İşletme Maliyetleme Nedir? – Tanım ve Hesaplama
İşletme Maliyetleme Nedir? - Tanım ve Hesaplama
0

Bu makalede, işletme maliyetleme sisteminin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Şirketler genellikle bu tür maliyetlendirmeyi, belirli işlerin maliyet gerektirdiği ve ek üretim süreçlerinin bireysel maliyetlerin belirlenmesine izin vermediği üretim işlemlerinde kullanırlar.

İşletme Maliyeti Nedir?

Üçkale kilitler anahtarlar yapar. Bazı kilitler anahtarlarla çalışır, diğerleri ise kodla çalışan şifreli kilitlerdir. Şirket çeşitli boyutlarda kilitler yapar. Bu şirket işletme maliyetini maliyet hesaplama için muhasebe yöntemi olarak kullanır ve bu da üretim sürecine maliyet tahsis edilmesini gerektirir.

Hizmet maliyeti olarak da bilinen işletme maliyeti, işlem maliyetini ve iş maliyetini birleştiren bir maliyetlendirme yöntemidir. Bu muhasebe yöntemlerinin, işlem maliyetlemesinin ve iş maliyetlemesinin her birine bakalım, böylece Üçkale’de işletme maliyetini nasıl kullanacağımız hakkında daha iyi bir resim elde edebiliriz.

Maliyetlendirme süreci

İşletme maliyetlemesinin ilk bileşeni işlem maliyetlemesidir. işlem maliyeti, ürünler çok az farkla üretildiğinde kullanılan maliyetlendirme yöntemidir ve bu farklılıklara belirli bir maliyet farkı atanmamıştır. Yani işlem maliyetlemesi ile her ürüne aynı maliyet verilir.

İşlem maliyeti belirli üretim ortamlarında yaygındır. Örneğin, bir şirketin üretilen her bir galon gazın, her hamburgerin ve oluşturulan her bir kedi maması torbasının maliyetini belirlemesi gereksiz yere pahalıya mal olur. Üçkale anahtarlarını ürettiğinde, anahtarlarda küçük farklılıklar vardır, ancak farklılıklar çok küçüktür, onlara farklı maliyetler atamanın bir yararı yoktur. Bu nedenle, işlem maliyetlemesi nedeniyle hepsine aynı maliyet verilir.

İş Maliyeti

İşletme maliyetinin diğer önemli bir parçası da iş maliyetlendirmesidir. İş maliyeti, işçilik, malzeme ve genel gider maliyetlerini hesaplayan ve belirli bir işe atayan bir muhasebe yöntemidir. Bu tür maliyetlendirme, her girdi türü için ayrıntılı muhasebe gerektirir. Bu girdilerin her birine biraz daha yakından bakalım:

 • Malzemeler için, bir malın üretiminde kullanıldığında maliyetler her bir bileşene tahsis edilir. Kilit üretiminde kullanılan pirinç ve çelik bu kategoriye girer.
 • İşgücü için, çalışan ücretlerinin maliyeti emeğe dahil edilir ve belirli bir işe atanır. Kilitleri işlemek için kullanılan emek, emek altında muhasebeleştirilir.
 • Genel giderler için maliyetler elektrik, ısı, iletişim ve sigorta gibi işletme giderlerini hesaba katar. Bir işe atanabilmeleri için bölümlere ayrılmalıdır.

İşletme Maliyet Hesaplaması

Şimdi, işlem maliyeti ve iş maliyetinin belirlenmesi ve bir araya getirilmesini içeren operasyon maliyetlemesinde yer alan hesaplama sürecine bakalım.

Diyelim ki 2016’nın ilk çeyreğinde, Üçkale büyük, küresel bir donanım mağazası için bir iş emri tamamladı. Kilitler, üç montaj hattını içeren işleme süreçlerinden geçmek zorundaydı. İlk üretim süreci ham pirinç alır ve kilitlerin dışını oluşturur. İkinci üretim süreci kilitlerin içini oluşturur. Üçüncü işlem kilitleri monte eder. Bu iş için 50.000 kilit üretildi ve donanım mağazasına satıldı.

Maliyetler toplamda 75.000 TL, işçilikte 125.000 TL ve genel giderlerde 25.000 TLdı. Bu 50.000 kilidin iş maliyeti 225.000 TLdı. Aynı çeyrekte, Üçkale 50.000 kilit için anahtarlar yarattı. Her kilidin benzersiz olması için küçük bir farkı vardır, ancak diğerleriyle aynı maliyete atanmıştır, bu nedenle burada işlem maliyetini kullanıyoruz. Diyelim ki 50.000 anahtarın işlem maliyeti 2.500 TL. Şimdi, tüm bu küresel donanım mağazası işinin işletim maliyetini bulmak için, kilitlerin iş maliyetini ve anahtarların işlem maliyetini ekliyoruz. Bu bize şunları verir:

225.000 TL + 2.500 TL = 227.500 TL

Dolayısıyla, işletme maliyetimiz 227.500 TL, iş maliyeti için 225.000 TL ve işlem maliyeti için 2.500 TL ‘dır.

Makale Özeti

İşletme maliyeti, iş maliyetini ve işlem maliyetini birleştiren bir muhasebe yöntemidir. İşlem maliyeti, ürünler arasındaki farklar o kadar küçük olduğunda kullanılır ki bireysel birim maliyeti belirlemek gerekmez. İş maliyeti, belirli bir işin toplam malzeme, işçilik ve genel gider maliyetini hesaplamak ve atamak için kullanılır. İkisini işlem maliyetini kullanarak birleştirmek birçok üretim süreci için mükemmel çözümdür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir