olmak genç bir asker için yalnız. İyi bir lider bunu bilir ve ihtiyaçları ve istekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için birimi ile iletişim kuracaktır. Askerlere çabaları için tatlı bir muamele vermek kadar basit olabilir.

Çalışanlara rehberlik etmek, çalışma sürecinde rollerini tanımlamak ve gerçekleştirmek ve yol boyunca çabalarında katılmak için gerekli araçları sunarak önemlidir. Bazı askeri manevralar zordur. Çoğu zaman emirler, düşman hatlarını geçen bir tünelin nasıl kazılacağını açıklamak gibi karmaşık detayları içeren görevleri yerine getirmektir. İyi bir lider görevleri açıklayacak, kazma araçları sağlayacak, işi yönlendirecek ve bir sorunla karşılaşırlarsa askerlere yardımcı olacak.

Moral oluşturmak, herkesi ortak bir hedefe doğru çalışmak için bir araya getirmeyi içerir. Kabul edelim – bir savaşta mücadele streslidir. Askerler genellikle yüksek stresli durumlara yerleştirilir. Bu, ünitenin odağını kaybetmesine veya daha da kötüsü duygusal olarak kapanmasına neden olabilir. İyi bir lider, askerlerin çalışmalarının ne kadar takdir edildiğini bilmelerini sağlayacaktır. Birimin küçük zaferlerini tanımak için doğaçlama bir parti atmak gibi basit bir jest, askerlerin ruhlarını yeniden canlandırabilir.

Bir Liderin Rolü

Bir liderin bir kuruluştaki rolü resmi olarak yönetici veya bölüm başkanı gibi pozisyonu ile atanabilir ve aynı zamanda başkalarını takip etmeyi kendine çeken belirli bir karizmaya sahip olan bir çalışan tarafından gayri resmi olarak üstlenebilir.

Resmi liderlik rolü işi gerçekleştirmek için onun yeteneğine dayalı birine verilen resmi olarak atanan pozisyonudur. Genelde insanları ordudaki komuta subayı (CO) gibi görevleri yerine getirmek için organize etmeyi ve yönlendirmeyi içerir. CO birimi üzerinde en yüksek otoriteye sahiptir. Düşmanla nasıl savaşacağına karar vermekten askerlerinin günlük görevlerini denetlemeye kadar her şeyden sorumludur.

Gayri resmi liderlik rolü bir kişinin bir grup insan üzerinde kendi karizmatik etkilerine dayalı alır resmi olmayan bir rol. Kişilik özelliklerine dayanan bir kişi bu rolü üstlenir. Resmi yetkisi olmayan bir asker, diğerlerini daha güvenli bir yere taşınmaya veya düşmanın üzerinde güç kullanmaya ikna edebilir, çünkü bunun en iyi yararına olduğuna inanmaktadır. Bu ortaya çıkan lider takipçileri kazanır çünkü diğer askerlerle iyi ilişkiler kurar. Ona güveniyorlar. Hareketli yerlerdeki riskin ünite için ödeyeceğinden eminler.

Makale Özeti

Liderlik, lider çalışanların hedeflere ulaşma eylemidir. Çalışanların performansında ve üretkenliğinde önemli bir rol oynar. İyi bir lider:

 • Çalışanları kuruluşun gelecekteki durumunu anlama ve kabul etme konusunda etkileyerek net bir vizyon belirler.
 • İhtiyaçları ve istekleri hakkında yeterli bilgi bularak, onlara ihtiyaç duydukları şeyi vererek ve iyi yapılmış bir iş için övgü sağlayarak çalışanları motive eder.
 • Çalışanlara çalışma sürecinde rollerini tanımlayarak, onları gerçekleştirmek için gereken araçları sağlayarak ve yol boyunca çabalarına katılarak rehberlik eder.
 • Ortak bir hedefe doğru çalışmak için herkesi bir araya getirerek moral oluşturur.

Bir lider iki farklı rol üstlenebilir. Resmi lider, işi yapabilme yeteneğine dayanarak birine verilen resmi bir görevdir. Gayri resmi bir liderlik gayri resmi bir rol üstlenir ve rol bir grup insan üzerindeki karizmatik etkisine dayanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir