1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İş Zenginleştirme: Tanımı, Avantajları, Dezavantajları ve Örnekleri

İş Zenginleştirme: Tanımı, Avantajları, Dezavantajları ve Örnekleri
İş Zenginleştirme: Tanımı, Avantajları, Dezavantajları ve Örnekleri
0

İş zenginleştirme nedir? İş zenginleştirme programının faydaları nelerdir? İşleri zenginleştirmenin dezavantajları var mı? Bu derste iş zenginleştirmenin ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve kuruluşunuzdaki işleri değiştirmenin iyi ve kötü yanlarını tartışacağız.

İş Zenginleştirme Nedir?

İş zenginleştirme, çalışanlara daha zorlu olmaları ve daha az tekrarlayan çalışmalara sahip olmaları için işleri yeniden tasarlamayı içeren bir yönetim konseptidir. Kavram, psikolog Frederick Herzberg tarafından ”One More Time: How Do You Motivate Employees?” Başlıklı 1968 Harvard Business Review makalesine dayanmaktadır. Amaç: başarı, tanınma, işin kendisi, sorumluluk, ilerleme ve büyüme. Çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini artırmak için, çalışanlar için mevcut motivasyonları artırmak için işler değiştirilmelidir.

Bu konsepti daha kullanışlı hale getirmek için şirket yöneticisi olduğunuzu ve personelinizin memnuniyetini artırmak istediğinizi varsayalım. İş zenginleştirme sürecinden geçerken şu hedefleri aklınızda bulundurmanız gerekir:

 • Tekrarlayan çalışmaları azaltın.
 • Çalışanın tanınma ve başarı duygularını artırın.
 • Çalışan gelişimi için fırsatlar sağlayın (daha fazla beceri gerektiren işlere yapılan tanıtımlarda olduğu gibi).
 • Çalışanların büyümesi için fırsatlar sağlayın (iş tanıtımı olmadan beceri ve bilgide artış).

İşleri Zenginleştirme Nedeni

İş zenginleştirmenin amacı, pozisyonu çalışan için daha tatmin edici hale getirmektir. Şirketin genel hedefleri arasında genellikle çalışanların iş memnuniyetini artırmak, ciroyu azaltmak ve çalışanların verimliliğini artırmak yer alır.

Bunu şirket yöneticisinin veya hatta CEO’nun ağzından geliyormuş gibi tekrarlamak için: “Personelimizin pozisyonlarını daha mutlu, daha üretken ve başka bir yerde iş arama olasılıklarının daha düşük olması için zenginleştirmek istiyoruz.”

İş Zenginleştirme İlkeleri

Dikey iş yükleme, Herzberg tarafından pozisyonları zenginleştirme ve çalışanlara daha zorlu çalışmalar yapma ilkelerini tanımlamak için kullanılan terminolojidir. İş genişlemesi, diğer bir deyişle yatay iş yüklemesi ile karşılaştırıldığında, çoğu zaman çalışanlara meydan okuma seviyesini değiştirmeden daha fazla iş vermeyi içerir.

Bir pozisyonu zenginleştirmek için, önce pozisyondaki olası değişikliklerin bir listesini beyin fırtınası yapmanız gerekir. Bir seçenekler listeniz olduğunda, Herzberg seçenekleri incelemek için aşağıdaki yedi ilkeyi kullanmanızı ve yalnızca aşağıdakilerden birini veya birkaçını çağıranları listelemenizi önerir:

 1. Hesap verebilirliği korurken bazı denetimleri kaldırma
 2. Bireylerin kendi işleri için hesap verebilirliklerini artırmak
 3. Bir kişiye eksiksiz, doğal bir iş birimi vermek
 4. Çalışanlarına faaliyetlerinde ek yetki verilmesi
 5. Periyodik raporları süpervizörler yerine doğrudan çalışanların kullanımına sunmak
 6. Daha önce ele alınmayan yeni ve daha zor görevlerle tanışın
 7. Bireylere özel veya özel görevler atama; uzman olmalarını sağlamak

Örneğin, ” A çalışanının aylık raporu doğrudan üst yönetime sunmasına izin ver ” listenizde olabilir. Bu seçeneği yukarıdaki listemize göre incelediğinizde, aşağıdaki hedefleri karşılayacağını görürsünüz:

 • Doğrudan kıdemli personele sunarak bireylerin kendi çalışmaları için hesap verebilirliklerinin arttırılması.
 • İkinci düzey bir yöneticiye sunum yapmalarına güvenerek çalışanlarına faaliyetlerinde ek yetki verilmesi.

Zenginleştirme listemizdeki bazı hedefleri karşıladığı için kısa listeye eklenir. Son listeniz olduğunda, seçenekleri önceliklendirin ve uygulamayı planladığınız her seçenek için uygulama adımlarını ve tarihlerini belgeleyin.

Avantajlar dezavantajlar

İş zenginleştirmenin avantajları, yüksek kaliteli çalışanların şirkette daha uzun süre kalması etrafında dönmektedir:

 • Çalışanların iş doyumu daha yüksektir ve işten ayrılma olasılıkları daha düşüktür.
 • Çalışanlar becerilerini daha iyi kullanırlar, böylece şirket aynı personelden daha kaliteli iş ürünleri alır.
 • Daha yüksek iş tatmini düzeyleri, daha düşük devamsızlık düzeyleri ile ilişkilidir.

İş zenginleştirmenin dezavantajları, birinin zenginleştirme programını geliştirmesi ve uygulaması gerektiği gerçeği etrafında dönmektedir:

 • İşler gözden geçirilmeli ve her pozisyon için zenginleştirme seçeneklerinin bir listesi geliştirilmeli ve analiz edilmelidir.
 • Değişikliklerin etkisinin analiz edilmesi gerekir ve işi daha zenginleştirici bir şekilde yeniden tahsis etmek için bir kerede birçok pozisyonu değiştirmek gerekebilir.
 • Seçenekler, personel için ek eğitim gerektirebilir ve çaba maliyetini artıran iş akışlarını ve prosedürlerini değiştirebilir.

Makale Özeti

Bu derste iş zenginleştirme hakkında öğrendiğimiz önemli şeyleri özetlemek için birkaç dakikanızı ayıralım. İş zenginleştirme, her şeyden önce, işlerini değiştirerek çalışanların pozisyonları ile çalışan memnuniyetini artırma, tekrarlayan işleri azaltma ve ilerleme ve büyüme fırsatları sağlama sürecidir. Memnuniyetteki bu artış, daha düşük ciro ve çalışanların daha yüksek üretkenliği ile sonuçlanmalıdır. Bu, dikey iş yükleme, Frederick Herzberg’in pozisyonları zenginleştirme ve çalışanlara daha zorlu çalışma prensiplerini tanımlamak için kullandığı terminoloji gibi prensiplerle gerçekleştirilir .

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir