Sistem Yaklaşımı Nedir? – Sistem Teorisi ve Kavramlar
Sistem Yaklaşımı Nedir? - Sistem Teorisi ve Kavramlar
1

Sistem teorisi bugün yönetimde en önemli teorilerden biridir. Bu makalede teori ve temel bileşenleri hakkında bilgi edineceksiniz. 

Sistem Teorisi nedir?

Sistem teorisi bir organizasyonu bir sistem olarak ele alır. Bir sistem kapalı veya açık olabilir, ancak çoğu yaklaşım bir kuruma açık bir sistem gibi davranır. Açık bir sistem, girdiler, işlemler ve çıktılar aracılığıyla çevresiyle etkileşime girer.

Sistem Teorisinin Temel Kavramları

Teoriyi anlamak için, önce bir sistemi sağlam bir şekilde anlamalısınız. Bir sistem bir bütün oluşturmak üzere farklı parçaların herhangi bir kümesidir. Evreni düşünün. Parçaları atomaltı bir parçacık kadar küçük ve galaktik kümeler kadar büyüktür. Her bölüm ayrıdır ancak evreni oluşturmak için etkileşime girer. Kuruluş aynı zamanda çalışanlar, varlıklar, ürünler, kaynaklar ve karmaşık bir sistem oluşturan bilgiler gibi bölümleri olan bir sistemdir.

Tanımımızda belirttiğimiz gibi, sistemler açık veya kapalı olabilir. Kapalı sistem çevresiyle etkilenmez. Örneğin, bir demir cevheri ortamından önemli ölçüde etkilenmez. Açık sistem çevresiyle etkilenen bir sistemdir. Basit bir örnek, hayvan gibi yaşayan bir organizmadır. Çoğu teorisyen bir kuruma açık bir sistem gibi davranır.

Açık bir sistem üç temel unsurdan oluşur. Bir kuruluş, girdi olarak adlandırılan ekipman, doğal kaynaklar ve çalışanların işi gibi kaynakları alır . Girişler olarak adlandırılan dönüştürülmüş çıktılar ve daha sonra adı ürün veya hizmet vermek çıkışlar. Çıktılar ise çevreye verilir.

Geri besleme döngüleri de açık sistemlerin önemli bir özelliğidir. Çıktıları girdilere bağlayarak kuruma bilgi sağlarlar. Negatif geri besleme döngüsü, düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu gösterir. Örneğin, ürünün geri çağırma ihtiyacı ile belirtilen ürün tasarımının başarısızlığı gibi.

Pozitif geri besleme döngüsü işe yarayan çıkışlarını tespit edebilir. Örneğin, yüksek satış sağlayan başarılı bir pazarlama kampanyası gibi. Bu nedenle, geri besleme döngüleri başarıyı doğrulamanın veya sistemde düzeltmeler yapılması gerektiğini bildirmenin bir yoludur.

Son olarak, açık bir sistemde yönetimin rolü oldukça açık olmalıdır. İlk olarak, kuruluşa sermaye, doğal kaynaklar, ekipman ve çalışanlar gibi girdileri yönetmeniz gerekir. İkinci olarak, iş hacmini izlemelisiniz – malların veya hizmetlerin yaratılması için girdilerin kullanımıdır. Üçüncüsü, çevreye olan çıktıları yönetmeniz gerekir ki bunlar mallar ve hizmetlerd,r. Son olarak, olumlu ve olumsuz geri besleme döngülerini izlemeli ve olumsuz olanları hafifletmek için gerekli değişiklikleri yapmalısınız.

Makale Özeti

Sistem teorisi bugün yönetimde baskın organizasyon teorilerinden biridir. Bir kuruluşu açık veya kapalı bir sistem olarak görür. Bir sistem, karmaşık bir bütün oluşturan ayrı parçalardan oluşur. Bir kapalı sistem bir süre çevresiyle etkilenmez. Açık sistem ise etkilenmektedir.

Açık bir sistem girdi, işlem ve çıktıdan oluşur. Geri bildirim döngüleri de açık bir sistemin bir parçasıdır. Geri besleme döngüleri, sistemle ilgili sorunları veya başarıları gösteren pozitif veya negatif olabilir. Bir kuruluşun bir sistem olarak yönetilmesi, girdileri, işlemi, çıktıları ve geri bildirim döngülerini izlemeyi ve kurumsal etkinliği veya hedef başarısını artırmak için gerekli değişiklikleri yapmayı içerir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Sistem teorisi ve sistem işleyişinden ziyade teori bünyesinde bahsi geçen sistem teriminin anlamından ağırlıklı olarak bahsedilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir