1. Anasayfa
 2. İşletme Yönetiminin Temelleri

Yönetimde Birleştirici Rol Nedir? – Tanım ve Açıklama

Yönetimde Birleştirici Rol Nedir? – Tanım ve Açıklama
Yönetimde Birleştirici Rol Nedir? - Tanım ve Açıklama
0

Kuruluşunuzun içinde ve dışında ilişki geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu makale, Henry Mintzberg’in kişilerarası kategori içindeki yönetimsel rollerinden biri olan irtibat rolünü ele almaktadır.

Yönetim Rolleri Hakkında

İrtibat kelimesini duyduğunuzda ne düşünüyorsunuz? Belki de sahnelerin etkisinin arkasında yatan anlayışlı bir politik deha imajını yansıtır. Ya da belki sisli bir durak noktasında bekleyen ‘dark film’ casuslarının gölgeli görünümlerini vurgular. Resmi denetleyici ve hatta resmi olmayan grup liderliği deneyiminiz varsa, muhtemelen gerçek dünyada bir birleştiricinin ne hakkında olduğunu zaten biliyorsunuzdur : bu sadece insanları ihtiyaç duydukları şeyle ilişkilendiriyor.

Örgütsel araştırmacı Henry Mintzberg birleştirici rolün yanı sıra dokuz yönetim rolü daha belirledi. Bunlar daha sonra üç kategoriye ayrıldı: Kararlı, bilgilendirici ve kişilerarası yönetim rolleri. Mintzberg başlangıçta CEO’lara odaklandı, ancak birçok sorumluluk düzeyindeki yöneticilerin ek çalışmaları, bir yönetici günde sadece on dakikadan daha az bir süre için belirli bir rol üstlenebilse bile, bu rollerin genel olarak geçerli olduğunu doğruladı!

Mintzberg’in modelinde, dört kararlı rol planlama ve uygulamaya yöneliktir ve üç bilgi rolü, yöneticilerin çalışmalarını yetkin bir şekilde gerçekleştirmek için gerçekleri ve verileri nasıl alıp ilettiklerine odaklanmaktadır. Birleştirici, yönetici ile diğer insanlar arasındaki etkileşimlerle ilgilenen kişilerarası yönetim kategorisindeki üç rolden biridir. Kişilerarası roller, ilişkilerin yukarı, aşağı veya göreli durumlar arasında olup olmadığına bakılmaksızın, yöneticinin örgütsel ve sosyal hiyerarşiler içindeki bağlantılarını kapsar.

Birleştirici Yönetiminin Rolü Nedir?

Yöneticiler, gerek kuruluşlarının içinde gerekse dünyanın dışında, sorumluluk alanlarının dışındaki kişilerle irtibat kurarken birleştirici görevi görürler. Birleştirici olmak ağ oluşturmayı gerektirir, ancak profilinizdeki çoğu arkadaşınızı toplamaktan çok daha fazlasıdır. İnsanları kaynaklarla ilişkilendirmekle ilgilidir. Birleştirici rolü bağlamında kaynaklar ne anlama geliyor? Kaynaklar başka insanlar, para, bilgi, alan, etki veya mal ve ekipman olabilir.

Birleştirici rolü, karar verici yönetim kategorisinin kaynak paylaştırıcı rolü ile karıştırılmamalıdır. Bunun yerine, birleştirici olasılıklarla temaslar kurar ve bunları kaynaklarla bağlamanın yolunu düzeltir, ancak uygulama ile takip etmek için irtibat kişisine bırakılır.

Eylem Birleştiriciliği

Üst-orta yönetim seviyelerinde birleştirici rolüne bakalım. Bu şekilde Elif için birleştirici rolü açıklanmaktadır. Şu anda XYZ Media’daki gündelik oyunlar bölümünün ofis müdürü, ancak idari asistan olarak başladı. Bakalım Elif’in birleştirici rolü hakkındaki bilgisi ona nasıl yardımcı oldu. 

1. İlk olarak, kuruluşunuz içindeki konumsal etki veya iç ilişkileri dış temasların potansiyel yararına kullanabilirsiniz.

Örneğimizde, Elif yerel senfoninin yönetim kurulu için toplantı tutanakları almaya gönüllü. Bir akşam, yönetim kurulu başkanı Berk, oğlunun kolejinde mevcut olan zayıf staj fırsatları ile ilgili hayal kırıklığından bahseder. Ahmet, XYZ gibi bir şirkette ayağa kalkma şansını çok isterdi, ancak bu şirketler stajyerlerin değerini görmüyor. Elif üniversite öğrencilerini getirmeyi düşünmemişti, ancak bir stajyerin departmanında öğrenebileceği ve katkıda bulunabileceği en az on farklı yol düşünebilir. Birkaç gün sonra, iş yükünü sıradan oyunlar grubu direktörü Ali ile tartışır ve staj yapma fikrini ortaya koyar. Ali bu fikre bayılır ve staj için şirket politikasını çıkarır. Bir tane kurmanın kolay olduğu ortaya çıktı!

2. Bundan sonra, minnettar kişiler sizi kendi kaynaklarına bağlayarak veya doğrudan kendi başınıza erişemediğiniz bilgileri paylaşarak iyilik yapmaya hazırdır.

Berk, Elif’in Ahmet’in seçileceğini garanti edemeyeceğini bilmesine rağmen yeni fırsatı takdir ediyor. Daha sık konuşmaya ve birbirlerinin ilgi alanları, becerileri ve genişletilmiş ağları hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlarlar. Artık onu daha iyi tanıdığına göre, Berk Elif’in ilk başta düşündüğünden daha geniş bir beceri setine sahip olduğunu fark ediyor, bu yüzden onu senfoni panosunda daha belirgin bir konuma tavsiye etmekte rahat.

3. Üçüncü adım, bu iyiliklerden faydalanmak, meslektaşlarınızla yeni bağlantılar kurmak için bağlantılarınızı tanıtmak veya bunları kuruluşunuzun yararına yorumlayarak ve paylaşarak istihbarata dönüştürmektir.

Elif, Ali ve karısını misafir olarak senfoni açılışına davet eder. Oradayken Berk ve Ahmet ile karşılaşırlar. Berk, Elif tahtadaki çalışmalarını övüyor, Elif ise Ahmet ile şahsen tanışmak ve hedefleri ve XYZ organizasyonuna özel ilgisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Ahmet, yeni staj pozisyonu için resmi olarak röportaj yapmaya davet eden Ali’yi göz kamaştırır. Berk’in Elif hakkındaki değerlendirmesinden de etkilendi – belki de potansiyelini gözden kaçırıyor!

4. Bu noktada, takdir eden meslektaşlar ve örgütsel paydaşlar, şirket içindeki konumunuza bağlı olarak size daha fazla statü ve güvenilirlik kazandırır.

Ali, stajyerlik önerdiği ve onu en çok ilgilendiren ve bilgili aday olan Ahmet’e tanıttığı için Elif’e minnettar. Kanıtlanmış bir başarı kaydına sahip olduğu için şimdi önerilerini ciddiye alma olasılığı daha yüksektir.

5. Son olarak, konumsal etkiniz ve iç ilişkileriniz daha güçlü hale gelir ve mevcut kişileri daha üst düzey meslektaşlarınızla ve daha değerli kaynaklara bağlamanıza izin verir, bu da daha fazla değer ve iyilikle sonuçlanır.

Ali, Elif’i ofis müdürüne tanıtır, böylece Ahmet doğrudan ona rapor verebilir. Sonuçta, senfoni kurulunda büyük liderlik becerileri geliştiriyor ve staj teklifinde büyük bir girişim gösterdi. Elif’i şimdi şirkete yükseldi ve güvenilirliğini arttırarak etkisini daha da artırdı.

Bir Organizasyonda İrtibat Rolü

Mintzberg’in tüm yönetim rollerinde olduğu gibi, irtibat rolü, farklı bir ölçekte de olsa, CEO’dan bir saatlik vardiya liderine kadar tüm sorumluluk seviyelerinde kanıtlıdır. Üst düzey yönetimdeyseniz, daha önce açıkladığımız gibi, iyilik yapmak ve etkiyi arttırmak için irtibat rolünü kullanabilirsiniz. Ancak, şirket hiyerarşisinin alt basamaklarında bir süpervizör olsaydınız, irtibat olarak rolünüz daha çok süreçleri rutin iş akışında ilerlemeye devam etmeye odaklanabilir. Bir süpervizör olarak şunları yapabilirsiniz:

 • Tüketici veya müşterileri danışmanlarla, dış ajanslarla, devlet daireleriyle veya üçüncü taraf satıcılarla bağlayarak etkili iletişim sağlayın
 • Bir müşteri teklifiyle ilgili ayrıntıları aktarın ve bilgileri kuruluş genelinde uygun şekilde iletin
 • Net iş gereksinimleri ürettikleri ve departmanınızın çalışmasını tanımlayan proje kapsamını belirledikleri için diğer departmanlar arasındaki görüşmeleri kolaylaştırın
 • İyi müşteri ilişkileri oluşturun ve sürdürün ve müşteri ile kuruluşun diğer alanları arasında proje iletişimlerini denetleyin

Ders Özeti

Hadi bi özet geçelim.

Örgütsel araştırmacı Henry Mintzberg on yönetim rolü belirledi. Bunlardan biri, insanları ihtiyaç duydukları şeylere bağlamayı içeren birleştirici rolüdür. Özellikle, yöneticiler sorumluluk alanlarının dışındaki kişilerle, hem kuruluşlarının içinde hem de dünyanın dışında olmak üzere irtibat kurarlar. Birleştirici olmak ağ oluşturmayı gerektirir, ancak profilinizdeki en çok arkadaşınızı toplamaktan çok daha fazlasıdır: insanları kaynaklarla ilişkilendirmekle ilgilidir. Birleştiricilik rolü bağlamında kaynaklar diğer insanları, parayı, bilgiyi, alanı, nüfuzu veya mal ve teçhizatı içerir.

Artık irtibat rolü hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, geçmiş deneyimlerinize bir an yansırsanız, tanıtımları kolaylaştırdığınız ve insanları kaynaklarla ilişkilendirdiğiniz birçok örnek bulacaksınız. Birleştirici rolü, kişilerarası yönetim rollerinin en insan odaklı ve belki de Mintzberg’in on yönetim rolünün en dinamiklerinden biridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir