Dijital Reklamcılık nedir? 17 Dijital Reklam Türleri
Dijital Reklamcılık nedir? 17 Dijital Reklam Türleri
0

Sitelerde, Arama Motoru Sonuçlarında, Sosyal Medya Platformlarında, YouTube’da vb. Farklı türde Reklamlar fark ediyor olmalısınız. Tüm bu reklamlar toplu olarak Dijital Reklam olarak bilinir.

Dijital Reklamcılık nedir?

Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmak için çevrimiçi ortamları kullanır ve bunun için bu reklamlara yatırım yaparlar. Google veya facebook gibi dijital ortamlar aracılığıyla reklam vermek, dijital reklamcılık olarak bilinir.

Dijital reklamcılık, marka bilinirliği yaratmada, potansiyel müşteriler yaratmada, satışları artırmada ve yatırım getirilerini artırmada oldukça faydalıdır ve bu nedenle işletmeler, kitlelerini hedeflemek için bunları kullanmayı tercih eder. İstatistiklere göre, 2017’de dijital reklam harcaması yaklaşık 83 milyar dolardı ve 2021 sonunda 129 + milyar doları aşması bekleniyor.

Hatta 2016’da işletmeler Dijital Reklamlara TV Reklamlarından daha fazla yatırım yaptı. Reklam engelleme yazılımındaki artışa rağmen, işletmeler bu dijital Reklamlar için harcama planlarını sürekli olarak artırıyor. Çevrimiçi reklamların popülaritesinin artmasının arkasındaki temel nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Daha iyi hedefleme ve ölçülebilir kampanyaların olması,
 • Sınırlı bütçelerde çok etkili olması,
 • Sonuçları hemen göstermesi,
 • Yeniden pazarlama mevcut olması,
 • Dönüşümleri katlayan, veri açısından zengin kampanyalara sahip olması,
 • Küçük işletmeler, sınırlı bir süre ve bütçede kolayca marka bilinirliği oluşturabilmesi.

Ancak, yatırımlarınızdan iyi getiri sağlamak için doğru türde dijital reklam kullanmanız önemlidir.

Bu makalede, sizin için farklı Dijital Reklamcılık türlerini ele alacağız, böylece pazarlama stratejinize ve iş hedefinize uygun olanı ölçebilirsiniz.

Öyleyse, daha fazla uzatmadan, farklı Dijital Reklam türlerine derinlemesine bakalım.

Dijital Reklam Türleri ve Kullanımları

Dijital Reklam Türleri

1) Görüntülü Reklamlar

Bu tür dijital reklamcılık, müşterilerinize web üzerinden ve mobil uygulamalarda ulaşmanızı sağlar. Görüntülü Reklamlar, yaklaşık 2 milyon sitede ve 6.50.000 uygulamada görünür. Görüntülü reklamları Metin, Banner, Gmail, Uygulama, Flash, Video vb. Gibi pek çok şekilde yayınlayabilirsiniz.

Bu reklamları, işinizle ilgili hizmetleri, ürünleri ve içeriği arayan, arayan veya kullanan kitleleri hedeflemek için kullanabilirsiniz. Farklı türlerde AdWords Reklamları, PPC Reklamları, Arama Reklamları, Banner Reklamları, vb. Bu kategoriye girer. Google Görüntülü Reklam Ağı’nın mülkleri de aynı şekilde Gmail, YouTube, Blogger, vb. İçerir ve bunların tümünü görüntülü reklamları yayınlamak için kullanabilirsiniz.

2) AdWords Reklamları

AdWords, reklamverenleri çevrimiçi yayıncılara / web sitesi sahiplerine bağlamak için kullanılan Google’ın reklam platformudur. Reklamverenlerin reklama yapılan her tıklama için yayıncıya sabit bir miktar ödemeleri gereken Tıklama Başına Ödeme reklamları da AdWords reklamlarıdır.

Google’da bir anahtar kelime için arama sonuçlarınızın yanında gördüğünüz Google Arama Reklamları, aynı zamanda PPC modeli üzerinde çalışan AdWords reklamlarıdır. Bu tür dijital reklamları çalıştırmak için, işletme sahipleri veya reklamverenler anahtar kelimeleri için teklif verir, Reklam içeriği oluşturun ve buna göre bütçeyi seçin.

3) Facebook Reklamları

İşletmeler, markalarını Facebook’ta tanıtmak ve en alakalı kitleleri hedeflemek için Facebook Reklamlarını kullanabilir. Facebook profilinin yanlarında görüntülenen Pazar Yeri Reklamlarını kullanabilirsiniz. Tanıtılan gönderiler, herhangi bir gönderiyi tanıtmak için Fb’de başka bir dijital reklam seçeneğidir. Fb gönderinizin hayranlarını ve takipçilerini artıracaktır.

FB’de yayınlanabilecek diğer reklamlar Sponsorlu Hikayeler ve FBX veya Facebook Exchange’dir. Sponsorlu hikayeler müşterilerin haber akışında gösterilirken, FBX reklamları Facebook’ta yeniden pazarlamaya yardımcı olur. Bu tür Facebook Reklamlarını hedef kitlelerin internette gezinme detaylarına göre yayınlayabilirsiniz.

4) Twitter Reklamları

Bu reklamlar, markanızın Twitter’da ücretli olarak kaldırılmasını sağlayacaktır. Twitter dijital reklamcılığı, Tweetlerin erişimini artırmak, Hashtag’leri tanıtmak ve daha fazla takipçi kazanmak için kullanışlıdır. Tanıtılan Tweetler, Tanıtılan Hesaplar ve Tanıtılan Trendler, kullanabileceğiniz üç tür Twitter Reklamıdır. Web Sitesi tıklamalarını veya dönüşümlerini artırmak ve Tweet etkileşimlerini optimize etmek için Twitter Reklamlarından da yararlanabilirsiniz. Ayrıca marka bilinirliğini, Takipçileri, Uygulama Yüklemelerini, Video Görüntülemelerini, Potansiyel Müşteri Oluşturmayı vb. Artırmanıza da yardımcı olacaktır.

5) YouTube Reklamları

Google’ın video paylaşım sitesi olan YouTube, çevrimiçi reklamları Google’da yaptığınız gibi yayınlamanıza olanak tanır. Farklı Reklam biçimleri ile çeşitli reklam seçenekleri verilmektedir. Banner Reklamlar, video içi yer paylaşımlı reklamlar, yayın içi video reklamlar vb. YouTube’da bulunan reklamlardan bazılarıdır.

6)  Pinterest Reklamları

Pinterest Reklamları, reklamverenlerin ve markaların sabitlediği içerik parçaları olarak anlaşılabilir. Fiyat tutarından önce dolar işareti kullanarak Pinterest Reklamlarını kullanarak belirli pininizi tanıtabilirsiniz. Pinterest’in ürününüzün alıcılarınıza sunulduğunu ölçmesini sağlar. Pinterest’te yayınlayabileceğiniz farklı dijital reklamcılık türleri Farkındalık Kampanyaları, Trafik Kampanyaları ve Etkileşim Kampanyalarıdır.

Dijital Reklam Türleri 2

7) Instagram Reklamları

Facebook Instagram’ın sahibidir ve bu platformda üç farklı türde Reklam yayınlamanıza izin verir. Fotoğraf, Video ve Atlıkarınca, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için Instagram’da yayınlayabileceğiniz reklamlardır. Instagram Reklamları ile ulaşılabilecek farklı hedefler; web sitesi tıklamaları, web sitesi dönüşümleri, mobil uygulama yüklemeleri, video görüntülemeleri, mobil uygulama etkileşimi, sayfa gönderisi etkileşimi, erişim ve sıklık, kitle farkındalığı, yerel farkındalık vb.

8) LinkedIn Reklamları

Bu tür reklamlar, B2B işletmeler için oldukça yararlı kabul edilir. LinkedIn’de Görüntülü Reklamlar, Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail, Metin Reklamlar ve Dinamik Reklamlar türünde kampanyalar yayınlayabilirsiniz. Çalışanlar ve işverenler için de oldukça iyidirler.

9) Bing Ads

Bing aynı zamanda çok popüler arama motorlarından biri olduğu için Google Ads’e oldukça benzerler. Bing’deki reklamlar ayrıca PPC modelinde de çalışır. Daha önce Microsoft Reklam Merkezi olarak popüler olan Bing Reklam Hizmetleri, tanıtımcıların Bing’de reklam yayınlamasına yardımcı oluyordu. Bir Bing hesabına sahip olmak, Bing Ads çalıştırmanıza olanak tanır.

10) Tumblr Reklamları

Tumblr Radar ve Spotlight, reklamverenlerin dünya çapında yaklaşık 54 milyon müşteriyi hedeflemesine olanak tanıyan iki Tumblr Reklamı biçimidir. Tumblr, günde 70 milyondan fazla gönderi sunuyor ve etkili kullanımı potansiyel müşteriler oluşturmada oldukça kullanışlıdır. Hedef kitlenizin gösterge tablosu beslemelerinde görüntülenebilen sponsorlu Web Gönderi Reklamlarını çalıştırabilirsiniz. Tumblr Reklamlarına dahil edilen dolar işaretleri, bir markayı tanıtmak için kullanılan sponsorlu içerik olduklarından emin olun.

11) Banner Reklamlar

Web sitelerinin solunda, sağında, üstünde ve altında gördüğünüz farklı resim tabanlı reklamlar, banner reklamlardır. Görüntülü Reklamlar kategorisine girerler. Dijital reklamlarınızı görüntülemek için Google Görüntülü Reklam Ağı veya diğer arama motorlarından Reklam alanınızı satın alabilirsiniz.

12) Yeniden Hedefleme Reklamları

Bu reklamlar, site ziyaretçinizin sitenizi yeniden ziyaret etmesini ve satın alma işlemini gerçekleştirmesini hedeflemek için kullanılır. Bu reklamları, potansiyel müşterilerinizin geçmiş arama geçmişine göre yayınlayabilirsiniz. Potansiyel müşteriler bir siteyi ziyaret ettiğinde, ilgili çerezler, reklamverenler tarafından potansiyel müşterilere geçmiş eğilimlerini ve tercihlerini hatırlatmak için yeniden hedefleme reklamları yayınlamak için kullanılır. Bu tür Reklamlar, normal banner reklamlara kıyasla daha yüksek TO ve dönüşümlere sahiptir.

13) Mobil Reklamlar

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda yayınlayabileceğiniz farklı reklam kampanyaları mobil reklamlardır. Google AdWords’ün Geliştirilmiş Kampanyalarını kullanarak, AdWords kampanyanızı Mobil cihazlarda yayınlayabilirsiniz. Çeşitli Sosyal Platformlar ve siteler, mobil reklam kampanyalarını kanalize etmenin avantajlarını verir.

14) Oyun İçi Reklamlar

Bilgisayar ve mobil oyunlarda gördüğünüz dijital reklamlar, oyun içi Reklamlar olarak bilinir. Spor oyunlarındaki ilan tahtası reklamları, oyun içi Reklamlara böyle bir örnektir. Oyun geliştiricilerin daha fazla oyun geliri elde etmesine yardımcı olan farklı reklam biçimleri kullanılır. Reklam biçimlerinden bazıları Teklif Duvarı reklamları, Video Reklamları, Geçiş Reklamları ve benzerleridir.

15) AdMob Reklamları

Mobil uygulamanızda gördüğünüz Dijital Reklamlara AdMob Reklamları denir. Bu tür reklamlar, Google’ın mobil reklamcılık platformu, yani uygulama üreticilerinin, sponsorların oyunların tanıtım alanına reklam yerleştirmesine izin vererek biraz para kazanmasını sağlayan AdMob tarafından da yayınlanır. AdMob reklamları, resim tabanlı banner ve HTML5 kullanan geçiş reklamlarının yanı sıra mobil cihazlar için optimize edilmiş metin reklamları içerir.

16) E-posta Reklamları

Büyük bir resim ve küçük tanıtım içeriği olan e-postalar mı alıyorsunuz? –Bu tür e-postaların tümü promosyon içeriklerini size göndermek için E-posta Reklamlarını kullanıyor. Bu, işletmelerin ve reklamverenlerin e-posta yoluyla yeni ürünleri, özellikleri, kupon indirimini veya diğer teklifleri tanıtmasını sağlar. E-posta Reklamlarında güçlü başlıklar kullanmak çok önemlidir.

17) Video Reklamlar

4 G bağlantıları ve artan internet hızı ile videoların arabelleğe alınması artık geçmişte kaldı. Bu yüzden; Video Reklamlar, Dijital Reklamcılığın yeni ve en popüler biçimlerinden biridir. Video Reklamları web sitelerinde, Sosyal Medya Platformlarında ve mobil uygulamalarda da yayınlayabilirsiniz. Uzun süreli marka bilinirliği yaratmada çok yardımcı oluyorlar. Eğlendirici ve bilgilendirici videolar, potansiyel müşteriler oluşturma ve dönüşüm sağlamada oldukça iyidir.

İlgili Akademik Makaleler:

Yerel Firmaların Markalama Sürecinde Dijital Reklamcılık Deneyimi: Vavin Örneği.

Türkiye’de reklam anlatısının dijital çağdaki yapısal dönüşümü

Dijital reklamcılıkta yükselen yeni bir trend: mikro-video reklamları

Dijital Reklamcılık Bağlamında Çevirimiçi Davranışsal Reklamcılık ve Üniversite Gençliğinin Çevirimiçi Rekam Algısı

Reklamcılığın Görünen Yeni Yüzü: İnternet Reklamcılığı ve Nereye Gidiyoruz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir